Göz Yaşı Desenli Sac nedir?

baklava desenli sac

Baklavalı sac ya da göz yaşı desenli saclar ingilizce de checkered plate olarak hatta bazı kaynaklarda diamond plate olarak yazmaktadır.

Baklavalı saclar veya göz yaşı desenli saclar sıcak haddeleme yöntemi ile üretilmektedirler. Basitçe baklavalı sac üretimini şöyle özetleyebiliriz. Sıcak haddelenmiş rulo saclar boy açma makinesi ile istenilen boyda açılırlar. Yaklaşık 800 dereceye kadar ısıtılan plaka halindeki saclar özel merdaneler arasından geçirilerek merdane üzerindeki şekli alması sağlanır. Plaka sac kalınlığı 4mm seçersek baklavalı sac üretimi sonrası kalınlığı 3 mm ye düşecektir. Baklavalı sac üzerindeki desenler 1 mm yüksekliğindedir. Sıcak haddeleme sonrası merdanelerden geçen 4 mm sac artık 3 mm ama desenleri 4 mm gelmektedir. Bu sebepten ötürü 4/3 mm baklavalı sac denilmektedir.

Baklavalı saclar veya göz yaşı desenli saclar üretim kalınlıkları olarak 2 mm den başlamaktadır ve 10 mm ye kadar çıkabilmektedirler. Baklavalı sac veya göz yaşı desenli genişlikleri 600 mm den 2000 mm ye kadar üretilebilmektedir. Fakat genellikle standart ölçü olan 1000 mm veya 1200 mm genişliğinde baklavalı sac tercih edilmektedir. Baklavalı ya da göz yaşı desenli sacların uzunlukları rulo saclardan kesildikleri için istenilen boya uygun yapılabilirler. Burada da genellikle 2000 mm veya 2400 mm uzunluğundan baklavalı sac veya göz yaşı desenli sac stoklarda bulunmaktadır.

error: Content is protected !!