Paslanmaz çelik üretimi

Paslanmaz Çelik üreticileri?

Türkiye Paslanmaz çelik sac üretimi ülkemizde yapılmamaktadır. Yassı paslanmaz çelik üretimi yatırım maliyetlerinin çok yüksek olmasından kaynaklı ülkemizdeki paslanmaz sac satıcıları hammadde teminini yurtdışından temin etmektedirler. Paslanmaz çelik sac üreticilerinin ülkemizde bulunmamasından kaynaklı paslanmaz çelik fiyatları konusunda paslanmaz çelik üreticilerine bağımlıyızdır. Bu durum ülkemizde paslanmaz çelik sacları üretiminde kullanan imalatçı firmalar için her daim bir kur ve temin riskini beraberinde getirmektedir. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü pasder yani paslanmaz çelik üreticileri derneği her sene konu üzerine çalışmalar yapmaktadır.

pASLANMAZ ÇELİK SAC ÜRETİMİ

Paslanmaz çelik sac üretimi nasıl yapılır kısaca anlatalım. Paslanmaz çelik sac ülkemizde üretimi olmadığından bahsetmiştik. İstanbul paslanmaz çelik sac satıcıları ve gebze paslanmaz çelik sac satıcıları yurtdışından temin ettikleri paslanmaz çelik sacları dilme, boy kesme ve büküm işleri yapabilmektedirler.

Paslanmaz çelik sac üretiminde demir cevheri , krom, nikel ,vb gibi materyaller kullanılmaktadır. Çeliğe paslanmaz özelliğini katan krom elementi paslanmaz çelik içerisinde %10,5 den fazla bulunmaktadır. Nikel aslında oksijen ile temasında oksitlenme özelliğine sahip olsa da paslanmaz çelik üretiminden kullanımı sonrası oksidasyonu indirgemede kullanılır. Yani nikel elementi paslanmaz çelikte olmazsa olmazlardandır. Paslanmaz imalatında ortalama %8 oranında kullanılan nikel paslanmaz üretiminde önemli bir elementtir.

Paslanmaz çelik ürünleri hammaddesi

Paslanmaz çelik sac üretimi için öncelikle paslanmaz çelik slabları üretilmektedir. Paslanmaz çelik sıvılar öncelikle kalıplara dökülür.İstenilen kalınlığa ve ebata uygun kalıplara dökülen sıvı paslanmaz çelikler soğuma sonrasın sıcak haddeleme ünitesine sevk edilirler. Paslanmaz sac sıcak haddeleme ünitesinde gerekli kalınlığa kadar düşürülen paslanmaz çelik saclar tercihe göre kenar kesmesi yapılarak paslanmaz çelik sac satışına sunulabilirler.

Paslanmaz çelik levha haline gelen malzeme buradan soğuk haddeleme dediğimiz yani paslanmaz sıcak haddelemesinden çıktıktan sonra su ve hava ile soğutma sonrası soğuk olarak işleme alınırlar. Bu işlem öncesi yüzey temizleme ya da tavlama işlemi yapılmaktadır. Paslanmaz çelik sacların soğuk haddeleme sonrası istenilen kalınlığa varması ile ister paslanmaz rulo olarak ister ise paslanmaz boy kesme makinalarında boy kesim işlemi yapıldıktan sonra paslanmaz çelik sac paket olarak satışa hazırdırlar.

paslanmaz çelik kaliteleri 304 kalite
310 kalite
316 kalite
430 kalite
dİĞER KALİTELER İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

error: Content is protected !!