Galvanoitujen levyjen valmistus

sıcak daldırma galvaniz sac üretimi

Galvanizli Sac Nasıl Üretilir

Galvanoitu levy üretimi, yassı çelik malzeme üzerine metalik çinko kaplanmasıyla elde edilen üründür. Korozyona dayanıklı özelliğinden dolayı birçok alanda kullanılır. Özellikle açık alanda kullanılan malzemeler için büyük önem taşır. Kaplama yapılan malzeme uzun yıllar paslanmadan kullanım sağlar. Kaplama işleminden sonra kromatlama ya da yağlama yapmak çinko kaplamanın daha kaliteli olmasını sağlar.

Galvanoitu levy en kalite olarak adlandırılan C yüzey kalitesine sahip olur. Bu sayede yüzeye yapılan uygulamalarda kullanılır. Parlak bir görünümü vardır. Derinlik ya da bükme işlemlerine tabi tutulduğunda şekillendirilmesi kolay olur. Kaplamanın bir diğer artısı da boyanabilmesidir. Yüzeyde yağ ve benzeri işlemler varsa boyamadan önce temizlemek gerekir. Bu sayede boyayla muhteşem bir uyum yakalayacaktır.

Otomotiv sektöründe kullanılan malzemelere tuz testi yapmak gerekir. Testi başarıyla geçen malzemeler üretimde kullanılmaya hazır demektir. Galvanoitu malzemeler bu testten sorunsuz geçer ve aracın çeşitli yerlerine monte edilmeye hazır olur. Galvanizli sac bir de yapı sektöründe kullanılmaktadır. Çatı, kapı, profiili gibi uygulamalarda başarılı sonuç vermektedir. Beyaz eşya sektöründe cihazların iç aksamlarında galvaniz kaplanan malzemelere ihtiyaç vardır. Son zamanlarda dış yüzeylerde de kullanılmaya başlamıştır.

galvaniz-sac-nedir
galvanoitu levy-mikä on

Sıcak Daldırma Yöntemiyle Galvanoitu Sac Üretimi

Sıcak daldırma yöntemi sanayide en çok kullanılan galvanoitu levy üretim yöntemidir. Çinko 419,5HänC sıcaklıkta eriyen bir metaldir. 450-460HänC gibi daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında uçucu özellik gösterir. Böylece katı haldeki demire sıcak daldırma yöntemi ile tutunur. Yöntemin başarısı demirle çinkonun kuvvetli bir şekilde tutunmasından dolayıdır. Ülkemizde bu işlem otomatik ve yarı otomatik makineler aracılığıyla yapılır. Banyo sıcaklığı, daldırma süresi, soğutma gibi işlemlerde değişiklik yapıldıkça kaplamanın görüntüsünde farklılıklar oluşacaktır.

Elektro Daldırma Yöntemiyle Galvanizli Sac Üretimi

Galvanoitu hiukset üretiminde kullanılan bir diğer yöntem is elektro galvaniz kaplama yöntemidir. Elektrolit dolu bir kazana anot ve katot elektrotlarının daldırılması gerekir. Anota çinko, katoda ise demir malzeme bağlanır. Anottan gelen elektronlar katodun yüzeyine yapışır. Son aşamada pasivasyon yapılır ve kaplama işlemi tamamlanır.

Galvanizli Sac Kaliteleri

  • DX51
  • DX52
  • DX53
  • DX54
virhe: Sisältö on suojattu!!
fiSuomi