Кортен лист, снабдувач на 'рѓосани листови

corten sac, corten çelik fiyatları

Кортен лист, добавувач на 'рѓосани листови

Steel Prices, водечки кортен челичен лим во Турција, 'Рѓосан лист е еден од неговите добавувачи.

Кортен челик

Кортен челик така 'рѓосан листе дел од групата на челични легури наречени челици за атмосферски влијанија. Името Corten се однесува на трите карактеристични карактеристики на рустикално боење, висока јачина и неверојатна отпорност на корозија.

Кортен челикот ја должи својата отпорност на временските услови и уникатната рустикална боја на формирањето на слој од оксидна 'рѓа патина формиран преку природна изложеност на воздух. Овој слој обично трае околу 6-12 месеци за да се формира природно (иако има предвременски услови кои можат да го забрзаат тоа) и го штити челикот од понатамошна корозија. Ако се исече или оштети, кортенскиот челик постојано ќе се обновува, давајќи му поголема конзистентност на изгледот и мала потреба за редовно одржување или боење.

кортен челик косата за што се користи?

кортен челичен лим,'Рѓосан лист вообичаено се користи во надворешни средини што му помага да игра на своите силни страни. Меѓу примерите 'Рѓосан лист неговата употреба за обвивка, контејнери и знаци, но исто така и меѓу архитекти, уметници и скулптори 'рѓосани саксии Стана популарен за креирање дизајнерски карактеристики и популарни уметнички дела, како што се градинарски рабови или градинарски рабови.

кортен челик косата нашиот асортиман

Широк спектар по големина и дебелина Кортен челичен лим Ние складираме производи.

Нашиот целосен асортиман на челични лимови Кортен се состои од:

  • Кортен лист со дебелина од 1,5 мм
  • Кортен лист со дебелина од 2 мм
  • Кортен лист со дебелина од 2,5 мм
  • Кортен лист со дебелина од 3 мм
  • Кортен лист со дебелина од 4 мм
  • Кортен со дебелина од 5 мм Косата
  • Кортен лист дебел 6 мм
  • Кортен лист со дебелина од 8 мм
  • Кортен лист со дебелина од 10 мм
  • 12-20 mm Кортен лист

Нашиот кортен челик од 1,5 мм и 2 мм е ладно намален, а нашиот кортен челик од 3 мм е топло валани. Секоја од горенаведените дебелини може да се купи во опсег од стандардни ширини и висини. Едноставно изберете ја соодветната дебелина на производот од кортен челичен лим погоре за да го видите опсегот на производи што ги нудиме.

Сите наши челични листови Кортен се испорачуваат без временски услови, што значи дека ќе пристигнат како што е прикажано на сликите на производот.

Рѓосана надворешна обвивка

Рѓосана надворешна обвивкасе многу популарни во последниве години. Бидејќи челичниот лим Кортен поминува низ процес на природно абење од 6-12 месеци, рѓосаниот слој на патина ќе го промени својот изглед во темно кафеави/портокалови рустикални тонови на лимови синоним за металот Кортен. Брзината на овој процес ќе зависи од влажно-сувата средина во која е поставен.

Нашиот кортен челичен лим, исто така, може да се фиксира директно на рамна површина со завртки, а ако е потребно, можеме да додадеме дупки за прицврстување (4 парчиња, по 1 на секој агол). Додадете „дупки за поправање“ во вашата количка ако ви треба оваа услуга.

Купување кортен челик по цени на челик

Откријте го нашиот целосен асортиман на челични лимови Кортен со јавување. Целиот асортиман на производи може да се нарача брзо и лесно. Може да се јавите и на нашиот тим за продажба на 0 216 545 60 00.

Исечете го вашиот кортен челичен лим до големината што ја сакате

Ние исто така нудиме услуга за сечење низ целата наша палета на метали, што значи дека можете да го исечете вашиот челичен лим Corten според вашите точни барања. Изберете ја најсоодветната стандардна големина од нашата палета на челични лимови Corten за да ги поставите вашите мерења, да ги додадете во вашата количка и да продолжите на страницата за нашата кошничка кога ќе бидете подготвени да го сторите тоа. Оттука, можете да додадете инструкции за сечење кои автоматски ќе бидат испратени до нашиот тим.

A588 ПОРТЕН ЛИСТ

A588 Corten Steel Plate или Weathering Steel плоча е челик со висока јачина што ги нуди сите предности на A572-50, но со одлична отпорност на корозија на елементите. Високите нивоа на бакар во A588 Corten плочата создаваат својство за самолекување што создава природен изглед на патина со црвен оксид.

Овој атмосферски челик често се користи во необоени апликации како што се мостови, заштитни огради, патокази и градби на автопат поради неговата ниска цена за одржување и долготрајна издржливост. Steel Prices располага со широк спектар на листови A588 Corten во дебелини што може да се купат во точната големина што ви треба. Јавете ни се за дополнителни дебелини, големини и форми.

 

Карактеристики на кортен челик

Опис: атмосферски влијанија, кога COR-TEN A челик се користи незаштитен поради неговиот хемиски состав, нелегирани челициТоа значи дека има поголема отпорност на атмосферска корозија во споредба со Тоа е затоа што формира заштитен слој на неговата површина под влијание на воздухот. Слојот што ја штити површината постојано се развива и обновува кога е изложен на влијанието на воздухот. Општо земено, слојот за обложување обезбедува заштита од атмосферска корозија во индустриски, урбани и рурални клими. Во одредени случаи на загадување на воздухот од агресивни агенси, се препорачува конвенционална заштита на површината. Премазот е апсолутно неопходен ако се користи во долготраен контакт со вода, кога е постојано изложен на влага или ако треба да се користи во близина на море. абразивен челик облогите со боја се помалку подложни на истекување под 'рѓа отколку во случај на споредлив челик што не се сегрегира.

corten sac, corten çelik fiyatları
кортен лим, кортен челик цени

Кортен или атмосферски челични плочи

Челикот за атмосферски влијанија често е заштитен со COR-TEN (или едноставно Corten) и е познат по својата супериорна отпорност на корозија и дебелина. Тоа е затоа што површината на челикот формира заштитен оксиден слој кога е изложен на воздух. Со други зборови, на челикот му е дозволено да 'рѓосува заради самозаштита. Овој заштитен површински слој продолжува да се обновува со години на изложеност.

Предности на кортен лист

Заштитните својства на челичниот лим Кортен ги обезбедуваат следниве придобивки:

На челикот никогаш не му е потребен третман пред инсталацијата за долг животен век
Создава уникатен индустриски изглед кој функционира како интересна дизајнерска карактеристика
Обезбедува издржлив, исплатлив слој.
Ја елиминира потребата за сликање. Всушност, бојадисувањето на челичниот лим Кортен ја отстранува неговата отпорност на корозија бидејќи го спречува формирањето на заштитната фолија со текот на времето.

Каде се користи кортен листот?

скулптури на отворено
мостови
поморски превоз
рустикални челични кутии
рустикален градинарски раб
Облога на зграда (надворешна и внатрешна)

Димензии и дебелини на кортен лим од челик

Горди сме што сме добавувачи на челичен лим Corten / Weathering во различни големини и дебелини, вклучувајќи:

Кортен челични лимови од 1,6 мм
Кортен челични лимови од 2 мм
Кортен челични лимови од 3 мм
Кортен челични лимови од 5 мм
Кортен челични лимови од 6 мм

грешка: Содржината е заштитена!!
mk_MKМакедонски јазик