Hvað er galvaniseruðu stál? Hver eru notkunarsvæði galvaniseruðu stáls?

galvaniz çelik sac

Hvað er galvaniseruðu stál? Hver eru notkunarsvæði galvaniseruðu stáls?

galvaniseruðu stáli, yüzeyi çinko ile kaplanmış çelik bir levhayı ifade eder. Galvanizleme sıklıkla kullanılan ekonomik ve etkili bir antikorozif yöntemdir ve bu süreçte dünyanın çinko üretiminin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik, korozyon direnci, şekillendirme ve kaplama gibi best kapsamlı özelliklerin yanı sıra maliyet ve iyi görünüm avantajlarına sahiptir.

Üretim ve işleme yöntemlerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1- Sıcak daldırma galvaniseruðu stáli sac. Çelik levha, erimiş çinko banyosuna batırılır ve yüzeye bir çinko çelik sac tabakası yapıştırılır. Şu anda, esas olarak sürekli galvanizleme işlemi ile üretilmektedir, yani sarmal çelik sac, galvanizli çelik sac yapmak için erimiş çinko ile sürekli bir çinko kaplama banyosuna daldırılmaktadır.

2-  Galvaniz çelik sac  Bu çelik sac ayrıca sıcak daldırma yöntemiyle üretilir, ancak tanktan çıktıktan hemen sonra, çinko ve demirden oluşan alaşımlı ince bir film oluşturmak için yaklaşıokay 500 ° C’ye ısıtılır. Bu galvaniseruðu stáli sac iyi bir yapışma ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Çatı panelleri için galvaniseruðu stáli rúlla

3- Galvanizli çelik sac. Elektrokaplama ile üretilen galvaniseruðu stáli sac iyi işlenebilirliğe sahiptir. Ancak kaplama incedir ve korozyon direnci sıcak daldırma galvanizli sac kadar iyi değildir;

4- Tek taraflı ve çift taraflı diferansiyel galvanizli çelik. Tek taraflı galvaniseruðu stáli, yani sadece tek tarafı galvanizli ürünler. Kaynak, boyama, pas önleyici işlem ve işlemede, çift taraflı galvanizli sacdan daha iyi uyarlanabilirliğe sahiptir. Bir tarafta kaplanmamış çinko eksikliklerinin üstesinden gelmek için, diğer tarafta ince bir çinko tabakası, yani çift taraflı galvanizli sac ile kaplanmış başka bir tip galvanizli sac vardır;

5- Alaşım ve kompozit galvaniseruðu stálplötu. Çinko ve alüminyum, kurşun, çinko vb. Gibi diğer metallerden ve hatta kompozit kaplı çelik plakalardan yapılır. Bu çelik sac hem mükemmel pas önleme performansı hem de iyi kaplama performansına sahiptir.

Yukarıdaki beş türe ek olarak, renkli galvanizli çelik saclar, baskılı kaplamalı galvaniseruðu stáli saclar ve polivinil klorür lamine galvanizli çelik saclar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sıcak daldırma galvanizli sac hala en yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

galvaniseruðu stáli uygulanan yerler

Galvanizli çelik ağırlıklı olarak inşaat, hafif sanayi, otomotiv, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ticari endüstriler de kullanılmaktadır.

İnşaat esas olarak sivil inşaat evlerinde kullanılan anti-korozif stopüstriyel malzemeler ve paneller, çatı ızgaraları, balkon panelleri, denizlikler, gazete bayileri, depolar, yuvarlanan kapılar, ısıtıcılar, yağmur suyu boruları vb.

Hafif sanayi, ev aletleri, sivil bacaları, mutfak gereçleri, vb. İçin konut yapmak için kullanır. Otomotiv endüstrisi esas olarak otomobiller için korozyona dayanıklı parçalar yapmak için kullanılır;

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo – Trapez Sac Uygulaması

Tarım, hayvancılıokay ve balıokayçılıok esas olarak tahıl depolama ve nakliye, et ve su ürünlerinin dondurulmuş işlenmesi, vb. İçin kullanılır;

Ticaret esas olarak malzemelerin depolanması ve taşınması için kullanılır, paketleme aletleri, vb. Buzdolapları, çamaşır makineleri, anahtar dolapları, klimalar, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, fotokopi makineleri, otomatlar, fanlar, elektrikli süpürgeler vb. galvaniseruðu stáli sac kullanın.

Sıcak daldırma galvanizli çelik sac

Galvanizli çeliğin sınıflandırılması
Galvanizli sac düzene göre ayrılır: çinko çiçek galvanizli sac ve çinko olmayan çiçek galvanizli sac vardır.

Çinko tabaka kalınlığına göre: 80 GR çinko; 100 GR çinko; 120 GR çinko; 180 GR çinko; 275 GR çinko.

Galvaniz rulo sac
Galvanhúðuð spóluplata

Galvaniz Sac Nedir?

Margir vita hvað galvaniseruðu stál er. Notað fyrir margs konar notkun frá loftræstirásum til garðafötu; heimilisskreyting fyrir ruslatunnur. Plóghúðin á yfirborðinu gerir það sjónrænt aðlaðandi, en gerir það líka endingargott og tæringarþolið.

Svo hvernig er galvaniseruðu stál búið til? Hvaðan kemur þessi plógur? Við skulum komast að því.

Heitt dýft Galvaniseruðusjúga

Galvaniseruðu stál er kolefnisstál húðað með sinki. Algengasta aðferðin við sinkhúðun er heitdýfaferlið.

Heit dýfa ferlið felur í sér að dýfa kolefnisstálinu í bað af bráðnu sinki (u.þ.b. 680 gráður á Fahrenheit). Þegar efnið er fjarlægt úr sinkbaðinu og það kælt verður viðbrögð við súrefni í loftinu. Hvarfið veldur því að sinkið verður hluti af stálinu (járn-sinkblenditengi). Nýja yfirborðsáferðin virðist hafa kristaláferð eða glóandi áferð.

Þó að þetta sé algengasta form galvaniserunar, er það oft notað fyrir stálvörur sem áður voru framleiddar þar sem ekki var auðvelt að stjórna þykkt lokaafurðarinnar. Önnur aðferð við galvaniserun er stöðug galvanisering.

Galvanhúðuð lak

villa: Efni er varið !!
is_ISÍslenska