Trafik Levha Direği – Omega Direk

omega direk

Omega direk  “Trafik Levha Direği”, “Galvanizli Trafik Direği”, “Galvanizli Omega Profil Trafik İşaret Direği” vb. isimlerle de anılan Omega Direk, trafik işaret levhalarının üzerine cıvatalarla monte edildiği, sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle galvaniz kaplanmış, üstten bakıldığında “W” yani “Omega” şeklinde olan trafik ve yol güvenliği kapsamında kullanılan direklerdir.

Teklif banneri

Trafik Levha Direği

Omega direkler istenilen boyda, yükseklikte üretilebilir.
Fakat sıklıkla kullanılan direk çeşitleri: 2 mt omega direk, 2,5 mt omega direk, 3 mt omega direk, 3,5 mt omega direk ve 4 mt omega direk olarak ölçülendirilebilir.
Omega direk et kalınlığı da uygulamaya göre değişebilmektedir.
Et kalınlığı açısından omega direk çeşitleri de 3 mm omega direk, 4 mm omega direk ve 5 mm omega direk olarak çeşitlendirilebilir.
Ayrıca omeganın açılımı da önemlidir. Açılım bakımından da omega direkler, 136 mm açılım omega direk, 139 mm açılım omega direk, 149 mm açılım omega direk, 170 mm açılım omega direk olarak sınıflandırılabilir.

Omega direkler üzerinde yer alan ve trafik levhası vb. ürünlerin monte edileceği delikler 9-10 mm çapında ve merkezlerinden birbirine20 mm aralıklıdır.
Genelde, 4 metrelik omega direklerde 120 adet delik, 3,5 metrelik omega direklerde 110 adet delik, 3 metrelik direklerde 90 adet delik, 2,5 metrelik direklerde 70 adet delik, 2 metrelik direklerde 40 adet delik bulunmaktadır.

OMEGA DİREK

omega direk imalat
omega direk imalat

Omega direklerin imalatında kullanılan ham sac malzeme TS EN 10025 standardına uygun olmalıdır.

Galvanizleme işleminden önce, işlenmiş omega direği parça yüzeylerinde çapak, kırpıntı, çıkıntı, keskin uç ve kenarlar bulunmamalıdır.
İmalat sonrası galvanizleme ise sıcak daldırma galvaniz standardı olan TS EN ISO 1461’e uygun olmalıdır. Galvanizlemeden sonra omega direk üzerinde herhangi bir mekanik işlem yapılmamalıdır.
Galvanizlenmiş yüzeyler düzgün ve pürüzsüz olmalı, kabarcık, çatlak veya kaplama boşlukları bulunmamalıdır. Galvanizlenen parçalarda deliklerin kapanmamasına, parçaların ucunda çinkonun damlalar halinde donmamasına dikkat edilmelidir.
Galvaniz kaplama kalınlığı, TS EN ISO 2178 standardına göre yapılan ölçümlerde, ölçülen değer en az 55 mikron ve tamamının ortalaması ise en az 70 mikron olmalıdır.

Omega direkler yere sabitlendikten sonra genelde üstlerine trafik levhası, güneş enerjili LED’li uyarı levhaları, sinyalizasyon lambaları, trafik aynaları vb. trafik ve yol güvenliği ürünleri takılabilmektedir.
Omega direkler üzerinde bulunan montaj delikleri sayesinden birden fazla levha veya ürün bu direklere monte edilebilmektedir.

Şehir içlerinde belediye sınırları dahilinde, şehirler arasında karayolları sınırları dahilinde, site-üniversite vb. kampüs alanlarında, açık veya kapalı otoparklarda kullanılmakta olan ve maliyeti diğer direk çözümlerine göre daha uygun olan omega direklerin montajı kolay ve ömrü uzundur.