41Cr4 ıslah çeliği yuvarlak çubuk teknik çizimi

41Cr4 Çelik: Özellikleri, Muadilleri ve Fiyatı

41Cr4 (EN 10083-3, 1.7035; eski DIN 41Cr4 / 42Cr4, AISI 5140, GOST 40X, “krom ıslah çeliği”), %0,38–0,45 karbon ve %0,90–1,20 krom içeren, ıslah (su verme + meneviş) ile 850–1.000 MPa çekme dayanımına çıkan alaşımlı makine çeliğidir; C45’ten daha derin sertleşir, 42CrMo4’ten daha ekonomiktir. Mil, aks, dişli, cıvata ve kalıp elemanlarında yuvarlak çubuk ve levha olarak kullanılır. Fiyat, alaşımsız siyah sac/çubuk fiyatının %40–60 üzerindedir. Güncel referans: S235JR siyah sac 10 mm 35,40 TL/kg, 20 mm 38,89 TL/kg; 41Cr4 levha ve çubuk için bu değerlerin %40–60 üzerini esas alın (KDV hariç, +N teslim, 3.1 sertifikalı). Tablolar güncel liste fiyatlarıyla otomatik yenilenir.

41Cr4 Kimyasal Bileşimi (EN 10083-3)

Element % Rolü
C 0,38 – 0,45 Sertleşebilirlik ve dayanım
Si ≤ 0,40 Deoksidasyon
Mn 0,60 – 0,90 Sertleşme derinliği
Cr 0,90 – 1,20 Sertleşebilirlik, meneviş kararlılığı, aşınma
P / S ≤ 0,025 / ≤ 0,035 (41CrS4: S 0,020–0,040) S kontrollü versiyon işlenebilirlik için

41Cr4 Mekanik Özellikleri (Islah, +QT)

Çap / kalınlık Akma Rp0,2 Çekme Rm Uzama A Darbe KV Sertlik (yaklaşık)
≤ 16 mm ≥ 800 MPa 1.000 – 1.200 MPa ≥ %11 ≥ 30 J 30 – 36 HRC
16 – 40 mm ≥ 660 MPa 900 – 1.100 MPa ≥ %12 ≥ 35 J 28 – 33 HRC
40 – 100 mm ≥ 560 MPa 800 – 950 MPa ≥ %14 ≥ 35 J 25 – 29 HRC
100 – 160 mm ≥ 500 MPa 750 – 900 MPa ≥ %15 ≥ 35 J 23 – 27 HRC
Tavlı (+A) — ≤ 700 MPa — — ≤ 241 HB
Yüzey sertleştirme (indüksiyon) 52 – 57 HRC yüzey, tok çekirdek

41Cr4 Muadil Kaliteler

Standart Kalite Not
EN 10083-3 41Cr4 (1.7035), 41CrS4 (1.7039) Güncel Avrupa
DIN 17200 (eski) 41Cr4, 42Cr4 Aynı malzeme
AISI / SAE 5140 En yakın ABD muadili (C 0,38–0,43, Cr 0,70–0,90)
JIS SCr440 Japon
GOST 40X (40Kh) Rus / BDT
GB 40Cr Çin — piyasada en çok karşılaşılan ithal etiket
BS 530M40 İngiliz
AFNOR 42C4 Fransız

41Cr4 mü, C45 mi, 42CrMo4 mü?

Ölçüt C45 (1.0503) 41Cr4 (1.7035) 42CrMo4 (1.7225)
Alaşım Alaşımsız %1 Cr %1 Cr + %0,2 Mo
Çekme (+QT, ≤ 16 mm) 700 – 850 MPa 1.000 – 1.200 MPa 1.100 – 1.300 MPa
Sertleşme derinliği ≈ 10 – 15 mm ≈ 30 – 40 mm ≈ 60 – 80 mm
Meneviş gevrekliği Yok Var (450–550 °C’den kaçınılır) Mo ile bastırılmış
Kaynak Şartlı Zor (ön tav 300 °C+) Zor
Fiyat (C45 = 100) 100 115 – 125 130 – 145
Tipik parça Küçük mil, kalıp altlığı Orta çaplı mil, dişli, cıvata 10.9 Büyük mil, krank, ağır dişli

Kural: Ø 40 mm’ye kadar tam sertleşme istenen parçada 41Cr4 en ekonomik seçimdir; üzeri ve dinamik yüklerde 42CrMo4, sertleşme gerekmeyen parçada C45. Ayrıntı: C45 sac özellikleri.

Isıl İşlem

  • Normalize: 850 – 880 °C, havada.
  • Yumuşatma tavı: 680 – 720 °C, fırında yavaş soğutma (≤ 241 HB).
  • Su verme (sertleştirme): 820 – 860 °C, yağda (küçük kesit suda); 52–57 HRC.
  • Meneviş: 540 – 680 °C hedef sertliğe göre; 450–550 °C aralığından hızla geçilir (meneviş gevrekliği).
  • Yüzey sertleştirme: İndüksiyon veya alevle 52–57 HRC; nitrasyon uygulanabilir (~600 HV).

41Cr4 Nerede Kullanılır: Islah Edilmiş Makine Parçaları

  • Transmisyon mili, aks, kama mili, pompa mili
  • Dişli, zincir dişlisi, kavrama parçaları
  • 10.9 sınıfı cıvata, saplama, pim
  • Hidrolik piston kolu (krom kaplamalı), silindir mili
  • Kalıp kılavuz kolonu, pres mili, ekstrüzyon parçaları
  • Tarım ve iş makinesi hareketli parçaları

Teslim Şekli ve Fiyatı Etkileyen Faktörler

  • Form: Yuvarlak çubuk Ø 16 – 300 mm (en yaygın), kare/altıgen çubuk, 10–100 mm levha (sipariş).
  • Teslim durumu: +A (tavlı) referans; +QT (ıslahlı) +%12–18; taşlanmış / soyulmuş çubuk +%8–12.
  • Sertifika: 3.1 dahil; UT muayeneli +%3–5.
  • Menşe: Avrupa (Saarstahl, Ovako) ile Uzak Doğu 40Cr arasında %15–25.
  • Miktar: Boy (6 m) ve paket alımında kg fiyatı düşer; kesim parça ücretli.

41Cr4 Hakkında Sık Sorulan Sorular

41Cr4 hangi çelik?

%0,41 karbon, %1 kromlu alaşımlı ıslah çeliğidir (EN 10083-3, 1.7035); AISI 5140 ve GOST 40X ile eşdeğerdir. Su verme + menevişle 900–1.200 MPa çekme dayanımına çıkar.

41Cr4 fiyatı ne kadar?

Siyah sac/çubuk referansının (10 mm 35,40 TL/kg) %40–60 üzerinde; +QT ıslahlı ve taşlanmış çubukta %60–80 (KDV hariç). Kesin fiyat çap ve teslim durumuna göre teklifle verilir.

41Cr4 sertliği kaç HRC?

Tavlı ≤ 241 HB; ıslah 25–36 HRC (kesite göre); su verme sonrası yüzey 52–57 HRC.

41Cr4 ile 42CrMo4 farkı nedir?

42CrMo4’teki %0,2 molibden sertleşme derinliğini 2 katına çıkarır, meneviş gevrekliğini önler ve yorulma dayanımını artırır; fiyatı %15–20 yüksektir. Ø 40 mm altında 41Cr4 yeterlidir.

41Cr4 kaynak yapılır mı?

Zordur: 300–350 °C ön tav, düşük hidrojenli elektrot ve kaynak sonrası 600 °C gerilim giderme gerekir; sertleştirilmiş parça kaynaklanmaz.

40Cr ile 41Cr4 aynı mı?

Evet; 40Cr Çin (GB) adıdır, kimyasal bileşim ve ısıl işlem değerleri 41Cr4 ile örtüşür. İthal çubuklarda etiket çoğunlukla 40Cr olarak görülür.

Yuvarlak Çubuk Ağırlıkları

Çap kg/m 3 m boy 6 m boy 1 ton kaç metre
Ø 10 mm 0,62 1,8 kg 3,7 kg 1.622,0 m
Ø 12 mm 0,89 2,7 kg 5,3 kg 1.126,4 m
Ø 16 mm 1,58 4,7 kg 9,5 kg 633,6 m
Ø 20 mm 2,47 7,4 kg 14,8 kg 405,5 m
Ø 25 mm 3,85 11,6 kg 23,1 kg 259,5 m
Ø 30 mm 5,55 16,6 kg 33,3 kg 180,2 m
Ø 40 mm 9,86 29,6 kg 59,2 kg 101,4 m
Ø 50 mm 15,41 46,2 kg 92,5 kg 64,9 m
Ø 60 mm 22,20 66,6 kg 133,2 kg 45,1 m
Ø 80 mm 39,46 118,4 kg 236,8 kg 25,3 m
Ø 100 mm 61,65 185,0 kg 369,9 kg 16,2 m

Fiyat notu: Tablolardaki değerler Kasım 2026 liste fiyatlarıdır; üretici fiyat değişiklikleri listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının güncel toptan liste fiyatları için çelik fiyatları sayfasına bakın.

İlgili Sayfalar