Galvaniz kutu profil üretimi

Galvanizli kutu profil üretmek için öncelikle kutu profil üretimini bilmemiz gerekiyor. Kutu profil üretimi kabaca rulo sacın dilimlenmesi ardından roll form hattı dediğimiz hatlarda dilimlenmiş rulo sacın iki kenar ucunun birleştirilmesi ve kaynaklanması ile yapılmaktadır.

Kutu profil üretimi nasıl yapılır?

Kutu profilleri üretebilmek için öncelikle kutu profil üretimine uygun bir çelik rulo sac temin etmemiz gerekmektedir. Kutu profil üretiminde kullanılan ticari kalite çelikler genellikle st 37 kalite çelik, st 44 kalite çelik veya st 52 kalite çeliklerdir.

Kutu profil galvaniz kaplama

Galvaniz kaplama Kutu profil üretildikten sonra yapılan bir işlemdir. Sıcak daldırma yöntemi ile kutu profiller galvaniz kaplanırlar.

Neden kutu profiller sıcak daldırma galvaniz tercih edilir?

Kutu profiller hammadde olarak sıcak haddelenmiş veya soğuk haddelenmiş saclardan yapılırlar. Soğuk haddelenmiş çelik sac veya sıcak haddelenmiş çelik saclar korozyona yani oksitlenerek paslanmaya müsaittirler. Bu durum çeliğin ömrünü kısaltmaktadır. Korozyona uğrayan çelik ile galvaniz kaplanarak korunan çeliğin ömrü birbirlerinden farklıdır. Galvaniz kaplama çeliğin ömrü kaplama kalınlığına göre değişmekle birlikte ortalama 50 yıldır.

Galvaniz kaplama ile korunan kutu profillerin ömrü de 50 yıl gibi görülebilir.

Galvaniz kaplı sacdan üretilen kutu profil birleşme yerlerinden kaynakladığı durumda kaynaklı bölümden korozyona açık hale geldiği için doğru bir tercih değildir.

Eğer galvanizli kutu profil ihtiyacınız var ise müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek galvanizli kutu profil fiyatlarını alabilirsiniz.

error: Content is protected !!