Neden Galvanizli Çelik tercih etmeliyiz?

galvaniz çelik

Neden Galvanizli Çelik tercih etmeliyiz?

Galvanizli çelik, çok uzun süre dayanma ve paslanmaya karşı rakipsiz yeteneği nedeniyle neredeyse 2.000 yıldır kullanılmaktadır. Sıcak daldırma galvanizli çelik ve elektroliz galvanizli çelik farklı yöntemlerle yapılır ve çinko galvaniz kaplamaları tamamen farklı şekilde paslanır. Bu galvanizleme süreçleri (buradan) ve çinko korozyonunun bunlar arasında nasıl değişiklik gösterdiği hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

Teklif banneri

Evet, galvanizli çeliğin pas korozyonuna karşı direnci, büyük ölçüde koruyucu galvanizli çinko kaplamanın tipine ve kalınlığına bağlıdır, ancak korozif ortamın tipi de kritik bir faktördür.

Galvanizli çeliği paslandıran ve paslandıran faktörler:

 • %60’ın üzerinde bağıl nem
 • Suda veya havada sodyum klorür (tuz)
 • Islak veya ıslanmış ortamlar
 • Nem ve endüstriyel kirlilik gibi aşındırıcı faktörlerle birleştiğinde sıcaklıkta artış
 • Asitler; özellikle (1) hidrojen sülfür – volkanlardan, kaplıcalardan, doğal gazdan ve kanalizasyon gazından – ve (2) kentsel
 • atmosferdeki kükürt dioksit kirliliği tarafından üretilen kükürt asitleri
 • Güçlü Alkaliler
 • Klorür ve sülfat içeren sıvalar ve çimentolar (özellikle Portland çimentoları)
 • Ahşap kiremitli çatılardan asit yağmur suyu akışı
 • Yosun ve liken
 • Galvanizli parçalar ile bakır, saf demir veya çelik arasındaki temas galvanik korozyona neden olur. Galvanik
 • (elektrokimyasal) korozyon, yağmur, çiy, sis veya yoğuşma gibi bir elektrolit varlığında çinko kaplama ile benzer olmayan
 • metaller arasındaki elektrolitik korozyon reaksiyonudur.
 • Asitli yiyecek ve içecekler (galvanizli metal yemek için güvenli midir?)
galvaniz çelik
galvaniz çelik

Galvanizli çelik aşağıdakilere karşı iyi bir dirence sahiptir:

Beton
Harç
Öncülük etmek
Teneke
Çinko
Alüminyum
Galvanizli çelik kurşun, kalay, çinko ve alüminyum hariç tüm metalleri aşındırır.

Sonsuza kadar sürmese de, galvanizli çelik korozyona dayanıklı benzersiz metaldir. Bununla birlikte, galvanizli çeliğe boya gibi koruyucu bir kaplama uygulanmasının, koruyucu çinko kaplamanın korozyonundan kaynaklanan sorunları azaltacağını belirtmekte fayda var.

Galvanizli Çelik Ne Kadar Sürer?

Kullanışlı yeni bir galvanizli çelik kovanın paslanması ve paslanarak işe yaramaz bir metal yığınına dönüşmesi ne kadar sürer? Bu uzun zaman alır. Galvanizli çelik bir kova (herhangi bir yöntemle üretilir), nazikçe kullanılırsa, kuru ve yağmurdan korunursa neredeyse sonsuza kadar sürebilir. Ancak, bahçe yetiştiricileri, peyzaj dekorasyonları, hayvan yemlikleri ve çiftlik su kovaları olacak olan galvanizli kovalar ve küvetler için korozyon kaçınılmazdır. Uzun süreli dış mekan kullanımı için tasarlanan galvanizli çelik, sıcak daldırma galvanizli çelik olmalıdır; Bu, birçok farklı ortamda genellikle yaklaşık 70 yıl sürer.

Aşağıdaki Tablo 1, 2004 yılında ıslaklık, nem ve hava kirleticileri gibi çevresel faktörlerin 30 aylık bir korozyon çalışmasına dayanarak galvanizli çeliğin ne kadar dayanacağını tahmin etmektedir.

Galvanizli Çelikte Çinko Tabakanın Ne Zaman Tüketileceği Tahmini
Galvanizli Çelik ıslak veya ıslanmış ortamlarda muhafaza edilir 10 Yıl
%100 bağıl nem 34 Yıl
% 60’ın altında bir bağıl nem 211 Yıl

Kaynak: Amerika İnşaat Mühendisliği Malzeme Dergisi 2004

Çinko kaplamaların korozyon direnci

Çinko kaplamaların korozyon direnci, öncelikle kaplamanın tipi ve kalınlığı ile belirlenir, ancak maruz kalınan çevresel koşulların ciddiyetine göre değişir (yukarıdaki tabloda olduğu gibi). Sıcak daldırma galvanizli çinko kaplamanın korozyona karşı direnci, öncelikle yüzeyinde oluşan koruyucu bir filme (patina) bağlıdır.

Galvanizleme paslanması hakkında biraz daha bilgi verelim:

Galvanizleme çeşitleri; Galvanizleme yöntemlerinin özelliklerini karşılaştırır.

Galvaniz Çelik Paslanır mı?

Çinko paslanır mı; Sıcak daldırma çinko kaplamanın, altındaki çinko metali 75 yıldan fazla koruyabilecek bir patina tabakası oluşturmak için nasıl aşındığını öğrenin. Sıcak daldırma galvanizlemenin oluşturduğu çinko korozyon ürünleri (bir patina tabakası oluşturur) ve birçok ortamda metale çözünmez bir şekilde yapışır. Bu nedenle, sıcak daldırma galvanizli çeliğin korozyon hızı zaman geçtikçe yavaşlayabilir.

Önce çinko galvanizlemenin türü ve bu işlemin galvanizli çeliğin paslanma şeklini nasıl kontrol ettiği anlaşılmalıdır. Herhangi bir tür galvanizli çeliğin maruz kaldığı ortamlar, elemanlar ve koşullar, bununla birlikte, aslında korozyondan önce ne kadar süreceğini belirler.

Endüstriyel, kırsal ve deniz bölgelerinde galvanizli çelik korozyonuna ilişkin 1926 tarihli bir araştırma şunları buldu:

Herhangi bir yerde çinko kaplamanın ömrü, kalınlığı ile doğru orantılıdır.

En hızlı korozyon yüksek derecede endüstriyel yerlerde, en az hızlı ise kırsal ve daha kurak yerlerde meydana geldi .
Aşağıdaki kullanışlı çizelge (Amerikan Galvanizciler Birliği’nden), daha fazla bozulmayı önlemek için korozyona uğramış alanların bakımının yapılmasından önce galvanizli çeliğin ne kadar süreceğini göstermektedir. Galvanizli çeliği nasıl düzelteceğinizi öğrenmek ister misiniz? Başka bir deyişle, bu çizelge, galvanizli çeliğin farklı ortamlarda paslanmasının ne kadar sürdüğünü gösterir.

Galvanizin paslanmaya karşı direnci
Galvanizin paslanmaya karşı direnci

Endüstriyel Ortamlar:

 • Kentsel ortamlara örnek olarak çoğu şehir ve kentsel alanlar.
 • Genel olarak, en agresif aşındırıcı ortam.
 • Otomobil egzozu gibi noktasal kaynaklardan gelen sülfür ve fosfat hava kirliliği, galvanizli çinko kaplama tüketimine neden olur.
 • Tropikal Deniz Ortamları

Sıcaklığın donma noktasının altına düştüğü bölgeler.

 • Nem yüksektir ve yakındaki sudan gelen klorürler havada bulunur.
 • Neredeyse endüstriyel ortamlar kadar aşındırıcı
 • Sıcak sıcaklıklar, galvanizli çinko yüzeyindeki korozyon elementlerinin aktivite seviyesini arttırır.
 • Sahile yakınlık, rüzgar yönü ve rüzgar hızı da korozyon oranını etkiler.
 • Ilıman Deniz Ortamları

Daha düşük sıcaklıklar ve nem, ılıman deniz ortamlarını tropikal benzerlerine karşı daha az aşındırıcı hale getirir.
Tropikal deniz bölgeleri gibi, klorürler, okyanustan uzaklık, rüzgar yönü ve rüzgar hızı korozyon hızını şekillendirir.
Banliyö ortamları

 • Endüstriyel alanlardan daha az aşındırıcı
 • Kentsel alanlar ve şehirler dışındaki yerleşim çevre toplulukları.
 • Kırsal Çevreler

En az agresif aşındırıcı atmosfer

Kırsal bölgelerdeki hava ve yağmur, nispeten düşük seviyelerde kükürt ve diğer aşındırıcı emisyonlar içerir.
Öğeler ve koşullar:

Hava

Kükürt Dioksit (SO2) en önemli atmosferik hava kirleticidir. Atmosferde SO2 varlığı çinkonun atmosferik korozyon hızını büyük ölçüde düzenler. pH’ı yedinin altında olan asitler, galvanizli çinko kaplamaya saldırıp aşındırdığında, pH düşer ve korozyon hızı artar. Endüstriyel yerlerde, pH’ı üçe kadar düşük olan sisler ve çiyler gözlemlenmiştir. Bu nedenle, endüstriyel atmosferlerin daha yüksek aşındırıcılığını, içinde bulunan asit oluşturan SO2 kirliliğine bağlamak mantıklıdır .

2015 yılında yayınlanan bir galvanizli çinko metal korozyon potansiyeli çalışmasının sonuçları, SO2, toz, nem ve CO2’den kaynaklanan en yüksek korozyon etkisini bulmuştur. Bu kirleticilerin konsantrasyonları kış aylarında en yüksek değerlerdeydi; fosil yakıt yanması arttığında. Havada klorür bulunması da korozyon hızını etkilemiştir .

Toprak

Atmosferin asitliği korozyon oranını etkilediği gibi, toprağın asitliği de etkiler. Sıcak daldırma galvanizli çeliğin çinko kaplaması, en sert toprakta 35 ila 50 yıl ve daha az aşındırıcı toprakta 75 yıl veya daha fazla dayanır.

Hava sıcaklığı

Nem korozyonu etkilese de, sıcaklığın kendisinin daha az etkisi vardır. Galvanizli çinko kaplamalar aşırı soğuk ve sıcak sıcaklıklarda iyi tepki verir. Sıcak daldırma galvanizli kaplamalar için -40 F’nin altındaki sıcaklıklarda korozyon hızında önemli bir fark yoktur. Daha yüksek sıcaklıklarda çinko etkilenebilir.

American Galvani birliği tarafından yayınlanan bir yayına göre, uzun süreli sürekli maruz kalma için önerilen maksimum sıcaklık 392 F’dir. Bu kadar yüksek sıcaklıklar, dış çinko tabakasının çinko alaşımlı tabakalardan sıyrılmasına neden olabilir. Kalan çinko alaşımlı katmanlar çeliğe korozyon koruması sağlayacak olsa da, koruma dıştaki serbest çinko katmanının sağlam kalmasından daha kısa sürecektir.

Çeliğin uygulamaları çok olduğu için, uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen korozyon koruması sağlamak için sıcak daldırma galvanizlemeye başvurulmaya devam edilecektir.