CNS, JIS, AISI, ASTM ve DIN Çelik Standartlarının Birbirleriyle İlişkili Olarak İncelenmesi

CNS, JIS, AISI, ASTM ve DIN Çelik Standartlarının Birbirleriyle İlişkili Olarak İncelenmesi

Metalleri tam olarak işlemek için, özellikle alaşımlı çelik ve diğer malzemelerin özelliklerini anlamak gerekir. Tien-I ekibi, herhangi bir OEM/ODM metal bileşenin seri üretimine başlamadan önce müşterinin ihtiyaçlarını öğrenmeye öncelik verir. Alaşımlı çeliğin toplam işleme maliyeti tasarrufunu hesapladıktan sonra kullanmanızı öneririz. Burada farklı ülkelerin Çelik standardı ve verdikleri özel isimleri görüyoruz.

Teklif banneri

Bu nedenle, bu iş alaşımlı çelik için uluslararası normlara dayanmaktadır. Aşağıda konunun genel bir özeti verilmektedir.

Çin Hükümeti Minimum Gereksinimi No. 1 (CNS)

CNS 109 G1001, çelik malzemeler için kullanılan Çin Ulusal Çelik Standardı (CNS) kodlarının büyük çoğunluğunun temelidir (Mart 1947’de yayınlandı; Mart 1996’da düzenlendi).

Bunun temelde üç bölümü vardır.

Açılış paragrafı eldeki konuyu tanıtır. Paslanmaz çelik genellikle S (Çelik) veya F. (Ferrum) harfleriyle gösterilir.
İkinci bölümü oluşturan iki kısım:
a) Tanınabilir bir marka veya adın kullanılması. Plaka için P, boru için T, kullanım için U, tel için W, dövme için F ve döküm için C. Bazı yaygın kısaltmalar ve anlamları aşağıda gösterilmiştir.
b) Genellikle karbon içeriği veya alaşım elementi (yapısal karbon çeliği veya alaşımlı çelik içerir) (yapısal karbon çeliği) olarak karakterize edilen bina paslanmaz çelikleri. Karbon içeriği genellikle 100’ün katları olarak belirtilir. Cr-Mo çelik tip 420 (SCM42) ve düşük karbonlu çelik (S25C)
(3) Genellikle üç haneli olan ve malzemenin minimum dayanım dayanımını veya akma dayanımını gösteren tip numarası üçüncü bölümde verilir. Örneğin SCM 420, CR-MO çeliği için malzeme tipi numarasıdır.

 

Japon Endüstri Çelik Standardı (JIS)

Japon Endüstri Standardında (JIS) çelik standardı malzeme numaraları genellikle iki gruba ayrılır:

Bir, genel mekanik çerçeve için karbon çeliği. Her iki malzeme için de tam olarak aynı CNS malzeme numarası kullanılmıştır. Yüzde 0,30 karbon içeriğine sahip karbon çeliği genellikle “S30C” olarak adlandırılır.
Karbon ve alaşımlı çelikler için alternatif kullanımlar Bu malzeme kodunun üç ayrı bölümü vardır.
İlk bölüm maddeyi temsil eder. Burada S çeliği ve F demiri temsil etmektedir.
İkinci kısım, belirli bir çelik türünü veya kullanım amacını belirtir. K çelik kaliteleri alet yapımında, TB kazan borusu yapımında ve PC2 soğuk haddelenmiş çelik yapımında kullanılır.
c) Üçüncü bölümde kullanılan çeliğin cinsi 1 ile 3 arasında bir sayı ile belirtilir. Gerekirse, malzeme işleme yöntemi (örneğin, ısıl işlem) takip eder. D çizimi, G taşlamayı, T tornalamayı ve Ex ekstrüzyonu temsil eder. Isıl işlem genellikle ya metal işaretinin altında ya da diğer iki sembol arasındaki boşlukta gösterilir.

SUS301-1/2H, 301. paslanmaz çelik çeşididir, SKS11 ise 11. kesici takım çeliğidir. SUH301, 301. ısıya dayanıklı çelik standardı çeşididir.

Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (AISI-SAE)

1941’de Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI) ve Otomotiv Mühendisleri Derneği çeliği (SAE) kategorize etmek için standartlar oluşturdu. Türler, dört veya beş basamaklı sayılarla belirtilir.

İlk hane, kullanılan çeliğin türünü temsil eder. Nikel çelik 2’ye eşittir ve tungsten çelik 7’ye eşittir.
İkinci rakam, alaşımın ana yüzdelik dilimini temsil ediyor. Başka alaşım elementlerinin yokluğunda bu 0 olarak yazılır.
Karbon içeriği üçüncü ve dördüncü sayılarla gösterilir.

Çelik standardı

Kimden: https://www.tien-i.com/blog detayı/27-steel-standard-comparison-cns-jis-aisi-astm-din