Hvad er Ship Plate?

Hvad er Ship Plate?

Ülkemizin gemi  üretimi geçmişi yüzyıllara dayanmaktadır. İstanbul’un fethi sorasında kurulan haliç tersanesi en büyük örneklerdendir. skibsblad haliyle ana hammaddedir.

Özel Tersaneler ise 1950 başlarında bakım onarım faaliyetleri sürdürmek amacıyla Haliç ve İstanbul Boğazı’nda kurulan Özel Sektör Tersaneleri bulunmaktadır. 1960’ların sonlarına doğru gelişme göstererek küçük tonajlı gemi inşalarına başlamışlardır. Bu yıllarda gemi sanayimizin ağırlıklı ahşap gemi üretiminden çelik gemi üretimine geçiş yaptığını görüyoruz. Türkiye çelik gemi üretimi konusunda 60.000 DWT olan yeni gemi inşa kapasitesinin arttırılması, sürekli ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ile yan sanayisi gelişmeye başlamıştır. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1969 yılında Tuzla Aydınlı da “Özel Sektör Tersaneler Bölgesi” olarak ilan edilmesi sağlanmıştır.

gemi-saci-fiyatlari
gemi-saci-fiyatlari

Gemi Sacı fiyatları

1983 yılından çelik gemi üreticileri kendi üretim alanlarına sahip olmaları için hazine arazilerini 49 yıllık kiralama yöntemi ile “Özel Sektör Tersaneler Bölgesi”nde yerleşmeye başlamışlardır. Bu sebepten Tuzla tersaneler bölgesi skibsblad Det er den region, hvor den bruges mest. I de følgende år blev der etableret nye værftsområder i regioner som Yalova, Ordu, Trabzon, Mersin, Muğla og Antalya. Skibsophugningsværfter blev etableret i İzmir Aliağa, og de har et betydeligt niveau af forarbejdningsvolumen i verden inden for skibsophugning. Vores skibsværfter, som startede aktiviteter i disse regioner, foretog infrastrukturinvesteringer, tilpassede sig den konstant udviklende teknologi og kom i forgrunden i verdens skibsproduktion. Derudover udførte de vedligeholdelsesreparationer og skibsbygningsaktiviteter.

skibsblad Med væksten i den private sektor i sit forbrug og produktion har vores lands stålproducenter også øget deres kapacitet. Da skibspladepriserne varierer, kan de skaffes fra ERDEMİR, som er den største indenlandske stålproducent, eller fra Ukraine, når passende betingelser er opfyldt. Selvom der er forskellige stålproducenter i vores land, har de hovedsageligt fokuseret på kommercielle kvalitetsstål. Sammenfattende varierer skibspladepriserne alt efter den ønskede kvalitet af skibspladen, tykkelsen og bredden af skibspladen, nemlig dens dimensioner, foruden behovet for skibspladen, altså mængden. skibspladepriserDu kan kontakte vores salgsteam vedr

16mo3 kvalitetsark
16mo3 kvalitetsark

bir sınıf Gemi Plakası Kalınlığı 5-60mm Genişlik 1000-2500mm Uzunluk 3000-12000mm Paket Standart ihracat denize uygun paket, her türlü nakliye için uygun veya gerektiği gibi.

Dereceli Gemi Plakası, kalınlığı 100 mm’den fazla olmayan ve genişliği genellikle 600 mm’den yüksek olan yassı çelik çubuk veya düz plaka paneldir. Pratik uygulamalarda, Konteynerler ve büyük ekipmanlar yaklaşık 5-20 mm kalınlığındaki parçayı kullanabilir. Daha iyi taşınabilirlik ve iyi kaynaklanabilirlik, ancak zayıf korozyon direnci

a sınıfı Gemi Plakası Giriş a sınıfı Gemi Plakası uygulama aralığı a sınıfı Gemi Plakası, gemi inşası ve petrol platformu amacıyla kullanılır ve ABS, DNV, GL, BV, LR, NK, RINA ve diğer klas kuruluşları tarafından onaylanmıştır. Ayrıca ağırlığı 10000 tonun altında olan geminin gövde yapısının imalatında kalite bir Gemi Plakası kullanılabilir. bir dereceli Gemi Plakası kimyasal bileşimi:

a sınıfı Gemi Plakası, A b D E A32 D32 E32 F32 A36 D36 E36 F36 A40 D40 E40 F40. Kalınlık:5-300mm Genişlik:1500-3500mm Boy:3000-12000mm Isıl İşlem: Haddelenmiş/Normalize edilmiş (N) Haddelenmiş/Kontrol haddelenmiş (CR) Termo Mekanik Kontrol Prosesi (TMCP) Normalize ve Temperlenmiş (Q+T) Diğer soğuk haddeleme veya sıcak haddeleme gibi teslimat durumları mümkündür.

ASTM A sınıfı gemi levhası, çelik üretim süreci için uygundur. Çalışma ortamının yapısı zorludur. Kimyasal bileşim de belirli bir gerekliliktir. Düşük sıcaklık, düşük basınç ve yüksek korozyon ortamlarında H2S direnci ve performans gereksinimlerini karşılamalıdır.

gemi yapımı için uygun bir kalitedir ve orta düzeyde basınca dayanabilir. Yaklaşık 58 ila 71 ksi’lik bir çekme mukavemetine ve minimum %22 alan azalması ile %38 uzamaya sahiptir. Daha küçük gemilerin yapımında yüklü bileşenler için kullanılmasına izin veren iyi bir darbe dayanımına sahiptir.

30 mm’nin altındaki kalınlıklar için, esas olarak lazer kesim, 30 mm’nin üzerindeki kalınlıklar için, esas olarak OXY kesim, alevli kesim ile kesiyoruz. 200 mm kalınlığındaki çelik levha için, alevle kesme sırasında sıcaklık çok yüksektir. Bu nedenle kesme parçaları çelik levha açı kısmında kırılabilir. Bu durumda kırılan parçalara daha fazla malzeme eklemek için pik demir kullanabiliriz.

Üretim kapasitemizi büyüttük ve ürünümüzün her bir parçası için alt kalite sayısını artırarak kalınlık ve genişlik aralığını genişlettik.

7mm-40mm, 40mm-80mm, 80mm-100mm Kalınlık İhtiyaca Göre

çelik levha üretim hattı. Çelik levha, büyük çaplı kaynaklı borulara yuvarlanacak kadar incedir. Film, çelik levhanın asit çözeltisine daldırıldığı ve daha sonra elektroliz ile kaplandığı bir işlemdir.

Sürekli döküm: Eriyik çelik, yaklaşık 20 metre uzunluğunda bir halat halinde dökülür, bu da onu katılaştırmak ve sıcaklığını 200-300 C’ye düşürmek için hızlı bir şekilde söndürülür. Tel, silindirler tarafından yönlendirilir ve bir levha şeklini alır.

fejl: Indholdet er beskyttet !!
da_DKDansk