Karbon Çelik Nedir?

Karbon Çelik Nedir?

Karbon çeliği ağırlığının % 2.1’ine kadar karbon elementi içerir. Amerikan Demir Çelik Enstitüsü (ASISI), aşağıdaki özellikleri ile karbon çeliği tanımlamaktadır:

Teklif banneri

  • Krom, kobalt, nikel, titanyum, tungsten, vanadyum veya diğer korozyona dayanıklı metaller için minimum içerik gereksinimi yoktur.
  • Gereken minimum bakır % 0,40’ı geçmemelidir.
  • Manganezin azami % 1.65’i geçmemelidir.
  • Maksimum bakır % 0,6’yı geçmemelidir
  • Maksimum silikon % 0,6’yı geçmemelidir

Karbon çelik faydalar nelerdir? 

Yüksek karbon elementinin kullanılması çeliğin yapısal özelliklerini değiştirir. Daha detaylı olarak, daha güçlü ve daha mukavementli hale gelir. Bu yüzden birçok kılıç, bıçak ve diğer silahlar yüksek karbonlu çelikten üretilmiştir. Tarihte Japonya’da kılıç ustaları katana gibi kılıçlarda kullanılmak üzere özel bir tür yüksek karbonlu çelik olan tamahagan’ın yaptı.

Karbon çeliği, paslanmaz çelik gibi korozyona dayanıklı değildir. Paslanmaz çelikten daha sağlam ve daha dayanıklı olmasına rağmen, karbon çeliği neme maruz kaldığında paslanabilir. Havadaki nem buharı bile karbon çeliğinin paslanmasına neden olabilir. Ayrıca, karbon çeliği paslanmaz çelikten daha az yumuşaktır.

Karbon çelik, yüksek karbon içeriğinden kaynaklanan yüksek sertlik nedeniyle işlenebilirliği azalır. Karbon çeliklerde karbon oranı %0.18 ile % 0.22 karbonda zirve yapar. İşlenmesi esasında talaş oluşturacak kadar yumuşak, aynı zamanda talaşın kırılıp ayrılmasına izin verecek kadar kırılgan olan işlenebilirlikleri vardır. Karbon çelik kurşun elementinin işlenebilirliği arttırdığı yaygın olarak bilinmektedir, ancak kurşunun kükürtle karşılaştırıldığında katkısı az bilinmektedir. Kurşun, sürtünmeyi azaltarak iç yağ işlevi görür ve üretimde önemli bir gelişme sağlar. İşleme sırasındaki ısının giderilmesi için başka teknolojik araçlar geliştirildiği için (örneğin yüksek basınçlı ve yüksek hızlı soğutma sıvıları), kurşunun önemi bir zamanlar olduğu kadar kritik ve yaygın değildir.

Lazer kesim faydaları
Lazer kesim faydaları

Karbon Çelik Yapısı

Karbon çelikler genelde düşük karbonlu çelik olarak da bilinirler. Az miktarda karbon içeren demirde denebilir. Güçlü ve sert ,temperlenmemiş demirlerdir çelikler. Son yıllarda en yaygın çelik biçimidir, çünkü fiyatı yani üretim maliyeti nispeten düşüktür. Birçok çelik uygulamasından yani imalatında kullanılabilrmektedir. Malzeme özelliklerine göre bir çok sektöre uygundur. Düşük karbonlu çelik, yaklaşık% 0,05-0,30 karbon içerir , dövülebilir ve sünektir, yani rahat şekilenebilirler. Düşük karbonlu çelik nispeten düşük bir çekme dayanımına sahiptir, ancak ucuz ve şekillendirmesi gayet kolaydır.

Mukavementi arttırmak için büyük kesitlerin kullanıldığı uygulamalarda karbon değerinin yanına diğer elementlerde ilave edilir. Bu nedenle düşük karbonlu çeliklerde kullanım yerine göre farklı alternatifler bulunur: örneğin yapısal çelik gibi çeşitler bulunmaktadır . Karbon çelik yoğunluğu yaklaşık 7.85 g / cm ‘ 3 (7850 kg /m 3 ) dir. Yani bir karbon çelik ağırlık hesaplaması yapmak istersek .

(Kalınlık x genişlik x boy x Özgül ağırlık)/ 1.000.000 = kg şeklindedir.

 

16mo3 Kalite Sac
16mo3 Kalite Sac