Npu profil nedir?

Npu profiller genellikle çelik konstrüsiyon yapılarda kullanılan hem taşıyıcı hem de birleştirici bir çelik profil türüdür. U beam ya da Upn olarak da anılırlar.

Npu profiller genellikle ticari kaliteler olarak s235, 275 veya s355 kalitelerinde üretilebilirler. Yapısal çeliklerden en çok kullanılan upn profile türü bölgesel coğrafik koşullara göre de kalite seçimi yapılabilrmektedir. S235jr kalite npu profil çeşidi normal hava sıcaklıklarında kullanıma uygundur. S235j0 ise 0 derece hava sıcaklığında kullanıma dirençlidir.

Npu profil sipariş verirken hangi kalitede istediğinizi belirtmeniz gerekir. Ticari kalite olan S235JR standart üretimdir.

Npu profil 60 mm genişlikten 550 mm genişliğe kadar üretilebilirler.

Yukardaki npu profil teknik çizimine detaylı baktığımızda h olarak belirtilen U profilin sırt kısmı bize aynı zamanda upn profilin ismini de vermektedir.

NPU 100 mm siparişi verdiğinizde gelecek olan u profilin sırt genişliği 100 mm olacaktır.

Npu profiller genellikle s235jr üretildiğini belirtmiştik. St235 kalitesi genellikle st 37 olarak anılırlar. Npu profillerin genişliği arttıkça yapısal taşıyıcı özelliği ve mukavementi de artacağı için daha üst mukavementli kalite olan s275 kalitesi tercih edilmektedir. s275 kalitesine st 44 olarak anılmaktadır.error: Content is protected !!