Göz Yaşı Desenli Sac nedir?

baklava desenli sac

Göz Yaşı Desenli Sac nedir?

Baklavalı sac ya da göz yaşı desenli saclar ingilizce de checkered plate olarak hatta bazı kaynaklarda diamond plate olarak yazmaktadır.

Teklif banneri

Baklavalı saclar veya göz yaşı desenli saclar sıcak haddeleme yöntemi ile üretilmektedirler. Basitçe baklavalı sac üretimini şöyle özetleyebiliriz. Sıcak haddelenmiş rulo saclar boy açma makinesi ile istenilen boyda açılırlar. Yaklaşık 800 dereceye kadar ısıtılan plaka halindeki saclar özel merdaneler arasından geçirilerek merdane üzerindeki şekli alması sağlanır. Plaka sac kalınlığı 4mm seçersek baklavalı sac üretimi sonrası kalınlığı 3 mm ye düşecektir. Baklavalı sac üzerindeki desenler 1 mm yüksekliğindedir. Sıcak haddeleme sonrası merdanelerden geçen 4 mm sac artık 3 mm ama desenleri 4 mm gelmektedir. Bu sebepten ötürü 4/3 mm baklavalı sac denilmektedir.

baklavalı sac ölçüleri, çeta sac
baklavalı sac ölçüleri, çeta sac

Baklavalı saclar veya göz yaşı desenli saclar üretim kalınlıkları olarak 2 mm den başlamaktadır ve 10 mm ye kadar çıkabilmektedirler. Baklavalı sac veya göz yaşı desenli genişlikleri 600 mm den 2000 mm ye kadar üretilebilmektedir. Fakat genellikle standart ölçü olan 1000 mm veya 1200 mm genişliğinde baklavalı sac tercih edilmektedir. Baklavalı ya da göz yaşı desenli sacların uzunlukları rulo saclardan kesildikleri için istenilen boya uygun yapılabilirler. Burada da genellikle 2000 mm veya 2400 mm uzunluğundan baklavalı sac veya göz yaşı desenli sac stoklarda bulunmaktadır.

Çelik sac, çatı kaplama, kirişler ve kirişler, arabalar ve kamyonlar, boru hatları, uçaklar ve diğer endüstriyel ürünler gibi çeşitli uygulamalarda kullanım için popüler bir malzemedir. Levha, büyük bir metal parçası oluşturmak için birbirine kaynaklanmış küçük ince çelik parçalarından oluşur. Levha genellikle ince bir tabaka halinde yuvarlanır ve daha sonra istenen şekle kesilir.

Gözyaşı Desenli çelik sac, uygulamaya bağlı olarak gaz veya ark kaynağı kullanılarak kaynak yapılabilir. Tear Pattern çelik Levha, korozyona ve aşınmaya karşı iyi bir dirence sahiptir, ancak büyük ısı saptırma özelliklerine sahip değildir. Bu, motor parçaları veya klimalar gibi yüksek sıcaklıkların bulunduğu uygulamalar için ideal olmadığı anlamına gelir.

Gözyaşı Desenli sac, inşaattan aletlere ve günlük nesnelere kadar çeşitli uygulamalar için kullanılır. Zemin plakası veya elmas plaka çeliği olarak da bilinir, öncelikle kaymaz uygulamalar için kullanılır. Yırtılma desenli çelik sac, çok çeşitli uygulamalar için mükemmel kayma direnci sağlayan yükseltilmiş elmaslara sahiptir.

göz yaşı desenli sac
Checkred stainless steel plate, diamond steel plate, Göz yaşı desenli sac, baklava desenli sac,

Yırtılma desenli çelik levha, dalgalı veya elle yırtılmış bir kağıt yüzeyine benzeyen estetik bir yüzey oluşturmak için özel olarak işlenmiş karbon çelik levhadır. Bu ürün, ürün yüzeylerinin olağan görünümünün önemli olmadığı karmaşık veya küçük şekiller ve ayrıca yüksek korozyon direnci gerektirmeyen uygulamalar için mükemmeldir.

Gözyaşı Desenli sac levha, ısıyı yansıtan ve dağılmasına izin vermeyen doğal kömür pişirme yüzeyidir. Bu, çok daha yüksek bir iç sıcaklığa izin verir (200 dereceye kadar daha sıcak)! Gözyaşı Desenli çelik Levha, üzerine düşen tüm damlacıkları ve kömürleri alır ve yemeğinize egzotik bir tat verir.

Gözyaşı Desenli sac levha, sanatçının metal heykel serisi için oluşturulmuş özgün, türünün tek örneği bir kalıptır. Bu etki, orijinal bir çizimden bir bakır veya pirinç levha yüzeyine grafiti aktarmak için yarı emici bir kumaş kullanılarak elde edilir. Her sayfa benzersizdir ve bütünüyle kopyalanamaz. İsteğe bağlı olarak varyasyonlar mümkündür.

Gözyaşı Desenli sac, sıcak çelik haddeleme işleminden üretilen bir çelik türüdür. Kullanılan hammadde, yaklaşık 1.250°C’ye ısıtılmış, kaynak yapılmış ve sürekli bir sıcak haddehane tarafından bir şerit halinde haddelenmiş kütüktür (kütük).