Galvaniz Kaplama Kalınlığı

galvaniz-kaplama-kalinliklari

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Metallerin kullanım amaçlarını en uzun süre devam ettirebilmeleri için galvaniz kaplama yapılır. Bunun için sıcak daldırma ve elektroliz yöntemleri kullanılır. Malzemenin kullanılacağı yere göre yöntem seçimi yapılabilir. İhtiyaca göre çelik sac üzerine alüminyum-çinko alaşımı kaplanarak alusi ürünleri elde edilir.

Teklif banneri

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Hesaplama

Galvaniz kaplama, metrekare başına düşen çinko miktarını temsil eder. Dünyadaki tüm standartlara bakıldığında galvaniz kaplama kalınlığı belirlenmesinde malzemenin kesit değerlerinin dikkate alındığı görülür. Plakanızın en, boy ve kalınlık değerlerini biliyorsanız galvaniz ağırlık hesaplaması yapabilirsiniz.

Galvaniz kaplama ağırlığı ile çinko birim hacim miktarını çarparak metrekareye gelen çinko ağırlığını bulabilirsiniz. Çinko birim ağırlığı 6,9 ila 7,0 kg/dm3’tür. Kilogram cinsine çevirdiğinizde 6900-7000 kg/m3 olacaktır. Örneğin 40 µ değerinde bir kaplama yapacaksanız;

  • (7000kg/m3) x (40×10-6 metre) = 0,28 kg çıkacaktır. “1µ = 10-6metredir.” 
  • Çıkan sonucu gram cinsinden istersek (0,28 kg) x (1000) = 280 gram yapacaktır.

* Hesaplamanın doğru çıkması için birim çevirmeleri çok önemlidir. Kaplama kalınlığı standardın üzerinde yapıldığında kaplamanın malzemeye bağlılığı azalır. Bundan dolayı kaplamada dökülmeler gözlenebilir.

Galvanizli Sac Ağırlık Tablosu

650 gr kaplama saclara yapılır. Bu kadar yüksek kaplama yapılmasının nedeni, sac kesildikten sonra açıkta kalan yüzeye çinko akmasıdır. Kaplamadan kısa sürede kesme işlemi yapılarak tüm yüzeylerin kaplanması sağlanır. Rulo sac dilme gibi ürünler üretilirken bu metod çok işe yaramaktadır.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Standart

Elektro galvanizle kaplanmış bir malzemede kalınlık 8-12 µ olur. Sıcak galvaniz kaplamada ise çeliğin ebatına göre kalınlık miktarı değişir ancak ortalama olarak 50 µ denebilir. Aradaki farktan dolayı elektro galvanizle kaplanan malzemeler kapalı alanda, sıcak galvanizle kaplananlar ise kapalı alanlarda kullanıma uygundur.

Kaplama kalınlığı referans tablosu “TS 914 EN ISO 1461 Demir ve Çelikten Yapılmış Malzemeler Üzerine Sıcak Daldırmalı Galvaniz Kaplamalar- Özellikler ve Deney Metodları” içerisinde verilmiştir.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Korozyon Ömrünü Ne Kadar Değiştirir?

Metal malzemeler için korozyon oluşumu atmosfer şartlarına bağlı olarak gelişir. Dış ortamda kullanılacak metal malzemeler su ve neme maruz kaldığında paslanma gözlenir. Paslanma hızla ilerleyen bir proses olduğundan önlem almak gerekir. Bu nedenle cihazların iç ve dış aksamlarında kullanılan parçalara galvaniz kaplama yapılır. Galvaniz kaplama yapılan malzemelerin kullanım ömrü korozyona dayanıklılığı ile doğru orantılı olarak değişir. Kaplamasız birkaç yılda işlevini yitirecek malzemeler, 15 yıl ile 100 yıla kadar daha geç korozyon olur. Böyle iyi bir koruma yapmak için galvaniz kaplamadan başka yol yoktur. Galvanizli sacı daha uzun süre kullanmak için üzerine boya yapılabilir. Evlerde dekoratif bir görünüm için de bu yol tercih edilir.

Galvanizli Saclarda Korozyon Direncine Etki Eden Faktörler

Galvanizli saclarda;

  • Galvaniz yapılacak malzemenin kimyasal özellikleri,
  • Atmosferik şartlar,
  • Yüzey kusurları,
  • Yüzey pürüzlendirme aşaması,
  • Çinko havuzunun ve çinko kaplamanın kimyasal özellikleri,
  • Pasivasyonda kullanılacak metalleri seçimi,
  • Koruyucu yağ kullanımı gibi faktörler korozyon direncini etkiler.

Galvaniz Kaplama Kalınlığı Nasıl Ölçülür?

Galvaniz kaplama kalınlığı fabrikadaki kalite görevlileri ya da kalite kontrol mühendisleri tarafından kontrol edilir. Kaplamayı yapan firma ve malzemeyi teslim alan firma iki ayrı ölçüm yapar. Ölçüm için kalınlık cihazı kullanılır. Dijital mikrometre kullanılarak da kalınlık belirlenebilir. Ölçüm sonucu standart kalınlığa sahip değilse ya da hatalıysa ürünleri yeniden kaplamaya gönderilebilir. Elde edilen sonuçlar belgelendirilerek malzemenin gönderileceği firmaya mail olarak atılır.