Sıcak haddelenmiş çelik ile soğuk haddelenmiş çelik arasındaki fark nedir?

Farklı türlerde, kalitelerde, spesifikasyonlarda, son işlemlerde ve diğer işlem hususlarına göre birçok çelik türü vardır. Fakat üretim yöntemi olan haddeleme açısından yapılan çelik türüdür : Sıcak haddelenmiş çelikler ve Soğuk haddelenmiş çeliklerdir.

Sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik arasındaki farkları anlamak tasarımcıların ve mühendislerin daha iyi sonuçlar elde etmelerini mümkün kılar. Haliyle bu durum maliyetleri de etkilemektedir.

Çeşitli şekillerde, kalitelerde, spesifikasyonlarda, son işlemlerde ve diğer işlem hususlarında birçok çelik türü vardır. Prefabrik çelik ürünler arasındaki en önemli fark, sıcak haddelenmiş ve soğuk haddelenmiş çelik arasındaki farktır.

Açık gözükebilir, ancak bazı çelik türleri belirli uygulamalar için diğerlerinden daha uygundur. Hangisinin kullanılacağını bilmek, hammaddelere gerekenden daha fazla harcama yapmamaya yardımcı olabilir. Ayrıca ek işlemlerde zamandan ve paradan tasarruf edebilir. Başka bir deyişle, sıcak ve soğuk haddelenmiş çelik arasındaki farkları anlamak tasarımcıların ve mühendislerin daha iyi sonuçlar elde etmelerini ve mümkün olan en iyi fiyatla elde edilmelerini sağlar.

Sıcak haddelenmiş çelik ile soğuk haddelenmiş çelik türleri arasındaki temel fark, işlemlerden biridir. Tahmin edebileceğiniz gibi, “sıcak haddeleme”, çelik sıcakken yapılan işlemleri ifade eder. “Soğuk haddeleme” oda sıcaklığında veya yakın sıcaklıklarda yapılan işlemleri ifade eder. Her ne kadar bu teknikler genel performansı ve uygulamayı etkilese de, metalürjik yapı ve performans derecelendirmeleri ile ilgili resmi spesifikasyonlar ve çelik dereceleri ile karıştırılmamalıdır . Farklı derecelerde ve özelliklerde olan çelikler, temel karbon ve diğer alaşımlı çelikler dahil, sıcak haddelenmiş veya soğuk haddelenmiş olabilir.

Sıcak Haddelenmiş Çelik

Sıcak haddelenmiş çeliği işlemek için üreticiler büyük, dikdörtgen bir kütükle yani slab başlar. Slab ısıtılır ve ön işleme tabi tutulur, burada büyük bir rulo yani merdaneler ile düzleştirilir. Oradan, yüksek sıcaklıklara getirilir ve kor halindeki sıcak çelik yapılır, istenilen kalınlık ve genişliğe getirebilmek için bir dizi sıkıştırma silindirinden yani merdanelerden geçirilir, bu işleme haddeleme denilir. Rulo Sac için, Çelik üreticileri haddelenmiş çeliği bobinler halinde sarar ve soğumaya bırakır. Çelik Profil ve çelik şerit ,çelik levhalar gibi diğer formlarda üretilebilirler.

Slab Çelik soğudukça genleşmesi geri gelir ve genişliği daralır. Sıcak haddelenmiş çelik işlemden sonra oda sıcaklığına kadar soğutulur, hassas uygulamalar için uygun değildir. Sıcak haddelenmiş çelik, genellikle kalın malzemeler olduklarından hassas tüketimde kullanılmamaktadır – örneğin demiryolu raylarında ve inşaat projelerinde.

Sıcak haddelenmiş çelik yapı olarak soğuk haddelenmiş çelikten çok daha az işlem gerektirir, bu da onu soğuk haddelenmiş çelikten çok daha ucuz hale getirir. Sıcak haddelenmiş çeliğin oda sıcaklığında da soğuması sağlanmaktadır ve normalize edilir, yani sertleştirme işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek iç gerilmelerden arınmış olur.
Sıcak haddelenmiş çelik, kalınlık ve genişlik toleranslarının soğuk haddelenmiş çeliklere göre hassas olmadığını biliyoruz. Sıcak haddelenmiş çelikler yüzey kaplamanın olmadığı durumlarda daha idealdir. Daha iyi bir yüzey kalitesi istenirse , taşlama, kumlama veya asit banyosu yani yüzey temizleme yoluyla yüzey yapısı düzeltilebilmektedir. Kireçten arındırılmış çelik ayrıca boya ve diğer yüzey kaplaması olan galvaniz kaplama için daha iyi bir yüzey sunar.

Soğuk Haddelenmiş Çelik

Soğuk haddelenmiş çelik, aslında daha fazla işlemden geçmiş olan sıcak haddelenmiş çeliktir. Soğuk haddelenmiş çelik elde etmek için, çelik üreticileri Sıcak haddelenmiş çelik satın alırlar. Sıcak haddelenmiş çelikten soğuk haddelenmiş çelik üretimi için daha kesin boyutlar ve daha iyi yüzey kalitesi elde etmek için daha fazla haddeleme yapar.

Teknik olarak, “soğuk haddelenmiş” sadece Çelik merdaneler arasında sıkıştırma yapılan çelik saclara uygulanır. Ancak profiller veya kütükler gibi formlar “Çekilir”, yani sadace merdaneler arasıdan geçirilmez. Böylece, sıcak haddelenmiş profiller ve kütükler, bir kez soğutulduklarında bir daha şekillendirilemezler.

Sıcak haddelenmiş çeliğe göre daha iyi yüzey özelliklerine sahip olan soğuk haddelenmiş çelik, teknik olarak daha hassas uygulamalar için veya estetiğin önemli olduğu yerlerde daha sık kullanılması şaşırtıcı değildir. Ancak, soğuk haddeleme için yapılan işlem sayısı ve maliyetlerden dolayı sıcak haddelenmiş çeliklere göre daha yüksek bir fiyata satılmaktadırlar.
Soğuk haddelenmiş çelikler fiziksel özellikleri açısından hassastırlar, soğuk haddeleme işlemi ayrıca malzeme çelik içinde iç baskıları yaratabilir. Başka bir deyişle, soğuk haddelenmiş çeliğin imal edilmesi – kesilerek, kıvırarak veya kaynak yapılara olsun – gerilimleri serbest bırakabilir ve öngörülemeyen bir kırılmaya veya çatlamalara neden olabilir.

error: Content is protected !!