Mikä on galvanoitu teräs? Mitkä ovat galvanoidun teräksen käyttöalueet?

galvaniz çelik sac

Mikä on galvanoitu teräs? Mitkä ovat galvanoidun teräksen käyttöalueet?

Galvaniz çelik, yüzeyi çinko ile kaplanmış çelik bir levhayı ifade eder. Galvanizleme sıklıkla kullanılan ekonomik ve etkili bir antikorozif yöntemdir ve bu süreçte dünyanın çinko üretiminin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik, korozyon direnci, şekillendirme ve kaplama gibi best kapsamlı özelliklerin yanı sıra maliyet ve iyi görünüm avantajlarına sahiptir.

Üretim ve işleme yöntemlerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1- Sıcak daldırma galvanisoitu teräs sac. Çelik levha, erimiş çinko banyosuna batırılır ve yüzeye bir çinko çelik sac tabakası yapıştırılır. Şu anda, esas olarak sürekli galvanizleme işlemi ile üretilmektedir, yani sarmal çelik sac, galvanizli çelik sac yapmak için erimiş çinko ile sürekli bir çinko kaplama banyosuna daldırılmaktadır.

2-  Galvaniz çelik sac  Bu çelik sac ayrıca sıcak daldırma yöntemiyle üretilir, ancak tanktan çıktıktan hemen sonra, çinko ve demirden oluşan alaşımlı ince bir film oluşturmak için yaklaşıokay 500 ° C’ye ısıtılır. Bu galvanisoitu teräs sac iyi bir yapışma ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Çatı panelleri için galvanisoitu teräs rullaa

3- Galvanizli çelik sac. Elektrokaplama ile üretilen galvanisoitu teräs sac iyi işlenebilirliğe sahiptir. Ancak kaplama incedir ve korozyon direnci sıcak daldırma galvanizli sac kadar iyi değildir;

4- Tek taraflı ve çift taraflı diferansiyel galvanizli çelik. Tek taraflı galvanisoitu teräs, yani sadece tek tarafı galvanizli ürünler. Kaynak, boyama, pas önleyici işlem ve işlemede, çift taraflı galvanizli sacdan daha iyi uyarlanabilirliğe sahiptir. Bir tarafta kaplanmamış çinko eksikliklerinin üstesinden gelmek için, diğer tarafta ince bir çinko tabakası, yani çift taraflı galvanizli sac ile kaplanmış başka bir tip galvanizli sac vardır;

5- Alaşım ve kompozit galvanoitu teräslevy. Çinko ve alüminyum, kurşun, çinko vb. Gibi diğer metallerden ve hatta kompozit kaplı çelik plakalardan yapılır. Bu çelik sac hem mükemmel pas önleme performansı hem de iyi kaplama performansına sahiptir.

Yukarıdaki beş türe ek olarak, renkli galvanizli çelik saclar, baskılı kaplamalı galvanisoitu teräs saclar ve polivinil klorür lamine galvanizli çelik saclar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sıcak daldırma galvanizli sac hala en yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Galvaniz çelik uygulanan yerler

Galvanizli çelik ağırlıklı olarak inşaat, hafif sanayi, otomotiv, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ticari endüstriler de kullanılmaktadır.

İnşaat esas olarak sivil inşaat evlerinde kullanılan anti-korozif stopüstriyel malzemeler ve paneller, çatı ızgaraları, balkon panelleri, denizlikler, gazete bayileri, depolar, yuvarlanan kapılar, ısıtıcılar, yağmur suyu boruları vb.

Hafif sanayi, ev aletleri, sivil bacaları, mutfak gereçleri, vb. İçin konut yapmak için kullanır. Otomotiv endüstrisi esas olarak otomobiller için korozyona dayanıklı parçalar yapmak için kullanılır;

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo – Trapez Sac Uygulaması

Tarım, hayvancılıokay ve balıokayçılıok esas olarak tahıl depolama ve nakliye, et ve su ürünlerinin dondurulmuş işlenmesi, vb. İçin kullanılır;

Ticaret esas olarak malzemelerin depolanması ve taşınması için kullanılır, paketleme aletleri, vb. Buzdolapları, çamaşır makineleri, anahtar dolapları, klimalar, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, fotokopi makineleri, otomatlar, fanlar, elektrikli süpürgeler vb. galvanizli çelik sac kullanın.

Sıcak daldırma galvanizli çelik sac

Galvanizli çeliğin sınıflandırılması
Galvanizli sac düzene göre ayrılır: çinko çiçek galvanizli sac ve çinko olmayan çiçek galvanizli sac vardır.

Çinko tabaka kalınlığına göre: 80 GR çinko; 100 GR çinko; 120 GR çinko; 180 GR çinko; 275 GR çinko.

Galvaniz rulo sac
Galvanoitu kelalevy

Galvaniz Sac Nedir?

Monet ihmiset tietävät, mitä galvanoitu teräs on. Käytetään monenlaisiin sovelluksiin LVI-kanavasta puutarhakauhoihin; kodin koristelu roskakoriin. Pinnan aurapinnoite tekee siitä visuaalisesti houkuttelevan, mutta myös kestävämmän ja korroosionkestävämmän.

Joten miten galvanoitu teräs valmistetaan? Mistä tämä aura tulee? Otetaan selvää.

Hot Dipped Galvanoituimee

Galvanoitu teräs on sinkillä päällystettyä hiiliterästä. Yleisin sinkkipinnoitusmenetelmä on kuumakastoprosessi.

Kuumakastoprosessissa hiiliteräs upotetaan sulaan sinkkihauteeseen (noin 680 Fahrenheit-astetta). Kun materiaali poistetaan sinkkihauteesta ja jäähdytetään, tapahtuu reaktio ilman hapen kanssa. Reaktio aiheuttaa sen, että sinkistä tulee osa terästä (rauta-sinkkiseossidos). Uudessa pintaviimeistelyssä näyttää olevan kristalliviimeistely tai hehkuva viimeistely.

Vaikka tämä on yleisin galvanointimuoto, sitä käytetään usein terästuotteissa, jotka on valmistettu aiemmin, koska lopputuotteen paksuutta ei voitu helposti hallita. Toinen galvanointimenetelmä on jatkuva galvanointi.

Galvanoitu levy

virhe: Sisältö on suojattu!!
fiSuomi