Galvaniz çelik nedir? Galvanizli çelik kullanım alanları nerelerdir?

galvaniz çelik sac

Galvaniz çelik nedir? Galvanizli çelik kullanım alanları nerelerdir?

Galvaniz çelik, yüzeyi çinko ile kaplanmış çelik bir levhayı ifade eder. Galvanizleme sıklıkla kullanılan ekonomik ve etkili bir antikorozif yöntemdir ve bu süreçte dünyanın çinko üretiminin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik, korozyon direnci, şekillendirme ve kaplama gibi best kapsamlı özelliklerin yanı sıra maliyet ve iyi görünüm avantajlarına sahiptir.

Teklif banneri

Üretim ve işleme yöntemlerine göre aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

1- Sıcak daldırma galvaniz çelik sac. Çelik levha, erimiş çinko banyosuna batırılır ve yüzeye bir çinko çelik sac tabakası yapıştırılır. Şu anda, esas olarak sürekli galvanizleme işlemi ile üretilmektedir, yani sarmal çelik sac, galvanizli çelik sac yapmak için erimiş çinko ile sürekli bir çinko kaplama banyosuna daldırılmaktadır.

2-  Galvaniz çelik sac  Bu çelik sac ayrıca sıcak daldırma yöntemiyle üretilir, ancak tanktan çıktıktan hemen sonra, çinko ve demirden oluşan alaşımlı ince bir film oluşturmak için yaklaşıokay 500 ° C’ye ısıtılır. Bu galvaniz çelik sac iyi bir yapışma ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo

3- Galvanizli çelik sac. Elektrokaplama ile üretilen galvaniz çelik sac iyi işlenebilirliğe sahiptir. Ancak kaplama incedir ve korozyon direnci sıcak daldırma galvanizli sac kadar iyi değildir;

4- Tek taraflı ve çift taraflı diferansiyel galvanizli çelik. Tek taraflı galvaniz çelik, yani sadece tek tarafı galvanizli ürünler. Kaynak, boyama, pas önleyici işlem ve işlemede, çift taraflı galvanizli sacdan daha iyi uyarlanabilirliğe sahiptir. Bir tarafta kaplanmamış çinko eksikliklerinin üstesinden gelmek için, diğer tarafta ince bir çinko tabakası, yani çift taraflı galvanizli sac ile kaplanmış başka bir tip galvanizli sac vardır;

5- Alaşım ve kompozit galvaniz çelik sac. Çinko ve alüminyum, kurşun, çinko vb. Gibi diğer metallerden ve hatta kompozit kaplı çelik plakalardan yapılır. Bu çelik sac hem mükemmel pas önleme performansı hem de iyi kaplama performansına sahiptir.

Yukarıdaki beş türe ek olarak, renkli galvanizli çelik saclar, baskılı kaplamalı galvaniz çelik saclar ve polivinil klorür lamine galvanizli çelik saclar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sıcak daldırma galvanizli sac hala en yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Galvaniz çelik uygulanan yerler

Galvanizli çelik ağırlıklı olarak inşaat, hafif sanayi, otomotiv, tarım, hayvancılık, balıkçılık ve ticari endüstriler de kullanılmaktadır.

İnşaat esas olarak sivil inşaat evlerinde kullanılan anti-korozif stopüstriyel malzemeler ve paneller, çatı ızgaraları, balkon panelleri, denizlikler, gazete bayileri, depolar, yuvarlanan kapılar, ısıtıcılar, yağmur suyu boruları vb.

Hafif sanayi, ev aletleri, sivil bacaları, mutfak gereçleri, vb. İçin konut yapmak için kullanır. Otomotiv endüstrisi esas olarak otomobiller için korozyona dayanıklı parçalar yapmak için kullanılır;

Çatı panelleri için galvaniz çelik rulo – Trapez Sac Uygulaması

Tarım, hayvancılıokay ve balıokayçılıok esas olarak tahıl depolama ve nakliye, et ve su ürünlerinin dondurulmuş işlenmesi, vb. İçin kullanılır;

Ticaret esas olarak malzemelerin depolanması ve taşınması için kullanılır, paketleme aletleri, vb. Buzdolapları, çamaşır makineleri, anahtar dolapları, klimalar, mikrodalga fırınlar, tost makineleri, fotokopi makineleri, otomatlar, fanlar, elektrikli süpürgeler vb. galvanizli çelik sac kullanın.

Sıcak daldırma galvanizli çelik sac

Galvanizli çeliğin sınıflandırılması
Galvanizli sac düzene göre ayrılır: çinko çiçek galvanizli sac ve çinko olmayan çiçek galvanizli sac vardır.

Çinko tabaka kalınlığına göre: 80 GR çinko; 100 GR çinko; 120 GR çinko; 180 GR çinko; 275 GR çinko.

Galvaniz rulo sac
Galvaniz rulo sac

Galvaniz Sac Nedir?

Bir çok kişi galvanizli çeliğin ne olduğunu biliyor. HVAC kanalından bahçe kovalarına kadar çok çeşitli uygulamalar için kullanılır; çöp tenekeleri için ev dekorasyonu. Yüzeydeki pulluk kaplaması görsel olarak çekici olmasını sağlar, ancak aynı zamanda daha dayanıklı ve korozyona dayanıklı hale getirir.

Peki galvanizli çelik nasıl yapılır? Bu pulluk nereden geliyor? Hadi öğrenelim.

Sıcak Daldırma Galvanizleme

Galvanizli çelik, çinko ile kaplanmış bir karbon çeliktir. Çinko kaplamanın en yaygın yöntemi sıcak daldırma işlemidir.

Sıcak daldırma işlemi, karbon çeliğinin erimiş bir çinko banyosuna batırılmasını içerir (yaklaşıok 680 derece Fahrenheit). Malzeme çinko banyosundan çıkarıldığında ve soğutulduğunda, havadaki oksijene reaksiyon oluşur. Reaksiyon çinkonun çeliğin bir parçası olmasına (demir-çinko alaşımı bağı) neden olur. Yeni yüzey kaplaması kristal bir kaplamaya veya parlayan bir kaplamaya sahip gibi görünüyor.

Bu en yaygın galvanizleme şekli olmakla birlikte, daha önce nihai ürün kalınlığı kolayca kontrol edilemediğinden imal edilen çelik ürünler için sıklıkla kullanılır. Galvanizleme işleminin bir başka yöntemi, sürekli galvanizlemedir.

Galvaniz Sac