Rulo sac boy kesme

Rulo boy açma , rulo boy kesme, bobin sac boy kesme, erdemir rulo sac boy kesme, galvaniz sac boy kesme, paslanmaz sac boy kesme, alüminyum sac boy kesme

Rulo Sac Boy Kesme

Rulo sacların kesilmesi için üretilen makine hattıdır.

Rulo saclar bu hatlarda istenilen boyda kesilebilirler.

Farklı özellikte sacların kesilmesi için özel ekipmanlar gerekmektedir.

Paslanmaz rulo sac kesim makinesi ile Sıcak haddelenmiş rulo sac makineleri farklı özelliklere sahiptir.

Paslanmaz rulo sac boy kesim, galvaniz rulo sac boy kesim ve Soğuk haddelenmiş rulo sac boy kesim aynı rulo sac boy kesme hattında yapabilmektedirler.

Çelik servis merkezinde bulunan İnce rulo sac boy kesme hattı kalın rulo sac boy kesme hattına göre daha fazla dikkat ve özen istemektedir.

Öncelikle rulo sacların ağırlıkları ortalama 10 ton olsa da sac kalınlığı inceldikçe tonaj aynı olmasına karşın rulo sacın uzunluğu arttığından işlem sayısı da artacaktır.

Bu durum elbette rulo sac boy kesim fiyatlarına da yansıyacaktır. Bu yüzden rulo sac boy kesme hattında farklı makineler bulunmaktadır.

Boy kesme hattında bulunan makineler;

 • Rulo sac boy kesme hattına yükleme arabası
 • Rulo açma makinesi
 • Sac doğrultucu makinesi (rulonun kıvrık ucunu düzeltir)
 • Servo sürücü (Sacın ucunu ileri almak için kullanılır)
 • Sac ütüleme ve doğrultma
 • Sac Loop çukuru ( Sacın gerilimini alır)
 • Giyotin makas (Rulo sacı istenilen boyutta keser)
 • Plaka sac istifleme birimi
 • Ambalajlama (Plaka halindeki sacları paketler)
 • Kağıt sarıcı ve pvc kaplama makinesi

       1.Rulo sac yükleme arabası

Rulo sacın rulo boy kesme hattına yüklenebilmesi için rulo saclar bu aracın üzerine hattın şekline göre yatay veya dikey olarak yerleştirilir.

rulo sac yükleme arabası, rulo sac boy kesme hattı yüklemesi, rulo sac kesim, paslanmaz rulo sac kesim hattı
rulo sac yükleme arabası, rulo sac boy kesme hattı yüklemesi, rulo sac kesim, paslanmaz rulo sac kesim hattı, sac kesim hattı, sac kesim firmaları, sac kesim

        2. Rulo Sac açıcı

Rulo sac boy açma ;

 • Taşıma kapasitesi     :0,5 ton – 25 ton
 • Rulo çevirme çapı    :1000 mm-  2000 mm
 • Rulo açıcı tahriği      :AC Motor
 • Rulo düzelme sistemi  :Hidrolik
rulo sac sürücü, rulo sac açma tesisi, rulo sac düzetlme, rulo sac ütüleme,rulo sac kesme, galvaniz sac düzeltme, paslanmaz sac boy kesme, rulo sac yeniden sarma
rulo sac sürücü, rulo sac açma tesisi, rulo sac düzeltme, rulo sac ütüleme,rulo sac kesme, galvaniz sac düzeltme, paslanmaz sac boy kesme, rulo sac yeniden sarma

      3. Rulo Sac Doğrultucu

Rulo Doğrultucu; Rulo sacların sıcak ya da soğukken sarma sırasında meydana gelen gerilmeleri basınçlı merdaneler arasından geçirilerek azaltılması yöntemidir. Rulo sac gerilmesinden kaynaklanan deformasyonu şekil değişikliği uygulayarak doğrultmasını yapan makinelerdir.

     4. Rulo Servo Sürücüler

Servo sürücüler hassas sürme boyları, sürme boyuyla ilgili herhangi bir sınır olmaması,
güvenilir olması,pres ve kalıp arasında haberleşme gibi avantajlara sahiptir.Servo sürücüler yapılacak olan işlemler için güvenle çalışılabilecek bir sistemdir.

      5.Rulo Sac ütüleme ve doğrultma

Rulo saclar tekrar rulo haline getirildikten sonra o şekli aldıklarından açılırken gerilmelere maruz kalırlar. Bu sacın yüzeyinde şekil bozukluklarına hatta sac kırıklarına yol açmaktadır. Bir rulo sacın kırılması sonradan telafi edilemez.

Rulo sac açılırken dalgalanırsa bu sorunu da çözmek oldukça zordur. Sac ütüleme olarak bahsedilen yöntem ile rulo sac açılırken dalgalanma ve kırık oluşumu engellenmektedir. Rulo Sac ütüleme plastik deformasyon mantığı ile çalışan makinelerdir. Rulo sac kesme hattı doğrultucuları genelde standart doğrultuculardır, yüksek hassasiyette sac doğrultma işlemi için kesilecek rulo sac siparişiniz öncesinde belirtmeniz gerekmektedir.

       6. Loop Çukuru

Loop çukuru yaklaşık 5 metre ile 8 metre derinliğe kadar inen çukulardır.

Loop çukuru genişliği genellikle 2200 mm yani 2,2 metre kadar olmaktadır.

Rulo sac Dilme ve rulo sac boy kesme hattındaki saclarda kalınlıklara göre meydana gelen uzunluk farkları ve sac gerilmelerini azaltmak için loop çukuru kullanılmaktadır.

Rulo sac dilme hattı ve rulo sac boy kesme hattında farklı miktarda loop çukuru bulunur. Rulo sac dilme hattında iki adet loop çukuru bulunmasının sebebi rulo sac dilindikten sonra silinmiş sac üzerindeki gerilmelerin azaltılması amaçlanmaktadır. BU yüzden rulo sac boy kesme hattında bir adet ve rulo sac dilme hattında iki adet loop çukuru bulunmaktadır.

        6. Rulo Sac Giyotin Makas

Rulo sac artık plaka sac haline getiren sac kesim hattıdır. Rulo sacların istenilen boyda kesilmesini sağlayan giyotin makas sistemi mm ile belirtilen ebatlarda sacı  plaka haline getirir.

Giyotin makasa rulo boy kesme hattının son makinesidir diyebiliriz.

Rulo sac kesildikten sonra istifleme ya da paketleme alanına uygun şekilde aktarılır.

         7. Rulo Sac İstifleme ünitesi

Rulo sac boy kesim işlemi gerçekleştirilen sacın otomatik ve düzgün şekilde üst üste konulmasını sağlayan kısımdır.
Plaka sacların istiflemesi ,bantlı konveyörler, hidrolik lift ve plaka sacları düzenleyici yardımcı aparatlardan oluşmaktadır.

         8. Rulo Sac Ambalajlama 

Rulo saclar kesilerek plaka haline geldikten sonra sevkiyat öncesi ambalajlama yapılmaktadır.

Plaka sacların türüne göre ambalaj seçenekleri değişmektedir.

Paslanmaz saclara pvc koruma kaplaması ya da kağıt koruyucu gerekebilmektedir.

Galvaniz plaka saclar nem önleyici özel ambalajlarla sarılarak atmosferik korozyondan ve diğer hava koşullarından korunmaya çalışılır.