Lazer sac kesim

lazer kesim dudullu, imes lazer kesim, istanbul lazer kesim, lazer kesim ikitelli, lazer sac kesim, lazer metal kesim, lazer kesim sac plaka

Lazer sac kesim

1965 yılında, elmas kalıplar yapmak için matkap delikleri delmek için  ilk lazer kesme makinesi üretilmiştir. Bu makine Batı Elektrik Mühendisliği Araştırma Merkezi tarafından yapıldı . 1967′ yılında oksijen püskürtme yöntemi ile sac kesimi ilk İngilizler tarafından yapılmıştır . 1970 yıllarda ise lazer titanyum kesim için havacılık teknolojilerinde kullanılmıştır. Lazer sac kesim tarihine baktığımızda 50 yıllık bir geçmişe ulaşabilmekteyiz. Öncesinle lazer sac kesim makinaları daha olmadığı zamanlarda oksijen kaynak makinaları ile kesimler yapılmaktaydı. Oksijen kesimi elle yapıldığından lazer metal kesim kadar firesiz ve düzgün kesimi kolay değildi. Lazer kesimin endüstriye katılmasıyla hem üretim hataları ortadan kalmış oldu hem de minimum fire hedeflemesi daha kolay yapılabilmektedir. 

Teklif banneri

istanbul lazer kesim fiyatları
istanbul lazer kesim fiyatları

Lazer sac kesim dudullu

Lazer kesim yapılmadan önce bazı aşamaları belirlemek gerekmektedir. Öncelikle lazer kesim yapılacak malzemenin ne olduğunu belirlememiz gerekmekte. Paslanmaz sac lazer kesim ile karbon çelik plaka kesim arasında hem hassasiyet hem de hız açısından farklılıklar olduğundan lazer kesim fiyatları da farklılık göstermektedir. Lazer Sac kesim yapılacak plakanın kalınlığı belirlendikten sonra, kesilecek plakanın ebatlarını lazer kesim şekline göre belirlememiz gerekmektedir. Bunun asıl sebebi lazer kesim sonrası plaka üzerinde minimum fire hedefinden kaynaklıdır. Miminum fire ile lazer kesim için her lazer kesim firması farklı program kullanıyor olsa da autocad ile çizilerek yapılan lazer kesim herkes tarafından kabul görmektedir. Lazer kesim plaka ebatlarına yerleştirilecek şekile göre plaka ebatlarımızı belirledik diyelim.

Lazer Sac Kesim Öncesi Yapılacaklar

Aslında burada bir kaç önemli nokta bulunmakta.

  • Lazer kesim yapılacak şekil
  • Lazer kesim makinesinin ebatları
  • Lazer kesim sac plakanın boyutu

Lazer Sac Kesim Çizimi

Lazer kesim yapılacak malzeme seçimi sonrası lazer kesilecek plakanın ebatlarına uygun autocad çizimin yapılması gerekmektedir. Autocad çizimin yapılması ardından lazer sac kesim makinesi programına yüklenir ve plaka üzerinde minimum fire gelecek şekilde konumlandırılır. Böylece lazer kesilecek plakadan fireyi en aza indirmiş oluruz.

Lazer kesim makinaları boyutları

Lazer kesim makineleri standart olarak

1200 mm x 2500 mm
1500 mm x 3000 mm
2000 mm  x 3000 mm

gibi farklı ebatlarda olabilmektedir. Bu lazer kesim makinesi ebatlarına göre kullanacağımız sac plaka ebatları da belirlenmektedir.

Lazer Sac Plaka Standart Ebatları

1000 mm x 2000 mm
1200 mm x 2400 mm
1250 mm x 2500 mm
1500 mm x 3000 mm

Eğer hazır plaka yerine rulo sac kesimi yaptıracaksanız farklı uzunluklarda da sac kesim yaparak sac plaka ebatını belirleyebilirsiniz.

Lazer Kesim İstanbul
Lazer Kesim İstanbul

Lazer sac kesim teknolojisi

Lazer sac kesim teknolojisi, özelleştirilmiş imalat alanında yeni bir gelişmedir. CNC işleme veya su jeti ile kesme gibi geleneksel yöntemlere göre bir takım avantajlar sunar. Belki de en önemli yararı, çok az kerf kaybıyla yüksek kaliteli kesimler üretme yeteneğidir. Bu, onu sıkı toleranslara sahip hassas iş parçaları için ideal bir seçim haline getirir. Lazer sac kesim aynı zamanda hızlı ve verimlidir, bu da onu küçük ölçekli üretim çalışmaları için çekici bir seçenek haline getirir.

Lazer sac kesim teknolojisi, malzemeleri kesmek için lazer kullanan bir işlemdir. İşlem, malzemeyi bir lazerle işaretleyerek başlar ve daha sonra malzemeyi ısı kullanarak keser. Lazer kesim işlemi metaller, plastikler ve kumaşlar dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için kullanılabilir. Lazer sac kesim teknolojisi, özelleştirilmiş imalatlar üretme kabiliyeti nedeniyle son yıllarda giderek daha popüler hale geldi.

Günümüz toplumunda teknoloji her zaman ilerlemekte ve değişmektedir. Teknolojideki en son gelişmelerden biri lazer kesimdir. Lazer sac kesim, malzemeleri kesmek için lazer kullanan bir işlemdir. Lazer ışını kesilecek malzemeye odaklanır ve yönlendirilir. Lazer ışınından gelen ısı malzemeyi eritir ve buharlaşmasına neden olur. Bu, malzemeyi lazerden uzaklaştıran ve kesilmesine izin veren bir gaz oluşturur.

Lazer Sac Kesim Teknolojisi ne gibi faydalar sağladı

Son yıllarda lazer sac kesim, ürün üretme şeklimizde devrim yarattı. Bu işlem, metal, plastik ve ahşap gibi malzemeleri kesmek için güçlü bir lazer kullanır. Lazer kesim, testere ve zımbalama gibi geleneksel yöntemlere göre birçok avantaj sunar. Hassas kesimler üretmenin hızlı ve verimli bir yoludur ve herhangi bir atık malzeme üretmez. Sonuç olarak, lazer kesim üreticiler arasında giderek daha popüler hale geliyor.