Galvaniz sac nedir? Galvanizleme yöntemleri nelerdir?

galvaniz sac üreticileri, sıcakdaldırma galvaniz ,erdemir galvaniz sac fiyatları, erdemir galvaniz sac kaliteleri, dx51 kalite galvaniz rulo sac fiyatları ,dx52 kalite galvamiz sac firmaları, dx53 kalite galvaniz sac, dx 54 kalite sac galvaniz kaplama kalınlığı

Galvaniz sac nedir?

Galvaniz sac üretimi , Galvaniz çelik malzemeleri korozyondan korumak için yapılan çinko kaplamasıdır. Çelik korozyonu, çelik malzemenin hava veya s ile teması ile oluşmaktadır. Farklı atmosferik koşullara göre çeliklerin okside olma süreleri de değişmektedir. Çinko 450 °C derecede erimektedir. Çelik erime sıcaklığı ise 1200 °C derecedir.

Teklif banneri

Galvaniz çelik fiyatları neden yüksek
Galvaniz çelik fiyatları neden yüksek

Sıcak daldırma galvanizleme nedir, Sıcak daldırma galvanizleme tesisleri

Galvanizleme ilk olarak 1742 yılında mutfak eşyalarının korozyondan korunması için Fransız kimyacı Melouin tarafından denenmiştir. İtalyan Luigi Galvani 1780 yılında, galvanizleme işlemine zemin hazırlayan ve sonuçta “galvanizleme” adından türetilmiş iki farklı metalin birbirine temas etmesiyle kaplama yapılabileceğini keşfetti.

1837 de ise Stanislas Sorel ilk patent başvrusunu yaptı. Fransız Stanislas aynı zamanda paslanmaz çeliklerinde isim babasıdır. İngilizce paslanmaz çelik Stainless steel olarak yazılır.

Sıcak daldırma galvanizleme son yıllarda ülkemizde yatırım alan sektörler arasında yer almaktadır. Galder yani Genel Galvanizciler Derneği faaliyetleri ve üyelerine baktığımızda Türkiye de onlarca firmanın sıcak daldırma galvanizleme yaptığını görmekteyiz. Sıcak daldırma galvaniz havuzlarının büyüklüğü aynı zamanda galvaniz kaplanacak çeliklerin boyutunu da belirler.

galvaniz çelik
galvaniz çelik

Galvanizleme yöntemleri

Sıcak Daldırma Galvanizleme : sıcak daldırma galvanizli veya HDG (yani hot deep galvanize): Galvanizleme için en yaygın yöntemdir. Rulo sacları erimiş çinko havuzundan geçmesi ile sürekli galvanizleme hatlarında gerçekleşir. Çelik sektöründe HDG – GI ya da GZR sac olarak da adlandırılır . Erdemir galvanizleme hattında üretilen saclara GZR denilmektedir. Erdemir Galvaniz sac lar Gzr sembolü ile anılmaktadır. Erdemir Galvanizli sac ticari kaliteleri DX51, DX52, DX53 ve DX54 dür. Erdemir Gzr saclar 0,20 mm kalınlıktan başlar ve 2 mm ye kadar üretilebilirler.

Elektro Galvaniz Kaplama: Sıcak daldırma galvanizleme işleminden oldukça farklı bir işlem olan çinko kaplama yöntemidir. Çİnko elektrolizleme işleminde çeliğe uygulanır.  Anot çinko plaka ile  katod çelik ve elektrolit çinko sülfattır. Başka bir deyişle, çinkoya batırılmak yerine elektrik verilen sacların üzerine çinko yapışır, böylece galvaniz sac elde edilir. Bu Galvaniz sac kaplama yönteminde elektrik tüketimi çok yüksek olmasına karşın mükemmel bir sonuç sağlanmaktadır.

Erdemir galvaniz sac kaplama konusunda Türkiye’nin ilk galvaniz sac üreticisidir. Son yıllarda bir çok özel kuruluş galvaniz sac üretim yatırımı yapmıştır. Hatta Tosyalı Holding’in japon yatırımcılar ile ortaklaşa yaptıkları Tosyalı Toyo yatırımı son yılların en büyük galvaniz sac kaplama tesisi olmuştur.