Што такое ацынкаваная сталь? Якія вобласці выкарыстання ацынкаванай сталі?

galvaniz çelik sac

Што такое ацынкаваная сталь? Якія вобласці выкарыстання ацынкаванай сталі?

Galvaniz çelik, yüzeyi çinko ile kaplanmış çelik bir levhayı ifade eder. Galvanizleme sıklıkla kullanılan ekonomik ve etkili bir antikorozif yöntemdir ve bu süreçte dünyanın çinko üretiminin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik, korozyon direnci, şekillendirme ve kaplama gibi best kapsamlı özelliklerin yanı sıra maliyet ve iyi görünüm avantajlarına sahiptir.

Üretim ve işleme yöntemlerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1- Sıcak daldırma ацынкаваная сталь sac. Çelik levha, erimiş çinko banyosuna batırılır ve yüzeye bir çinko çelik sac tabakası yapıştırılır. Şu anda, esas olarak sürekli galvanizleme işlemi ile üretilmektedir, yani sarmal çelik sac, galvanizli çelik sac yapmak için erimiş çinko ile sürekli bir çinko kaplama banyosuna daldırılmaktadır.

2-  Galvaniz çelik sac  Bu çelik sac ayrıca sıcak daldırma yöntemiyle üretilir, ancak tanktan çıktıktan hemen sonra, çinko ve demirden oluşan alaşımlı ince bir film oluşturmak için yaklaşıokay 500 ° C’ye ısıtılır. Bu ацынкаваная сталь sac iyi bir yapışma ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Çatı panelleri için ацынкаваная сталь скруціць

3- Galvanizli çelik sac. Elektrokaplama ile üretilen ацынкаваная сталь sac iyi işlenebilirliğe sahiptir. Ancak kaplama incedir ve korozyon direnci sıcak daldırma galvanizli sac kadar iyi değildir;

4- Tek taraflı ve çift taraflı diferansiyel galvanizli çelik. Tek taraflı ацынкаваная сталь, yani sadece tek tarafı galvanizli ürünler. Kaynak, boyama, pas önleyici işlem ve işlemede, çift taraflı galvanizli sacdan daha iyi uyarlanabilirliğe sahiptir. Bir tarafta kaplanmamış çinko eksikliklerinin üstesinden gelmek için, diğer tarafta ince bir çinko tabakası, yani çift taraflı galvanizli sac ile kaplanmış başka bir tip galvanizli sac vardır;

5- Alaşım ve kompozit сталёвы ацынкаваны ліст. Çinko ve alüminyum, kurşun, çinko vb. Gibi diğer metallerden ve hatta kompozit kaplı çelik plakalardan yapılır. Bu çelik sac hem mükemmel pas önleme performansı hem de iyi kaplama performansına sahiptir.

Yukarıdaki beş türe ek olarak, renkli galvanizli çelik saclar, baskılı kaplamalı ацынкаваная сталь saclar ve polivinil klorür lamine galvanizli çelik saclar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sıcak daldırma galvanizli sac hala en yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Galvaniz çelik uygulanan yerler

Galvanizli çelik ağırlıklı olarak inşaat, hafif sanayi, otomotiv, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ticari endüstriler de kullanılmaktadır.

İnşaat esas olarak sivil inşaat evlerinde kullanılan anti-korozif stopüstriyel malzemeler ve paneller, çatı ızgaraları, balkon panelleri, denizlikler, gazete bayileri, depolar, yuvarlanan kapılar, ısıtıcılar, yağmur suyu boruları vb.

Hafif sanayi, ev aletleri, sivil bacaları, mutfak gereçleri, vb. İçin konut yapmak için kullanır. Otomotiv endüstrisi esas olarak otomobiller için korozyona dayanıklı parçalar yapmak için kullanılır;

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo – Trapez Sac Uygulaması

Tarım, hayvancılıokay ve balıokayçılıok esas olarak tahıl depolama ve nakliye, et ve su ürünlerinin dondurulmuş işlenmesi, vb. İçin kullanılır;

Ticaret esas olarak malzemelerin depolanması ve taşınması için kullanılır, paketleme aletleri, vb. Buzdolapları, çamaşır makineleri, anahtar dolapları, klimalar, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, fotokopi makineleri, otomatlar, fanlar, elektrikli süpürgeler vb. ацынкаваная сталь sac kullanın.

Sıcak daldırma galvanizli çelik sac

Galvanizli çeliğin sınıflandırılması
Galvanizli sac düzene göre ayrılır: çinko çiçek galvanizli sac ve çinko olmayan çiçek galvanizli sac vardır.

Çinko tabaka kalınlığına göre: 80 GR çinko; 100 GR çinko; 120 GR çinko; 180 GR çinko; 275 GR çinko.

Galvaniz rulo sac
Ацынкаваны ліст

Galvaniz Sac Nedir?

Многія ведаюць, што такое ацынкаваная сталь. Выкарыстоўваецца для шырокага спектру прымянення ад паветраводаў HVAC да садовых вёдраў; хатняе ўпрыгожванне для смеццевага вядра. Пакрыццё на паверхні робіць яго візуальна прывабным, але таксама робіць яго больш трывалым і ўстойлівым да карозіі.

Такім чынам, як вырабляецца ацынкаваная сталь? Адкуль гэты плуг? Давайце даведаемся.

Гарачае Ацынкаванысмактанне

Ацынкаваная сталь - гэта вугляродзістая сталь, пакрытая цынкам. Найбольш распаўсюджаным метадам нанясення цынкавага пакрыцця з'яўляецца працэс гарачага акунання.

Працэс гарачага апускання ўключае апусканне вугляродзістай сталі ў ванну з расплаўленым цынкам (прыблізна 680 градусаў па Фарэнгейце). Калі матэрыял выдаляюць з цынкавай ванны і астуджаюць, адбываецца рэакцыя на кісларод у паветры. Рэакцыя прыводзіць да таго, што цынк становіцца часткай сталі (сувязь жалеза-цынкавага сплаву). Здаецца, што новая аздабленне паверхні мае крыштальнае пакрыццё або свеціцца.

Нягледзячы на тое, што гэта найбольш распаўсюджаная форма цынкавання, яна часта выкарыстоўваецца для сталёвых вырабаў, якія вырабляліся раней, паколькі таўшчыню канчатковага прадукту немагчыма было лёгка кантраляваць. Яшчэ адзін спосаб цынкавання - гэта бесперапыннае цынкаванне.

Ацынкаваны ліст

памылка: Змест абаронены !!
belБеларуская мова