Sıcak Daldırma Galvaniz Sac Nasıl Yapılır? – Sıcak Daldırma Galvaniz Kg Fiyatı

sıcak daldırma galvaniz sac üretimi

Sıcak Daldırma Galvaniz Sac Nasıl Yapılır?

Sıcak Daldırma Galvaniz Sac Kg Fiyatı

SDG kısaltmasıyla anılan sıcak daldırma galvaniz, çeliği korumak için yapılır. Otomotiv ve inşaat gibi sektörlerde kullanılacak malzemelerin uzun süre paslanmaması önemlidir. Bu malzemelere kaplama yapılarak korozyona dayanması sağlanır. Çinko kaplama sonrası yüzey görünümü, kaplama kalınlığı, mekanik özellikler ve korozyon davranışları değişir.  Bu sayede malzeme çok daha kaliteli olur.

Teklif banneri

Sıcak daldırma galvaniz işleminden önce malzemeyi hazırlamak gerekir. İşlem bittikten sonra kalite kontrolden onay alan malzeme sevk edilmeye hazır demektir. Galvanizleme proses adımları şöyledir:

sıcak daldırma galvaniz nedir
sıcak daldırma galvaniz nedir

Sıcak Daldırma Galvanizleme

Yağ Alma

Malzemelerin en iyi şekilde kaplanması için yüzeyi mutlaka temiz olmalıdır. Üzerinde istenmeyen kalıntılar varsa kaplama sonrası pürüzler olacaktır. Bu nedenle malzemeye yüzey temizleme işlemleri yapılır. Malzemenin yüzeyinde yer alan yağ ve gres gibi kimyasal maddeleri asitle arındırmak zordur. Bu işlemi çok daha kolay yapabilmek için malzeme yağ alma banyosuna sokulur. Alkali banyo olarak da adlandırılan bu işlem sayesinde kir tabakası yok olur. Yağ alma sırasında kullanılan alkali tuzlar toz ya da kristal halde satılır. Kullanma talimatına göre suda eritilerek hazırlanır.

Asit ile Yüzey Temizleme

Malzeme üzerinde pas varsa yağ alma işlemiyle yok olmayacaktır. Metaldeki oksit tabakası galvanizleme sırasında demirin çinko ile reaksiyona girmesini engelleyecektir. Bu nedenle asit banyosuna atılarak pas ve oksit tabakasından kurtulması sağlanır. Asit ile yüzey temizleme işleminde hidroklorik asit kullanılır. Havuzun asit değeri belirli aralıklarla ölçülerek istenen oranda kalması sağlanır. Havuza daldırılan demir asitle etkileşime girebilir. Demiri korumak için tepkime hızına etki etmeyen, girdiği gibi çıkan bir madde olan inhibitör eklenir.

Malzeme atıldığı havuzdan zamanında çıkarılmalıdır. Bu aşama galvaniz kaplamada kritik bir öneme sahiptir. Fazla kalırsa yüzeyde aşınmalar gözlenebilir. Her malzemedeki pas oranı aynı olmadığından farklı askılara takılması gerekir. Uygulama boyunca devamlı kontrol edilmeli ve pastan arınan malzemeler banyodan çıkarılmalıdır. Asit banyosundan dışarı zararı gaz çıkmaması için oda sıcaklığında çalışılır.

Durulama

Durulama işlemi malzemenin yüzeyinde kalan hidroklorik asiti arındırmak için yapılır. Malzeme su dolu havuza daldırılıp çıkarılır. Böylece malzeme bir sonraki aşamaya hazırlanmış olur. Bu işlem son derece kısa sürer, ancak dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Flax Banyosu

Galvanizleme öncesi çelik yüzeyinin paslanmasını önlemek için flax banyosuna daldırılır. Sıcak galvanizleme sırasında demir ile çinko arasında hızlı bir şekilde reaksiyon olması istenir. Hızlı reaksiyon sayesinde daha pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Flax işlemi daha önceki proseslerden sonra malzemede kalan kalıntıları da yok edecektir. Flax banyosunda malzeme yüzeyine yapışan tozlar galvanizleme sırasında yararlı olur. Bu sayede çelikle çinko daha kolay reaksiyona girer.

Kurutma

Flax işleminden sonra kurutma aşamasına geçilir. Bu aşama iş güvenliği açısından önemlidir. Malzeme kurutulmadığında havuza daldırıldığında patlama olabilir. Patlama çinko azalmasına ve çevre kirliliğine neden olacaktır. Kurutma süresi boyunca malzemedeki flaks solüsyonunun buharlaşması sağlanır.  Bu sayede yüzeyde ince bir flaks tabakası kalır.

Çinko Kaplama

Hazırlık işlemlerinden başarıyla geçen, galvanizlemeye uygun olduğu kalite kontrolcüler tarafından onaylanan malzemeler kaplama alanına getirilir. Burada belirli bir süre çinko havuzuna daldırılarak kaplanması sağlanır. Malzemenin ne kadar sürede havuzda kalacağı ağırlığına ve et kalınlığına bağlı olarak hesaplanacaktır.

Kaplamanın gerçekleşmesi için malzeme sıcaklığı banyo sıcaklığına ulaşana kadar havuzda kalmalıdır. Malzemenin kaplanması sırasında havuzun yüzeyinde önceki proseslerden kalan kimyasallar ve ince bir oksit tabakası olur. Malzeme dışarı çıkarılmadan yüzeydeki kalıntıların alınması gerekir. Böylece elde edilen kaplamanın kalitesi azalmaz.

Soğutma-Su Verme

Galvanizleme işlemi biten malzeme 400 derecelere varan banyodan çıkarıldıktan sonra hızla soğumaya başlar. Sıcaklığın düşmesi yüzeyindeki çinko örtüsünün kalınlaşmasını sağlar. Suda, havada ya da yağda soğutma yapılabilir. Havada soğutma yapılacaksa ortamın tozdan arınmış olması gerekir. Yoksa bu uygulama da iyi sonuç vermeyecektir. Suda soğutma işlemi çok hızlı soğuma sağlar. Bu durumda yüzeyde pürüzler oluşur. Eğer çok düzgün bir yüzey isteniyorsa suda soğutma yapılmamalıdır. Ancak parçayı hem suyla hem de havayla soğutarak kısmi suda soğutma uygulanabilir. Bu durumda parçanın iç ve dış yüzeyleri parlak bir görünüme sahip olacaktır.

Su vermenin amacı kaplamanın malzemeye daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Suya biraz sabun ve yağ ilave edilirse kaplama daha düzgün olacaktır. Kullanılan su içerisine flaks tabakasından aşındırıcı tuzlar gelebilir, bu nedenle sık sık değiştirilmelidir.

Sıcak Daldırma Galvaniz Kg Fiyatı

Sıcak daldırma galvaniz kg fiyatı malzemenin türüne ve uygulanacak işlemlere bağlı olarak belirlenmektedir. Döviz kurundaki hareketlenmelere ve piyasa talebine göre fiyatlarda dalgalanmalar olabilir.  Malzemenizin et kalınlığına göre kilogram fiyatı alabilirsiniz. Yüksek oranda malzemenin kaplanmasını istiyorsanız kilogram fiyatı daha uyguna gelecektir. Fiyat konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.