S420 ve S235 çelik kalitesi karşılaştırma teknik çizimi

S420 ve S235 Çelik Kaliteleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

S420 ile S235 arasındaki fark, akma dayanımıdır: S420 en az 420 MPa, S235 en az 235 MPa akma dayanımı garanti eder; S420 %79 daha dayanıklı olduğundan aynı yükü yaklaşık %45 daha az kesitle taşır. S235 alaşımsız, sıcak haddelenmiş genel yapı çeliği (EN 10025-2), S420 ise niyobyum-vanadyum mikroalaşımlı, normalize (S420N/NL, EN 10025-3) veya termomekanik (S420M/ML, EN 10025-4) ince taneli yapı çeliğidir. Fiyat farkı sac formunda %15–30, bulunurluk farkı büyüktür: S235 her stokta bulunur, S420 sipariş üzerine Erdemir veya ithal temin edilir. Referans S235JR fiyatı: 8 mm 34,94 TL, 12 mm 35,44 TL, 20 mm 38,39 TL (KDV hariç, güncel liste).

S235 – S420 Karşılaştırma Tablosu

Kriter S235JR S420N / S420M
Standart EN 10025-2 EN 10025-3 (N) / EN 10025-4 (M)
Malzeme no 1.0038 1.8902 (N) / 1.8825 (M)
Akma (t ≤ 16 mm) ≥ 235 MPa ≥ 420 MPa
Çekme 360–510 MPa 520–680 (N) / 520–680 (M) MPa
Uzama ≥ %26 ≥ %19
Darbe (27 J) +20 °C −20 °C (N/M), −50 °C (NL/ML)
Üretim Sıcak hadde, haddeden çıkış Normalize hadde (N) veya TM hadde (M), ince tane
Mikroalaşım Yok Nb, V, Ti (≤ %0,2 toplam)
CEV (t ≤ 16) ≤ 0,35 ≤ 0,48 (N) / ≤ 0,43 (M)
Kaynak ön tavı Gerekmez N: 20 mm üzeri 100–150 °C; M: genelde gerekmez
Soğuk şekillendirme Çok iyi (r ≥ 1,5 t) Orta (r ≥ 3 t)
Fiyat (S235 = 100) 100 115–130
Stok Her yerde Sipariş, 3–6 hafta

Ağırlık ve Maliyet: Aynı Yük İçin Kesit Karşılaştırması

Eleman S235 çözümü S420 çözümü Ağırlık tasarrufu Maliyet sonucu
Çekme çubuğu (F = 500 kN) Gerekli alan ≈ 2.130 mm² (γ dâhil) ≈ 1.190 mm² %44 %15–25 net tasarruf
Kiriş (moment kontrollü) IPE 400 (66 kg/m) IPE 330 (49 kg/m) %26 %5–12 tasarruf
Kiriş (sehim kontrollü) IPE 400 IPE 400 (E aynı!) %0 S420 pahalıya gelir
Kolon (burkulma kontrollü, narin) HEB 200 HEB 200 / 180 %0–15 Sınırlı kazanç

Elastisite modülü (210 GPa) her iki çelikte aynı olduğundan sehim ve burkulmanın belirleyici olduğu elemanlarda S420 avantaj sağlamaz; kazanç çekme, kısa kiriş, bağlantı plakası ve ağır yüklü dinamik elemanlardadır. Profil ağırlıkları için IPE profil ve HEB profil sayfalarına bakın.

S420 Alt Kaliteleri

Kalite Standart Teslim durumu Darbe Tipik kullanım
S420N EN 10025-3 Normalize −20 °C Kaynaklı ağır konstrüksiyon, köprü
S420NL EN 10025-3 Normalize −50 °C Soğuk iklim, offshore
S420M EN 10025-4 Termomekanik −20 °C Vinç, ağır araç şasesi, kaynak kolaylığı
S420ML EN 10025-4 Termomekanik −50 °C Rüzgâr kulesi, deniz yapıları
S420MC EN 10149-2 TM, soğuk şekillendirme için −20 °C Şasi, römork, hidrolik parçalar (2–20 mm)
S420GD (galvaniz sac) EN 10346 Sürekli galvaniz — Güneş paneli konstrüksiyonu, raf sistemi

Güneş enerjisi montaj sistemlerinde kullanılan “S420” genellikle S420GD galvaniz sac veya S420MC’dir; bu ürünler EN 10025 S420N ile karıştırılmamalıdır. Yüksek dayanımlı sacların karşılaştırması: S500MC – S355MC farkı.

Kaynak ve İmalat Farkları

  • Isı girdisi: S420N/M’de yüksek ısı girdisi tane irileşmesi ve dayanım kaybı yapar; 0,8–2,5 kJ/mm bandı önerilir. S235’te sınır yoktur.
  • Sarf malzeme: S235 için E42 (SG2); S420 için E46/E50 sınıfı (SG3, düşük hidrojenli E7018-1).
  • Ön tav: S420N 20 mm üzeri ve CEV > 0,45 ise 100–150 °C; S420M düşük CEV sayesinde çoğu kalınlıkta gereksiz.
  • Kesim: Plazma/lazer kesim kenarında S420’de sertleşme (ITAB) olabilir; kaynaklanacak kenarlar taşlanır.
  • Sıcak şekillendirme: S420M’de 580 °C üzeri ısıtma TM etkisini bozar ve dayanım düşer; sıcak büküm yasaktır. S420N normalize sıcaklığında (880–920 °C) şekillendirilebilir.

Hangisi Seçilmeli?

Durum Seçim Neden
Küçük atölye, konut, hafif çatı S235JR Yeterli, ucuz, her yerde stok
Standart sanayi yapısı S355JR S235–S420 arası en iyi fiyat/dayanım; bkz. ST 52 sac
Ağır yüklü kiriş, vinç yolu, köprü S420N / S420M Ağırlık ve nakliye tasarrufu
Sehim kontrollü uzun açıklık S235 / S355 (büyük kesit) E aynı; yüksek dayanım işe yaramaz
Soğuk iklim (≤ −20 °C servis) S420NL / ML Düşük sıcaklık darbe garantisi
Bükülecek şasi parçası S420MC Soğuk şekillendirmeye uygun TM çelik

Yapı Çeliği Sac Plaka Ağırlıkları (Kalınlık × Ebat)

Sipariş ve nakliye planı için plaka başına ağırlıklar. Değerler kalınlık × en × boy × 7,85 kg/dm³ formülünden hesaplanmıştır; teorik ağırlıktır, hadde toleransı nedeniyle sevkiyat ağırlığı %±3 sapabilir.

Kalınlık kg/m² 1000×2000 1250×2500 1500×3000 1500×6000 2000×6000
1,5 mm 11,78 23,6 kg 36,8 kg 53,0 kg 106 kg 141 kg
2 mm 15,70 31,4 kg 49,1 kg 70,7 kg 141 kg 188 kg
3 mm 23,55 47,1 kg 73,6 kg 106 kg 212 kg 283 kg
4 mm 31,40 62,8 kg 98,1 kg 141 kg 283 kg 377 kg
5 mm 39,25 78,5 kg 123 kg 177 kg 353 kg 471 kg
6 mm 47,10 94,2 kg 147 kg 212 kg 424 kg 565 kg
8 mm 62,80 126 kg 196 kg 283 kg 565 kg 754 kg
10 mm 78,50 157 kg 245 kg 353 kg 707 kg 942 kg
12 mm 94,20 188 kg 294 kg 424 kg 848 kg 1.130 kg
15 mm 117,75 236 kg 368 kg 530 kg 1.060 kg 1.413 kg
20 mm 157,00 314 kg 491 kg 707 kg 1.413 kg 1.884 kg
25 mm 196,25 393 kg 613 kg 883 kg 1.766 kg 2.355 kg
30 mm 235,50 471 kg 736 kg 1.060 kg 2.120 kg 2.826 kg

1500×6000 ve 2000×6000 mm ebatlar genelde 5 mm ve üzeri kalınlıkta üretilir; ince kalınlıkta bu ebatlar taşıma sırasında deforme olur. Sevkiyatta forklift kapasitesi plaka ağırlığına göre seçilmelidir.

S420 – S235 Hakkında Sık Sorulan Sorular

S235 malzemesinin karşılığı nedir?

St 37-2 (DIN), A36 (ASTM), SS400 (JIS), Q235B (GB). Tam liste: S235JR muadil kaliteleri.

S420 çeliğin özellikleri nelerdir?

Akma ≥ 420 MPa, çekme 520–680 MPa, uzama ≥ %19, −20 °C’de 27 J darbe (N/M), Nb-V mikroalaşımlı ince taneli yapı; kaynaklanabilir, ancak ısı girdisi kontrolü ister. Yoğunluk ve elastisite modülü S235 ile aynıdır.

S235 çelik sınıfının özellikleri nelerdir?

Akma ≥ 235 MPa, çekme 360–510 MPa, uzama ≥ %26, +20 °C darbe (JR); C ≤ %0,17; mükemmel kaynak ve şekillendirme; en yaygın ve en ucuz yapı çeliği. Bkz. ST 37 sac.

S235JR çeliğin özellikleri nelerdir?

S235 ailesinin +20 °C darbe garantili (JR) alt kalitesi; sıcak sac, profil, boru ve kutu profilin standart malzemesidir. J0 (0 °C) ve J2 (−20 °C) daha soğuk ortam için üretilir.

S420 fiyatı S235’ten ne kadar pahalı?

Sac formunda kg başına %15–30; profil formunda (S420 profil nadir) %25–40. Aynı yük için daha az tonaj gerektiğinden toplam maliyet çoğu ağır yüklü elemanda S235’ten düşük çıkar. Güncel S235JR referansı 10 mm 34,94 TL (KDV hariç).

S420 yerine S355 kullanılabilir mi?

Statik hesap yeniden yapılıp kesit büyütülürse evet; ancak hesap S420 ile yapılmışsa doğrudan değişim güvenli değildir. Tersine, S355 yerine S420 kullanmak dayanım açısından her zaman güvenli, kaynak prosedürü açısından yeniden onay gerektirir.

S235 ve S420 Mekanik Özellikleri

İki kalite arasındaki fark tek cümleyle şudur: S420, S235’in yaklaşık 1,8 katı akma dayanımına sahiptir. Bu, aynı yükü belirgin şekilde daha ince kesitle taşımak demektir. Akma dayanımı her iki kalitede de kalınlıkla düşer.

Nominal kalınlık S235 akma S420 akma S420 / S235 oranı
≤ 16 mm 235 MPa 420 MPa 1,79
> 16 – 40 mm 225 MPa 400 MPa 1,78
> 40 – 63 mm 215 MPa 390 MPa 1,81
> 63 – 80 mm 215 MPa 370 MPa 1,72
> 80 – 100 mm 215 MPa 360 MPa 1,67
> 100 – 150 mm 195 MPa 340 MPa 1,74
Çekme dayanımı 360 – 510 MPa 520 – 680 MPa —
Kopma uzaması %26 %19 —

Dikkat edilecek nokta son satırdadır: S420’nin uzama değeri belirgin şekilde düşüktür. Dayanım arttıkça süneklik azalır; bu, soğuk şekillendirme ve deprem yükü altındaki davranışta önemlidir.

Kimyasal Bileşim Farkı

S420 dayanımını karbondan değil, mikroalaşım elementlerinden ve termomekanik haddelemeden alır. Karbon oranı S235 ile benzer, hatta bazı kalitelerde daha düşüktür — bu sayede kaynaklanabilirlik korunur.

Kalite C max Mn max Si max Nb + V + Ti CEV max
S235JR %0,17 %1,40 — yok 0,35
S235J2 %0,17 %1,40 — yok 0,35
S355J2 %0,20 %1,60 %0,55 sınırlı 0,45
S420N %0,20 %1,70 %0,60 %0,05 – 0,22 0,48
S420M %0,16 %1,70 %0,50 %0,05 – 0,22 0,45
S420MC %0,12 %1,60 %0,50 %0,22 —

N normalize, M termomekanik, MC soğuk şekillendirmeye uygun termomekanik demektir. M kaliteler aynı dayanımı daha düşük karbonla verdiği için kaynakta avantajlıdır.

Hangi Durumda Hangisi?

Durum Tercih Neden
Kısa açıklık, düşük yük S235 Fazla dayanım maliyet demektir; S235 yeterli ve en ucuz
Uzun açıklıklı kiriş S420 Daha ince kesitle aynı taşıma; toplam tonaj düşer
Ağırlığın kritik olduğu yapı (vinç, araç şasi) S420 Öz ağırlık azalır, taşıma kapasitesi artar
Yoğun soğuk şekillendirme S235 Yüksek uzama; bükümde çatlamaz
Çok sayıda küçük, basit eleman S235 Malzeme maliyeti toplam içinde düşük; işçilik baskın
Kalın kesit kaynaklı imalat S420M Düşük karbon, kontrollü CEV
Deprem yükü altındaki taşıyıcı S235 / S355 Yüksek süneklik istenir; enerji yutma kapasitesi

Maliyet Karşılaştırması Nasıl Yapılmalı?

Kilogram fiyatına bakarak karar vermek yanıltıcıdır. Doğru karşılaştırma taşınan yük başına maliyet üzerindendir. S420 kilogramı daha pahalıdır ama aynı işi yaklaşık %40 daha az çelikle yapar; kaynak boyu, boya yüzeyi, taşıma ve montaj da o oranda azalır.

Pratik kural: eleman sayısı az ve kesitler büyükse S420 genellikle toplamda ucuza gelir. Eleman sayısı çok ve kesitler küçükse malzeme farkı önemsizleşir, S235 yeterlidir.

Kaynaklanabilirlik

S235 ön ısıtmasız kaynaklanır (CEV ≤ 0,35). S420’de CEV 0,45 – 0,48 aralığına çıkar; 30 mm üzeri kesitlerde ve 5 °C altındaki ortamda ön ısıtma gerekir. Dolgu malzemesi ana malzemeyle eşdeğer dayanımda seçilir — S420’yi S235 elektrotla kaynaklamak dikişi zayıf halka yapar. Ayrıntı için karbon eşdeğeri (CEV) bölümüne bakabilirsiniz.

Güncel Sac Fiyatları

ÜrünKalınlıkFiyat (TL/kg)
1,50 mm Siyah Sac1,5 mm37.520 TL
2mm Siyah Sac2 mm35.051 TL
3mm Siyah Sac3 mm35.051 TL
4mm Siyah Sac4 mm35.051 TL
5mm Siyah Sac5 mm35.051 TL
6mm Siyah Sac6 mm35.051 TL
8mm Siyah Sac8 mm35.051 TL
10mm Siyah Sac10 mm35.051 TL
12mm Siyah Sac12 mm35.545 TL
15mm Siyah Sac15 mm35.545 TL
20mm Siyah Sac20 mm38.507 TL
25mm Siyah Sac25 mm38.507 TL

Aynı Yük İçin Kesit Karşılaştırması

S420’nin sağladığı kazancı somutlaştırmak için, aynı eğilme momentini taşıyan kesitler:

Gerekli mukavemet momenti S235 ile S420 ile Ağırlık kazancı
100 cm³ IPE 160 · 15,8 kg/m IPE 140 · 12,9 kg/m %18
200 cm³ IPE 200 · 22,4 kg/m IPE 180 · 18,8 kg/m %16
400 cm³ IPE 270 · 36,1 kg/m IPE 240 · 30,7 kg/m %15
700 cm³ IPE 330 · 49,1 kg/m IPE 300 · 42,2 kg/m %14
1.200 cm³ IPE 400 · 66,3 kg/m IPE 360 · 57,1 kg/m %14
2.000 cm³ IPE 500 · 90,7 kg/m IPE 450 · 77,6 kg/m %14

Değerler kabadır ve yalnızca mukavemet kontrolünü yansıtır; sehim, burkulma ve yerel stabilite sınırlayıcı olabilir. Yüksek dayanımlı çelikte sehim çoğu zaman belirleyici olur, çünkü elastisite modülü değişmez — kesit inceldikçe sehim artar.

Sık Sorulan Sorular

S420 kullanınca kesit ne kadar incelir?

Yalnızca mukavemet belirleyiciyse yaklaşık %14 – 18 ağırlık kazancı olur. Ancak sehim sınırlıysa kazanç çok daha azdır; elastisite modülü iki kalitede de aynıdır (210 GPa).

S420 daha mı kırılgan?

Kopma uzaması daha düşüktür (%19’a karşı %26), yani daha az sünektir. Ama darbe tokluğu sınıfa göre garanti edilir; J2 veya K2 seçilirse soğukta güvenli davranır.

S420 her yerde bulunur mu?

S235 kadar yaygın değildir. Stok sınırlıdır ve çoğu ölçü siparişe üretilir; proje planlamasında tedarik süresi hesaba katılmalıdır.

N ile M kaliteler arasındaki fark nedir?

N normalize, M termomekanik haddelenmiş demektir. M kaliteler aynı dayanımı daha düşük karbonla verir; kaynaklanabilirlikleri daha iyidir ama sıcak şekillendirmeye uygun değildir.

S420 galvanizlenebilir mi?

Evet, ancak silisyum oranı kaplama kalınlığını etkiler. Galvaniz yapılacaksa tedarikçiye önceden bildirilmeli ve silisyum aralığı kontrol edilmelidir.

Fiyat farkı ne kadar?

Kilogram bazında S420 daha pahalıdır, ancak toplam maliyet karşılaştırması taşınan yük başına yapılmalıdır. Az sayıda büyük kesitli elemanda S420 genellikle toplamda ucuza gelir.

Fiyat notu: Tablolardaki değerler Ekim 2026 liste fiyatlarıdır; kur hareketleri ve üretici zamları listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının USD/ton özeti için güncel çelik fiyatları sayfasına bakın.

İlgili Sayfalar