Yüksek sıcaklıkta oksidasyon ve çevrim analizi
310 Paslanmaz Sac Nedir?
Teknik inceleme yaklaşımı: Isıl işlem ve endüstriyel fırın mühendisliği yaklaşımı
310 kalite, krom ve nikel içeriği yükseltilmiş ısıya dayanıklı östenitik paslanmaz ailesidir. Satın alma kararı yalnız azami sıcaklık üzerinden verilmez; atmosferin oksitleyici veya indirgen karakteri, sıcaklık çevrimi, termal genleşme, kaynak detayları ve parçanın yük taşıyıp taşımadığı birlikte değerlendirilir. 310S bu sayfada düşük karbonlu alt kalite olarak ele alınır; ayrı bir arama niyeti veya URL oluşturulmaz.

310 Paslanmaz Sac Fiyatları
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|
| 0,50 mm | 417,50 TL | 417.500,00 TL |
| 0,60 mm | 415,00 TL | 415.000,00 TL |
| 0,70 mm | 412,50 TL | 412.500,00 TL |
| 0,80 mm | 410,00 TL | 410.000,00 TL |
| 0,90 mm | 407,50 TL | 407.500,00 TL |
| 1,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 1,20 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 1,50 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 2,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 2,50 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 3,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 4,00 mm | 415,00 TL | 415.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Sıcaklık sınırı tek başına seçim kriteri değildir
Fırın içi parçanın sürekli servis sıcaklığı ile kısa süreli tepe sıcaklığı ayrı yazılmalıdır. Sıcaklığın yanında kükürt, karbon, su buharı ve yanma gazları koruyucu oksit tabakasının davranışını değiştirir. Mekanik yük taşıyan askı, sepet veya taşıyıcı elemanlarda yüksek sıcaklık dayanımı ayrıca hesaplanmalıdır.
310 ile 310S nasıl ayrılır?
310S daha düşük karbon düzeyiyle özellikle kaynaklı imalatta tercih edilir. Malzeme sertifikasında ASTM veya EN karşılığı, karbon sınırı ve teslim standardı açıkça görülmelidir. Ticari teklif yalnız “310” yazıyorsa 310S kabulü yapılmamalı; proje dokümanı ile 3.1 sertifika aynı kaliteyi göstermelidir.
310 Paslanmaz Sac Kimyasal Bileşimi
EN 10088 ailesinde 310S, 1.4845 numarası ve X8CrNi25-21 kısa adıyla yer alır. Karşılıkları AISI 310S, JIS SUS310S, BS 310S24 ve eski Fransız gösterimiyle Z12CN25.20 olarak anılır. Standart krom sınırı %24–26, nikel sınırı %19–22 aralığındadır; 304L’nin tipik %18,2 krom ve %10,1 nikel değerleriyle kıyaslandığında bu fark, yüksek sıcaklıkta oluşan oksit tabakasının kalınlığını ve yapışkanlığını belirler.
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sınır, % | en çok 0,10 | en çok 1,50 | en çok 2,00 | en çok 0,045 | en çok 0,015 | 24,0–26,0 | 19,0–22,0 | en çok 0,11 |
Tavlanmış (+AT) teslim durumunda sertlik 192 HB değerini, çekme dayanımı 800 MPa değerini aşmamalıdır. Çapı 160 mm’ye kadar ürünler için standart akma sınırını en az 210 MPa, çekme dayanımını 500–700 MPa, kopma uzamasını en az %35 ve ISO-V çentik darbe enerjisini en az 33 J olarak tanımlar. Sac ve levha için de yöntem aynıdır: sertifikadaki değerler sipariş standardıyla karşılaştırılır.
Kullanım alanı sınırları
Standart tanımı 310S’yi endüstriyel fırınlar, ısı değiştiriciler ve petrokimya bileşenleri gibi yüksek sıcaklık gerektiren uygulamalar için öngörür. Bu yüzden belirleyici soru, parçanın hangi atmosferde ve hangi sıcaklık döngüsünde çalışacağıdır; rakam olarak “kaç derece” sorusu tek başına yeterli değildir. Gaz yakıtlı bir muflu ile kükürtlü baca gazı birbirinden farklı davranış gösterir.
Şartnamede “310” yazılıysa karbon sınırı ve ürün standardı açıkça belirtilmeli, teslim durumu için +AT (çözelti tavlı) ibaresi aranmalıdır.
310S ile alternatifleri
310S, 304 ve 321 gibi kalitelerden çok daha yüksek sıcaklıkta kullanılsa da, bütün yüksek sıcaklık uygulamaları için tek seçenek değildir. 253 MA gibi silisyum ve azotla mikro alaşımlı kalitelerde oksidasyon direnci farklı bir yoldan elde edilir; ürün seçimi atmosferin kükürt içeriğine, sıcaklık döngüsüne ve kaynaklı imalat gereksinimine göre yapılır. Bu sayfa yalnız 310S bileşimindeki sac ve levhayı kapsar.
Teslim durumu ve kabul kontrolü
Standart, 1.4845 ürününü çözelti tavlı (+AT) olarak tanımlar. Çubuk ürün için akma sınırı çapa bağlıdır: 10 mm ve altında 320 MPa, 10–16 mm arasında 310 MPa, 16–160 mm arasında 250 MPa asgari beklenir; sac ve levhada ise EN 10088-2 tablosu geçerlidir. Bu yüzden kabul kontrolünde parça formu ve kalınlık aralığı sertifika üzerindeki standartla eşleştirilmelidir.
Isıya dayanıklı östenitik kalitelerde en sık yapılan hata, sertifikayı sadece kalite adına göre okumaktır. Karbon, silisyum ve azot değerleri, +AT ibaresi ve ısı numarası tek tek kontrol edilmelidir. Parça fırın atmosferinde sıvı veya buhar halinde kükürt, karbon veya halojen bileşikleri ile temas edecekse, bu bilgi tedarikçiye en baştan iletilmelidir.
Isıl genleşme, sürekli çalışan bir fırın bandında veya tavlama sepetinde boyutsal değişimin ana nedenidir. Parçanın serbestçe uzayabileceği boşluklar tasarımda bırakılmazsa, ilk ısıtma döngülerinde bile çarpılma görülür.
Siparişte hangi belgeler istenir?
Isıya dayanıklı sac siparişinde 3.1 muayene sertifikası, ergitme analizi, teslim durumu (+AT) ve sertlik değeri birlikte talep edilir. Analizde krom ve nikelin standart aralıkta olduğu doğrulanmalıdır. Parça fırında veya ısı değiştiricide çalışacaksa sipariş notuna kullanım sıcaklığı ve atmosfer bilgisi eklenmelidir. Böylece teklif veren, 253 MA gibi alternatifleri de gündeme getirme imkânı bulur.
Plaka ağırlığı örneği
Bu sayfadaki hesaplar 7,98 kg/dm³ yoğunluğa göre yapılır. 1500×3000 mm ebadında 3 mm kalınlıkta plaka 107,7 kg, 1250×2500 mm ebadında 1,5 mm kalınlıkta plaka ise 37,4 kg olur. Fırın kapısı veya muffle kutusu için parça listesi hazırlarken bu ağırlıklar, taşıma ve montaj planının girdisi olarak kullanılır.
Isıl çevrim bakış açısı
Aynı 310S parçası sürekli sabit sıcaklıkta çalışabilir de, günlük birkaç kez ısınıp soğuyabilir de. İkinci durumda her çevrimde genleşme ve büzülme oksit tabakasında çatlak oluşturur; bu yüzden fırın bantları ve sepetler, yalnız azami sıcaklığa göre değil çevrim sayısına göre planlanmalıdır. Standart yalnız oda sıcaklığı değerlerini verdiği için, yüksek sıcaklık dayanımı gerektiren yük taşıyıcı parçada tasarım verisi tedarikçiden ayrıca istenmelidir.
310 Paslanmaz Sac Ağırlık ve Fiyat Hesaplama
310 Paslanmaz Sac Hesaplama
| Ürün | Kalınlık | Ölçü | Adet | Ağırlık | Tutar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hesaplama listesi boş. | ||||||
Teorik ağırlık kuralda tanımlanan yoğunlukla hesaplanır. Fiyatlar günlük değişebilir; stok ve nihai teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Fırın parçasında hasar okuması
Pul pul oksit dökülmesi, çarpılma ve kaynak çevresindeki çatlaklar aynı nedenden kaynaklanmayabilir. Isıtma-soğutma çevrimi termal yorulmayı artırırken sabit yüksek sıcaklık sürünme riskini büyütür. Tasarımda serbest genleşme payı, keskin köşe azaltımı ve farklı kalınlık geçişleri gözden geçirilmelidir.
Kaynak ve yüzey temizliği
Yüksek alaşımlı östenitik yapı için uygun ilave metal, kontrollü ısı girdisi ve temiz ortak ekipman gerekir. Karbon çeliği fırça veya taşlama diskiyle bulaşma yapılmamalıdır. Kaynak sonrası ısı renkleri temizlenmeli; devreye alma öncesi yüzeyde klorürlü kimyasal kalıntısı bırakılmamalıdır.
Sipariş satırı nasıl yazılır?
Kalite kodu, 310 veya 310S ayrımı, kalınlık ve tolerans, levha ebadı, yüzey, sertifika, test gereksinimi ve servis sıcaklığı aynı sipariş tanımında yer almalıdır. Kesim payı ile yüksek sıcaklıkta genleşme payı birbirinden farklı tasarım girdileridir.
310 Paslanmaz Sac Tüm Kalınlık ve Fiyat Tablosu
310 Paslanmaz Sac Fiyatları
| Ürün | Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|---|
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,50 mm | 417,50 TL | 417.500,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,60 mm | 415,00 TL | 415.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,70 mm | 412,50 TL | 412.500,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,80 mm | 410,00 TL | 410.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,90 mm | 407,50 TL | 407.500,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,20 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,50 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,50 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 3,00 mm | 405,00 TL | 405.000,00 TL |
| 310 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 4,00 mm | 415,00 TL | 415.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
310 Paslanmaz Sac Plaka Ağırlıkları: Kalınlık ve Ebat Tablosu
| Kalınlık | kg/m² | 1000×2000 mm | 1250×2500 mm | 1500×3000 mm | 1500×6000 mm | 2000×6000 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,99 | 8,0 kg | 12,5 kg | 18,0 kg | 35,9 kg | 47,9 kg |
| 0,6 mm | 4,79 | 9,6 kg | 15,0 kg | 21,5 kg | 43,1 kg | 57,5 kg |
| 0,7 mm | 5,59 | 11,2 kg | 17,5 kg | 25,1 kg | 50,3 kg | 67,0 kg |
| 0,8 mm | 6,38 | 12,8 kg | 20,0 kg | 28,7 kg | 57,5 kg | 76,6 kg |
| 0,9 mm | 7,18 | 14,4 kg | 22,4 kg | 32,3 kg | 64,6 kg | 86,2 kg |
| 1 mm | 7,98 | 16,0 kg | 24,9 kg | 35,9 kg | 71,8 kg | 95,8 kg |
| 1,2 mm | 9,58 | 19,2 kg | 29,9 kg | 43,1 kg | 86,2 kg | 115 kg |
| 1,5 mm | 11,97 | 23,9 kg | 37,4 kg | 53,9 kg | 108 kg | 144 kg |
| 2 mm | 15,96 | 31,9 kg | 49,9 kg | 71,8 kg | 144 kg | 192 kg |
| 2,5 mm | 19,95 | 39,9 kg | 62,3 kg | 89,8 kg | 180 kg | 239 kg |
| 3 mm | 23,94 | 47,9 kg | 74,8 kg | 108 kg | 215 kg | 287 kg |
| 4 mm | 31,92 | 63,8 kg | 99,8 kg | 144 kg | 287 kg | 383 kg |
1 Ton 310 Paslanmaz Sac Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?
| Kalınlık | kg/m² | 1 ton = kaç m² | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka | 1500×3000 plaka |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,99 | 250,6 m² | 125,3 adet | 80,2 adet | 55,7 adet |
| 0,6 mm | 4,79 | 208,9 m² | 104,4 adet | 66,8 adet | 46,4 adet |
| 0,7 mm | 5,59 | 179,0 m² | 89,5 adet | 57,3 adet | 39,8 adet |
| 0,8 mm | 6,38 | 156,6 m² | 78,3 adet | 50,1 adet | 34,8 adet |
| 0,9 mm | 7,18 | 139,2 m² | 69,6 adet | 44,6 adet | 30,9 adet |
| 1 mm | 7,98 | 125,3 m² | 62,7 adet | 40,1 adet | 27,8 adet |
| 1,2 mm | 9,58 | 104,4 m² | 52,2 adet | 33,4 adet | 23,2 adet |
| 1,5 mm | 11,97 | 83,5 m² | 41,8 adet | 26,7 adet | 18,6 adet |
| 2 mm | 15,96 | 62,7 m² | 31,3 adet | 20,1 adet | 13,9 adet |
| 2,5 mm | 19,95 | 50,1 m² | 25,1 adet | 16,0 adet | 11,1 adet |
| 3 mm | 23,94 | 41,8 m² | 20,9 adet | 13,4 adet | 9,3 adet |
| 4 mm | 31,92 | 31,3 m² | 15,7 adet | 10,0 adet | 7,0 adet |
310 Paslanmaz Sac Metrekare Ton Dönüşümü
| Proje alanı | 0,5 mm | 0,8 mm | 1,2 mm | 4 mm | 1250×2500 plaka (0,5 mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 m² | 40 kg | 64 kg | 96 kg | 319 kg | 4 adet |
| 20 m² | 80 kg | 128 kg | 192 kg | 638 kg | 7 adet |
| 30 m² | 120 kg | 192 kg | 287 kg | 958 kg | 10 adet |
| 50 m² | 200 kg | 319 kg | 479 kg | 1,60 ton | 16 adet |
| 75 m² | 299 kg | 479 kg | 718 kg | 2,39 ton | 24 adet |
| 100 m² | 399 kg | 638 kg | 958 kg | 3,19 ton | 32 adet |
| 150 m² | 599 kg | 958 kg | 1,44 ton | 4,79 ton | 48 adet |
| 200 m² | 798 kg | 1,28 ton | 1,92 ton | 6,38 ton | 64 adet |
| 300 m² | 1,20 ton | 1,92 ton | 2,87 ton | 9,58 ton | 96 adet |
| 500 m² | 2,00 ton | 3,19 ton | 4,79 ton | 15,96 ton | 160 adet |
310 Paslanmaz Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular
310 paslanmaz sac mıknatıs tutar mı?
Tavlanmış östenitik yapı genellikle düşük manyetik tepki gösterir; şekillendirme ve kaynak bölgeleri sonucu değiştirebilir.
310S ayrı bir kalite midir?
310S, 310 ailesinin düşük karbonlu alt kalitesidir ve bu projede aynı sayfada ele alınır.
310 her fırın atmosferinde kullanılabilir mi?
Hayır. Atmosfer kimyası, sıcaklık çevrimi ve mekanik yük ayrıca değerlendirilmelidir.
310S’nin EN ve AISI karşılıkları nedir?
EN 10088’de 1.4845 (X8CrNi25-21); AISI 310S; JIS SUS310S; BS 310S24; eski Fransız gösterimiyle Z12CN25.20.
310S’nin krom ve nikel aralığı nedir?
Krom %24,0–26,0, nikel %19,0–22,0 aralığındadır; karbon en çok %0,10, silisyum en çok %1,50, mangan en çok %2,00’dır.
310S’nin mekanik değerleri nedir?
160 mm’ye kadar ürünlerde akma sınırı en az 210 MPa, çekme dayanımı 500–700 MPa, uzama en az %35 ve darbe enerjisi en az 33 J’dür.
310S hangi teslim durumunda alınır?
Standart çözelti tavlı (+AT) durumu esas alır; bu durumda sertlik en çok 192 HB ve çekme dayanımı en çok 800 MPa olmalıdır.
310S hangi uygulamalar için öngörülür?
Endüstriyel fırınlar, ısı değiştiriciler ve petrokimya tesisi bileşenleri gibi yüksek sıcaklık gerektiren işler.
310S yerine 253 MA düşünülür mü?
Silisyum ve azot katkılı, nadir toprak elementleriyle mikro alaşımlı 253 MA farklı bir yoldan oksidasyon direnci sağlar; seçim atmosfer ve sıcaklık döngüsüne bağlıdır.
310 Paslanmaz Sac Hangi Kalitelerle Karşılaştırılır?
İlgili Sayfalar
Paslanmaz çelik
- 304 Paslanmaz Sac
- 316 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 321 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 420 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 430 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 440C Paslanmaz Sac Fiyatları
- 630 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 904L Paslanmaz Sac Fiyatları
- Dubleks 2205 Paslanmaz Sac
- Paslanmaz Boru: Dikişli Boru Çap, Cidar ve Ağırlık Tablosu
- Paslanmaz Sac Ağırlık Hesaplama
- Paslanmaz Çelik Fiyatları ve Kaliteleri

