lazer təbəqənin kəsilməsi

lazer kəsmə dudullu, imes lazer kəsmə, istanbul lazer kəsmə, lazer kəsmə İkitelli, lazer sac kəsmə, lazer metal kəsmə, lazer kəsmə təbəqə lövhəsi

lazer təbəqənin kəsilməsi

1965 yılında, elmas kalıplar yapmak için matkap delikleri delmek için  ilk lazer kesme makinesi üretilmiştir. Bu makine Qərb Elektrik Mühəndisliyi Araşdırma Mərkəzi tərəfindən hazırlanmışdır . 1967′ yılında oksijen püskürtme yöntemi ile sac kesimi ilk İngilizler tarafından yapılmıştır . 1970 yıllarda ise lazer titanyum kesim için havacılık teknolojilerinde kullanılmıştır. lazer təbəqənin kəsilməsi tarihine baktığımızda 50 yıllık bir geçmişe ulaşabilmekteyiz. Öncesinle lazer sac kesim makinaları daha olmadığı zamanlarda oksijen kaynak makinaları ile kesimler yapılmaktaydı. Oksijen kesimi elle yapıldığından lazer metal kesim kadar firesiz ve düzgün kesimi kolay değildi. Lazer kesimin endüstriye katılmasıyla hem üretim hataları ortadan kalmış oldu hem de minimum fire hedeflemesi daha kolay yapılabilmektedir. 

istanbul lazer kesim fiyatları
istanbul lazer kesim fiyatları

Lazer sac kesim dudullu

Lazer kesim yapılmadan önce bazı aşamaları belirlemek gerekmektedir. Öncelikle lazer kesim yapılacak malzemenin ne olduğunu belirlememiz gerekmekte. Paslanmaz sac lazer kesim ile karbon çelik plaka kesim arasında hem hassasiyet hem de hız açısından farklılıklar olduğundan lazer kesim fiyatları da farklılık göstermektedir. Lazer Sac kesim yapılacak plakanın kalınlığı belirlendikten sonra, kesilecek plakanın ebatlarını lazer kesim şekline göre belirlememiz gerekmektedir. Bunun asıl sebebi lazer kesim sonrası plaka üzerinde minimum fire hedefinden kaynaklıdır. Miminum fire ile lazer kesim için her lazer kesim firması farklı program kullanıyor olsa da autocad ile çizilerek yapılan lazer kesim herkes tarafından kabul görmektedir. Lazer kesim plaka ebatlarına yerleştirilecek şekile göre plaka ebatlarımızı belirledik diyelim.

Lazer Sac Kesim Öncesi Yapılacaklar

Əslində burada bir neçə vacib məqam var.

  • Lazerlə kəsiləcək forma
  • Lazer kəsmə maşınının ölçüləri
  • Lazerlə kəsilmiş təbəqə lövhəsinin ölçüsü

Lazer Sac Kesim Çizimi

Lazerlə kəsiləcək material seçildikdən sonra lazerlə kəsiləcək lövhənin ölçülərinə uyğun autocad rəsmi çəkilməlidir. Autocad rəsmini tərtib etdikdən sonra lazer təbəqə metal kəsmə maşını proqrama yüklənir və tullantıları minimuma endirəcək şəkildə lövhəyə yerləşdirilir. Beləliklə, lazerlə kəsiləcək boşqabın tullantılarını minimuma endirmiş oluruq.

Lazer kəsmə maşınlarının ölçüləri

Standart olaraq lazer kəsmə maşınları

1200mm x 2500mm
1500mm x 3000mm
2000mm x 3000mm

müxtəlif ölçülərdə ola bilər. İstifadə edəcəyimiz təbəqə metal lövhə ölçüləri də bu lazer kəsmə maşınının ölçülərinə görə müəyyən edilir.

Lazer Sac Plaka Standart Ebatları

1000mm x 2000mm
1200mm x 2400mm
1250mm x 2500mm
1500mm x 3000mm

Hazır vərəq yerinə haddelenmiş sac kəsmək niyyətindəsinizsə, müxtəlif uzunluqlarda təbəqə metal kəsməklə təbəqə metal ölçüsünü təyin edə bilərsiniz.

Lazer Kesim İstanbul
Lazer Kesim İstanbul

Lazer sac kesim teknolojisi

lazer təbəqənin kəsilməsi teknolojisi, özelleştirilmiş imalat alanında yeni bir gelişmedir. CNC işleme veya su jeti ile kesme gibi geleneksel yöntemlere göre bir takım avantajlar sunar. Belki de en önemli yararı, çok az kerf kaybıyla yüksek kaliteli kesimler üretme yeteneğidir. Bu, onu sıkı toleranslara sahip hassas iş parçaları için ideal bir seçim haline getirir. lazer təbəqənin kəsilməsi aynı zamanda hızlı ve verimlidir, bu da onu küçük ölçekli üretim çalışmaları için çekici bir seçenek haline getirir.

lazer təbəqənin kəsilməsi teknolojisi, malzemeleri kesmek için lazer kullanan bir işlemdir. İşlem, malzemeyi bir lazerle işaretleyerek başlar ve daha sonra malzemeyi ısı kullanarak keser. Lazer kesim işlemi metaller, plastikler ve kumaşlar dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için kullanılabilir. lazer təbəqənin kəsilməsi teknolojisi, özelleştirilmiş imalatlar üretme kabiliyeti nedeniyle son yıllarda giderek daha popüler hale geldi.

Günümüz toplumunda teknoloji her zaman ilerlemekte ve değişmektedir. Teknolojideki en son gelişmelerden biri lazer kesimdir. lazer təbəqənin kəsilməsi, malzemeleri kesmek için lazer kullanan bir işlemdir. Lazer ışını kesilecek malzemeye odaklanır ve yönlendirilir. Lazer ışınından gelen ısı malzemeyi eritir ve buharlaşmasına neden olur. Bu, malzemeyi lazerden uzaklaştıran ve kesilmesine izin veren bir gaz oluşturur.

Lazer Sac Kesim Teknolojisi ne gibi faydalar sağladı

Son yıllarda lazer sac kesim, ürün üretme şeklimizde devrim yarattı. Bu işlem, metal, plastik ve ahşap gibi malzemeleri kesmek için güçlü bir lazer kullanır. Lazer kesim, testere ve zımbalama gibi geleneksel yöntemlere göre birçok avantaj sunar. Hassas kesimler üretmenin hızlı ve verimli bir yoludur ve herhangi bir atık malzeme üretmez. Sonuç olarak, lazer kesim üreticiler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Bu yazı 0ə dərc edilib və 0ə qeyd edilib.
xəta: Məzmun qorunur !!
azAzərbaycan dili