Šta je pocinčani lim? Koje su metode galvanizacije?

proizvođači pocinčanog lima, vruće pocinčane, cijene erdemir pocinčanog lima, kvalitete pocinčanog lima Erdemir, cijene pocinčanog lima dx51 kvaliteta, kompanije za pocinčane limove kvaliteta dx52, kvalitetne pocinčane limove dx53, debljina limova kvaliteta dx 54 pocinčane debljine

Šta je pocinčani lim?

Pocinčani lim üretimi , Galvaniz çelik malzemeleri korozyondan korumak için yapılan çinko kaplamasıdır. Çelik korozyonu, çelik malzemenin hava veya s ile teması ile oluşmaktadır. Farklı atmosferik koşullara göre çeliklerin okside olma süreleri de değişmektedir. Çinko 450 °C derecede erimektedir. Çelik erime sıcaklığı ise 1200 °C derecedir.

Zašto su cijene pocinčanog čelika visoke?
Zašto su cijene pocinčanog čelika visoke?

Šta je toplo cinkovanje, postrojenja za toplo cinkovanje

Galvanizleme ilk olarak 1742 yılında mutfak eşyalarının korozyondan korunması için Fransız kimyacı Melouin tarafından denenmiştir. İtalyan Luigi Galvani 1780 yılında, galvanizleme işlemine zemin hazırlayan ve sonuçta “galvanizleme” adından türetilmiş iki farklı metalin birbirine temas etmesiyle kaplama yapılabileceğini keşfetti.

1837 de ise Stanislas Sorel ilk patent başvrusunu yaptı. Fransız Stanislas aynı zamanda paslanmaz çeliklerinde isim babasıdır. İngilizce paslanmaz çelik Stainless steel olarak yazılır.

Toplo pocinčavanje je među sektorima koji su posljednjih godina dobili ulaganja u našoj zemlji. Galder odnosno, kada pogledamo aktivnosti i članove Udruženja generalnih galvanizatora, vidimo da desetine kompanija u Turskoj rade vruće cinkovanje. Veličina vruće pocinčanih bazena također određuje veličinu čelika koji se pocinča.

pocinčani čelik
pocinčani čelik

Metode galvanizacije

Vruće pocinčavanje : vruće pocinčano ili HDG (tj. vruće duboko pocinčano): Najčešća metoda za pocinčavanje. To se odvija u kontinuiranim linijama za pocinčavanje dok limovi namota prolaze kroz bazen rastopljenog cinka. čelika ppHDG u industriji – GI ya da GZR sac olarak da adlandırılır . Erdemir galvanizleme hattında üretilen saclara GZR denilmektedir. Erdemir Pocinčani lim lar Gzr sembolü ile anılmaktadır. Erdemir Galvanizli sac ticari kaliteleri DX51, DX52, DX53 ve DX54 dür. Erdemir Gzr saclar 0,20 mm kalınlıktan başlar ve 2 mm ye kadar üretilebilirler.

Elektro galvanizirani premaz: Sıcak daldırma galvanizleme işleminden oldukça farklı bir işlem olan çinko kaplama yöntemidir. Çİnko elektrolizleme işleminde çeliğe uygulanır.  Anot çinko plaka ile  katod çelik ve elektrolit çinko sülfattır. Başka bir deyişle, çinkoya batırılmak yerine elektrik verilen sacların üzerine çinko yapışır, böylece galvaniz sac elde edilir. Bu Pocinčani lim kaplama yönteminde elektrik tüketimi çok yüksek olmasına karşın mükemmel bir sonuç sağlanmaktadır.

Erdemir pocinkovani lim kaplama konusunda Türkiye’nin ilk galvaniz sac üreticisidir. Son yıllarda bir çok özel kuruluş galvaniz sac üretim yatırımı yapmıştır. Hatta Tosyalı Holding’in japon yatırımcılar ile ortaklaşa yaptıkları Tosyalı Toyo yatırımı son yılların en büyük galvaniz sac kaplama tesisi olmuştur.

greška: Sadržaj je zaštićen!!
bs_BABosanski