열연강판이란?

10mm 강판 가격, 열연 강판 가격, 열연 강판 가격, 블랙 시트 가격

열연강판이란?

Sıcak haddelenmiş sac nedir? Sıcak haddelemenin mucidi Leonardo Da Vinci olduğu tahmin edilmektedir. Leonardo Da Vinci’nin buna ilişkin çizimleri olduğu bilinmektedir. Fakat ilk olarak Belçika demir talebi üzerine  İngiltere ‘de 1590 yılında çelik çubuklar üretmek için kurulduğu bilinmektedir. Yassı mamül elde etmek için ise ilk haddeleme tesisi 1670 yılında İngiltere Pontypool plates adında bir tesis kuruldu. Amaç ince teneke kutular yani konserve ambalajı yapabilmek için sac üretmekti.

SICAK HADDELENMİŞ ÇELİK

Adından da anlaşılacağı gibi, “sıcak haddelenmiş çelik”, Çeliğin ısıtılarak şekillendirilmesi ile çelik haddeleme işlemini belirtir. Çelik yeniden kristalleşme sıcaklığının üstünde olan 540 °C ‘n üzerinde yüksek sıcaklıklara maruz kalır. Bu ısıtma işlemi çeliğin işlenmesini kolaylaştırır. Ayrıca, Sıcak haddelenmiş sac ile soğuk haddelenmiş karşılaştırıldığında sıcak haddelenmiş çelik dayanıklılığı soğuk haddeye göre daz azdır.

Sıcak haddelenme işlemi sonrası çelik oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Sıcak haddeleme sonrası su  ile soğutma çeliğin sertleştirmesine ve gerilmesine sebep olacaktır. Bu durum çeliğin iç ve dış kırılmasına sebep olmaktadır.

Sıcak haddelenmiş sac işlenmesi kolay ve yumuşaktırlar. Kolay kaynaklanma özelliği ile çeşitli şekillerde kullanılabilirler. Çelik konstrüksiyon da metal kirişler ve Tren ray rayları gibi yapısal çelikleri üretmek için iyi bir tercihtir.

 

10mm 강판 가격, 열연 강판 가격, 열연 강판 가격, 블랙 시트 가격
10mm 강판 가격, 열연 강판 가격, 열연 강판 가격, 블랙 시트 가격
오류: 콘텐츠가 보호됩니다!!
ko_KR한국어