S235JR ve S235J0 arasındaki farklılıklar nelerdir?

s235j0 , s235jr çelik kalitesi

S235JR ve S235J0 arasındaki farklılıklar nelerdir?

s235jr ve s235j0’ın kimyasal yapıları neredeyse tamamen aynı değildir. Bununla birlikte, ikisi arasında bir takım önemli farklılıklar vardır. Bu seçeneklerden bazılarını düşünün.

Teklif banneri

S235JR ve S235J0 Kimyasal bileşimleri 


En gerekli yapı çeliği türlerinden biri S235JR olarak adlandırılır. Kimyasal bileşimi, içinde ağırlıkça yüzde 0.17 ila 0.20 arasında karbon içerir. EN 10025-2’de belirtilen özelliklere uygun olarak yapılmıştır. Yumuşak çeliğin tipik özelliklerine ek olarak, bileşiminde daha fazla miktarda fosfor ve kükürt içerir.


Bu malzeme, malzemeye zarar vermek için gereken darbe enerjisinin 27 Joule’den az olduğu uygulamalar için uygundur. Buna ek olarak, son derece yumuşaktır ve yüksek derecede işlenebilirliğe sahiptir. Bu nedenle araç konstrüksiyonlarının yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu malzeme için en yaygın uygulamalar, diğer inşaat mühendisliği uygulamalarının yanı sıra yük taşıtlarında bulunur. Ek olarak, çeşitli kalınlıklar mevcuttur. Öte yandan, fiyatlandırma üreticiye bağlı olarak farklı olabilir. Bir satın alma işlemi yapmak istiyorsanız, ne tür bir metal kullanıldığını öğrenmeye özen göstermelisiniz.

S235JR ve S235J0Taşıma kapasiteleri


Bir malzemenin belirli bir yükü taşıma yeteneğinin ölçümü, malzemenin akma dayanımı olarak adlandırılır. Sayı megapaskal (MPa) cinsinden ifade edilir ve ince plakalar için değer 350 ila 500 MPa arasında değişebilir. Bu yapı çeliklerinin önemli bir özelliğidir. Bu, malzemenin tipik olarak arızalanmasına neden olacak kuvvetlere dayanabileceğinin bir göstergesidir.

S235JR ve S235J0yapısal çelik midir?

Yapısal çelikler genellikle çok çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Dövme, inşaat, madencilik, imalat ve nakliye gibi çeşitli kullanımlar için uygundurlar. Ek olarak, maliyetleri benzer işletmelerin maliyetleriyle karşılaştırılabilir. İşlevsellikleri ise büyük ölçüde malzemelerin boyutsal kapasitelerine bağlıdır.

S235JR kalite çelik, sektörde sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Bu malzemenin çekme dayanımı oldukça yüksektir ve aynı zamanda çok yüksek derecede esnekliğe sahiptir. Ek olarak, malzemenin mekanik özellikleri, özellikle binanın genel işlevi için önemli olmayan yapılar için kaynak için uygun bir seçim olmasını sağlar. Buna ek olarak, elde edilmesi zor değildir ve daha az karbon emisyonu üretir.

S235JR ve S235J0Gerilme direnci

 
S235JR ve S235J0’nin her ikisi de yaygın yapısal çelik örnekleridir. Kimyasal yapıları farklı olsa bile, birçok yönden oldukça benzerler. Bu tür yapısal çelikler, çok çeşitli farklı türde ürünlerde kullanım alanı bulmaktadır.

S235JR’nin çekme dayanımı, malzemenin kalınlığına bağlı olarak 360 ila 510 MPa arasında değişebilir. İnşaat sektörü bu kalite malzemeyi sıklıkla kullanmaktadır. Ayrıca otomotiv gövdelerinin yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

S235J0 kaynaklabilme özelliği

S235J0, diğer çelik sınıflarından daha fazla kaynaklanabilirliğe ve çekme mukavemetine sahiptir. Makine mühendisliğinin düşük gerilimli bileşenlerinde kullanıma uygundur ve çeşitli kalınlıklarda satın alınabilir. Diğer karbon çeliği türlerine kıyasla, çok daha yüksek bir fosfor konsantrasyonuna ve daha düşük bir karbon oranına sahiptir.

Fiziksel özelliklerinin analizine göre S235J0, 0 santigrat derecede ölçüldüğünde maksimum 27 Joule darbe enerjisine sahiptir. Normal kalitelerin kalınlıkları, 1,0 mm’den 400,0 mm’ye kadar değişen geniş bir aralıkta mevcuttur.

s235j0 , s235jr çelik kalitesi
s235j0 , s235jr çelik kalitesi

S235J0 ve S235JR mekanik özellikleri


Hem S235JR hem de S235J0, mekanik özellikleri söz konusu olduğunda örnek çelik örnekleridir. Güçlü çekme ve uzama dayanımlarının yanı sıra yüksek akma dayanımına sahiptirler. Bu çelikler diğerlerinin yanı sıra inşaat, otomotiv ve gemi inşa endüstrilerinde kullanılmaktadır.

S235JR ve S235J0 çeliğinin kalitesi, bir dizi test süreci kullanılarak değerlendirilir. Charpy darbe testi, bir malzemenin akma dayanımını belirlemek için kullanılır. Bu, normal koşullarda kırılmadan önce bir şeyin alabileceği en ağır yüktür. Elastik deformasyon, metalin gerilme seviyesi, çekme mukavemetinin akma mukavemetinden daha düşük olduğu bir noktaya ulaştığında gerçekleşecektir.

Çekme ve akma dayanımlarına ek olarak, bir malzemenin Charpy darbe değeri, 27 Joule’lük bir darbeye dayanabileceği en düşük sıcaklığı gösterir. Oda sıcaklığında ölçüldüğünde değer 20 santigrat derecedir.

Hem S235JR hem de S235J0 kolayca kaynaklanabilir ve içlerinde minimum miktarda karbon bulunur. Çeşitli kalınlıklar mevcuttur. Çekme mukavemeti, bunları kullanırken 360 ila 510 MPa arasında değişebilir.

S235J0 ve S235Jr kullanım alanları


Yapı denilince çelik göz ardı edilemeyecek bir malzemedir. Mühendislik ve ulaşım sektörleri, kullanımlarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Pek çok çelik türünün her birinin kendi krom seti vardır.

özellikleri ve kullanımları.

En yaygın türleri S235 ve S355 türleridir.

S235JR ve S235J2 karbon çeliklerinin her ikisi de bu kategoriye girer. Her ikisi de EN 10025-2 teknik standardında belirtilen gereksinimleri karşılar. Bu düşük karbonlu yapı çeliklerinin en yaygın kullanımlarından biri taşıtların, vinçlerin ve iletim kulelerinin yapımındadır.

Mekanik özellikleri açısından S235JR olarak bilinen alaşımsız çelik, sünektir ve mükemmel soğuk bükme özelliklerine sahiptir. Sıcaklık oda sıcaklığında olduğunda minimum darbe enerjisi miktarı 27 Jul’dur. Sonuç olarak kaynak işlemi için idealdir. Ek olarak, işlenebilirliği yumuşak çeliğe çok benzer.

Bunun yanı sıra kaynaklı yapı ve bileşenlerde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Çoğu durumda, doğal form, bu sınıfın teslim süreci boyunca korunur. Ancak üreticiler ürünleri için çeşitli fiyat seçenekleri sunmaktadır.

 

[/col] [/row]