Ce este oțelul galvanizat? Care sunt domeniile de utilizare ale oțelului galvanizat?

galvaniz çelik sac

Ce este oțelul galvanizat? Care sunt domeniile de utilizare ale oțelului galvanizat?

oțel galvanizat, yüzeyi çinko ile kaplanmış çelik bir levhayı ifade eder. Galvanizleme sıklıkla kullanılan ekonomik ve etkili bir antikorozif yöntemdir ve bu süreçte dünyanın çinko üretiminin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik, korozyon direnci, şekillendirme ve kaplama gibi best kapsamlı özelliklerin yanı sıra maliyet ve iyi görünüm avantajlarına sahiptir.

Üretim ve işleme yöntemlerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1- Sıcak daldırma oțel galvanizat sac. Çelik levha, erimiş çinko banyosuna batırılır ve yüzeye bir çinko çelik sac tabakası yapıştırılır. Şu anda, esas olarak sürekli galvanizleme işlemi ile üretilmektedir, yani sarmal çelik sac, galvanizli çelik sac yapmak için erimiş çinko ile sürekli bir çinko kaplama banyosuna daldırılmaktadır.

2-  Galvaniz çelik sac  Bu çelik sac ayrıca sıcak daldırma yöntemiyle üretilir, ancak tanktan çıktıktan hemen sonra, çinko ve demirden oluşan alaşımlı ince bir film oluşturmak için yaklaşıokay 500 ° C’ye ısıtılır. Bu oțel galvanizat sac iyi bir yapışma ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Çatı panelleri için oțel galvanizat rostogolire

3- Galvanizli çelik sac. Elektrokaplama ile üretilen oțel galvanizat sac iyi işlenebilirliğe sahiptir. Ancak kaplama incedir ve korozyon direnci sıcak daldırma galvanizli sac kadar iyi değildir;

4- Tek taraflı ve çift taraflı diferansiyel galvanizli çelik. Tek taraflı oțel galvanizat, yani sadece tek tarafı galvanizli ürünler. Kaynak, boyama, pas önleyici işlem ve işlemede, çift taraflı galvanizli sacdan daha iyi uyarlanabilirliğe sahiptir. Bir tarafta kaplanmamış çinko eksikliklerinin üstesinden gelmek için, diğer tarafta ince bir çinko tabakası, yani çift taraflı galvanizli sac ile kaplanmış başka bir tip galvanizli sac vardır;

5- Alaşım ve kompozit tabla de otel zincat. Çinko ve alüminyum, kurşun, çinko vb. Gibi diğer metallerden ve hatta kompozit kaplı çelik plakalardan yapılır. Bu çelik sac hem mükemmel pas önleme performansı hem de iyi kaplama performansına sahiptir.

Yukarıdaki beş türe ek olarak, renkli galvanizli çelik saclar, baskılı kaplamalı oțel galvanizat saclar ve polivinil klorür lamine galvanizli çelik saclar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sıcak daldırma galvanizli sac hala en yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

oțel galvanizat uygulanan yerler

Galvanizli çelik ağırlıklı olarak inşaat, hafif sanayi, otomotiv, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ticari endüstriler de kullanılmaktadır.

İnşaat esas olarak sivil inşaat evlerinde kullanılan anti-korozif stopüstriyel malzemeler ve paneller, çatı ızgaraları, balkon panelleri, denizlikler, gazete bayileri, depolar, yuvarlanan kapılar, ısıtıcılar, yağmur suyu boruları vb.

Hafif sanayi, ev aletleri, sivil bacaları, mutfak gereçleri, vb. İçin konut yapmak için kullanır. Otomotiv endüstrisi esas olarak otomobiller için korozyona dayanıklı parçalar yapmak için kullanılır;

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo – Trapez Sac Uygulaması

Tarım, hayvancılıokay ve balıokayçılıok esas olarak tahıl depolama ve nakliye, et ve su ürünlerinin dondurulmuş işlenmesi, vb. İçin kullanılır;

Ticaret esas olarak malzemelerin depolanması ve taşınması için kullanılır, paketleme aletleri, vb. Buzdolapları, çamaşır makineleri, anahtar dolapları, klimalar, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, fotokopi makineleri, otomatlar, fanlar, elektrikli süpürgeler vb. galvanizli çelik sac kullanın.

Sıcak daldırma galvanizli çelik sac

Galvanizli çeliğin sınıflandırılması
Galvanizli sac düzene göre ayrılır: çinko çiçek galvanizli sac ve çinko olmayan çiçek galvanizli sac vardır.

Çinko tabaka kalınlığına göre: 80 GR çinko; 100 GR çinko; 120 GR çinko; 180 GR çinko; 275 GR çinko.

Galvaniz rulo sac
Tablă bobină galvanizată

Galvaniz Sac Nedir?

Mulți oameni știu ce este oțelul galvanizat. Folosit pentru o mare varietate de aplicații, de la conducte HVAC la găleți de grădină; decorarea casei pentru coșurile de gunoi. Învelișul plugului de pe suprafață îl face atrăgător din punct de vedere vizual, dar îl face și mai durabil și mai rezistent la coroziune.

Deci, cum este fabricat oțelul galvanizat? De unde vine acest plug? Să aflăm.

Hot Dipped Galvanizatsupt

Oțelul galvanizat este un oțel carbon acoperit cu zinc. Cea mai comună metodă de acoperire cu zinc este procesul de scufundare la cald.

Procesul de scufundare la cald implică scufundarea oțelului carbon într-o baie de zinc topit (aproximativ 680 de grade Fahrenheit). Când materialul este îndepărtat din baia de zinc și răcit, are loc o reacție la oxigenul din aer. Reacția face ca zincul să devină parte a oțelului (legatură fier-aliaj de zinc). Noul finisaj de suprafață pare să aibă un finisaj de cristal sau un finisaj strălucitor.

Deși aceasta este cea mai comună formă de galvanizare, este adesea folosită pentru produsele din oțel care au fost fabricate anterior, deoarece grosimea produsului final nu a putut fi controlată cu ușurință. O altă metodă de galvanizare este galvanizarea continuă.

Tablă zincată

eroare: Conținutul este protejat!!
ro_RORomână