420 Su verilebilir martenzitik paslanmaz (EN 1.4021 · AISI 420)

420 Paslanmaz Sac Fiyatları

Sertlik, meneviş ve korozyon dengesi

420 Paslanmaz Sac Nedir?

Teknik inceleme yaklaşımı: Takım çelikleri ve ısıl işlem atölyesi yaklaşımı

420 paslanmaz sac martenzitik, ısıl işlemle sertleştirilebilen bir kalite ailesidir. Nihai performans yalnız sacın kimyasal adına değil; başlangıç teslim durumu, östenitleme, su verme, meneviş, kesit kalınlığı, taşlama ve yüzey bitirme sırasına bağlıdır. Bu nedenle fiyat kıyaslaması ısıl işlem ve işleme maliyetinden koparılamaz.

420 paslanmaz çelik sac levha ve şerit stoku raflarda ve paletlerde

420 Paslanmaz Sac Fiyatları

KalınlıkTL/kgTL/ton
0,50 mm117,50 TL117.500,00 TL
0,60 mm115,00 TL115.000,00 TL
0,70 mm112,50 TL112.500,00 TL
0,80 mm110,00 TL110.000,00 TL
0,90 mm107,50 TL107.500,00 TL
1,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
1,20 mm105,00 TL105.000,00 TL
1,50 mm105,00 TL105.000,00 TL
2,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
2,50 mm105,00 TL105.000,00 TL
3,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
4,00 mm115,00 TL115.000,00 TL

Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

Önce hedef sertliği yazın

Bıçak, kalıp elemanı veya aşınma plakası için istenen sertlik aynı değildir. Hedef HRC aralığı, darbe riski, kenar dayanımı ve korozyon ortamı birlikte tanımlanır. En yüksek sertlik her zaman en uzun servis ömrü anlamına gelmez; gevreklik ve çentik hassasiyeti artabilir.

Isıl işlem rotası

Östenitleme sıcaklığı, bekletme süresi, soğutma ortamı ve meneviş çevrimi kesit ve üretici verisine göre belirlenir. Dekarbürizasyon veya çarpılma riski koruyucu atmosfer, fikstür ve taşlama payıyla yönetilir. Parti içi homojenlik için fırın kayıtları saklanmalıdır.

420 Paslanmaz Sac Isıl İşlemi ve Sertleşmesi

420, yaklaşık %13 krom içeren martenzitik bir kalitedir; EN karşılığı 1.4021 (X20Cr13), UNS numarası S42000’dir. Standart bileşim aralığında karbon %0,16–0,25, krom %12–14, silisyum en çok %1,00, mangan en çok %1,50, fosfor en çok %0,040 ve kükürt en çok %0,015 değerindedir. Çukurlaşma direnci eşdeğeri yaklaşık 13 olduğundan klorürlü ortam bu kalite için uygun kabul edilmez.

İşlem Sıcaklık
Yumuşak tavlama 745–825 °C, havada soğutma
Sertleştirme (su verme) 950–1050 °C; yağ, polimer veya hava
Menevişleme (QT700 hedefi) 650–700 °C, havada soğutma
Gerilim giderme 150–250 °C
Kaynak ön ısıtma 200–250 °C
Kaynak sonrası tavlama 750 °C

Su verme sonrası sertlik yaklaşık 46 HRC seviyesine çıkar. Dönüşüm sıcaklıkları Ac1 yaklaşık 790 °C, Ac3 yaklaşık 850 °C; martenzit başlangıcı yaklaşık 240 °C, bitişi yaklaşık 90 °C’dir.

Mekanik sınıflar

Standart, tavlı durumda çekme dayanımını en çok 760 MPa ve sertliği en çok 230 HB olarak sınırlar. Su verilmiş ve menevişlenmiş QT700 durumunda çekme dayanımı 700–850 MPa, akma sınırı en az 500 MPa, uzama en az %13 ve çentik darbe enerjisi en az 25 J; QT800 durumunda ise çekme 800–950 MPa, akma en az 600 MPa ve uzama en az %12 beklenir.

Petrol ve gaz sahası komponentleri için H₂S kısmi basıncı 10 kPa sınırına kadar uygun görülen düşük kükürtlü bir 420 modifikasyonu da vardır; bu kullanımda sertlik 22 HRC düzeyinde tutulur ve akma sınırı 552–655 MPa penceresinde hedeflenir. Klasik makine parçası hedefiyle bu ürünü karıştırmayın.

Soğuk işlenmiş durumda değerler

Standart, soğuk işlenmiş 1.4021 için de ayrı sınır verir: 10 mm altı kesitlerde QT700 koşulunda Rp0,2 en az 600 MPa, uzama en az %8; 10–16 mm arasında 550 MPa ve %8; 16–40 mm arasında 500 MPa ve %10; 40–63 mm arasında 500 MPa ve %12; 63–160 mm arasında 500 MPa ve %13. Tavlı soğuk işlenmiş üründe sertlik 290 HB (10–16 mm), 260 HB (16–40 mm), 230 HB (40–63 mm) ve 220 HB (63–160 mm) değerini aşmaz.

Kaynak, tavlama ve işleme sırası

Martenzitik yapı kaynakta soğuk çatlak eğilimi taşır; ön ısıtma 200–250 °C, kaynak sonrası 750 °C tavlama önerilir. Birleşim için karbon çeliği, CrMo alaşımlı veya E309 türü elektrot, dikiş görünümü önemliyse E410 ya da E420 türü elektrot seçilir. Isıl işlem sıralaması şöyle kurulmalıdır: önce talaşlı şekil verme tavlı durumda, sonra su verme, sonra menevişleme ve en sonda yüzey bitirme.

Su verme sıcaklığı yaklaşık 950–1050 °C bandındadır; ince saclarda çarpılma riski yüksektir. Kalıp veya fikstür kullanmayan bir parçada çarpılmanın düzeltme payını baştan hesaba katmak gerekir. Sıcak şekillendirme penceresi 1100–800 °C aralığıdır; bu pencerenin dışında çalışılmamalıdır.

Veri sayfaları tipik kullanımı yer altı tamamlama ekipmanı, vana ve basınç taşıyan parçalar olarak verir. Kalitenin korozyon direnci klorürsüz, orta şiddetli ortamlar için tanımlanmıştır.

Sertlik hedefinden tolerans hedefine

420 için en pahalı hata, ısıl işlemden sonra düzeltme gerektiren ölçü sapmasıdır. Mekanik değerler QT700 ve QT800 gibi sınıflarla tanımlandığı için sipariş notunda hedef sınıf yazılmalıdır. Standart Rp0,2 değerini QT700’de en az 500 MPa, QT800’de en az 600 MPa verir; menevişleme sıcaklığı bu iki sınıf arasındaki farkı belirler. Ms sıcaklığı yaklaşık 240 °C olduğundan soğutma hızı arttıkça iç gerilme ve çarpılma artar; yağ, polimer çözeltisi veya hava seçeneklerinden kesite uygun olan belirlenmelidir.

Sac ağırlığına örnek

Tablolarda 7,75 kg/dm³ yoğunluk kullanılır. 1000×2000 mm ölçüsünde 2 mm kalınlıkta plaka 31,0 kg, 1500×3000 mm ölçüsünde 6 mm kalınlıkta plaka ise 209,3 kg gelir. Su verme öncesi parça ağırlığı, fırın şarj kapasitesinin belirlenmesi için de gereklidir.

Tavlama seçenekleri

Ergime aralığı yaklaşık 1510–1460 °C olan 1.4021 için yumuşak tavlama 745–825 °C ve havada soğutma, tam tavlama ise 870–900 °C ve ardından saatte 15 °C hızla 590 °C’ye kadar yavaş soğutma şeklinde yapılır. İzotermal tavlamada 830–885 °C’den 705 °C’ye kontrollü soğutma ve ardından havada soğutma uygulanır. Hangisinin seçileceği, parçanın sonraki işleme operasyonuna ve kabul edilebilir sertliğe bağlıdır. Bu bilgi tedarikçinin teslim durumu notuyla birlikte sipariş belgesine yazılmalıdır.

Çift menevişleme uygulaması

Petrol ve gaz uygulamalarına uygun modifiye 420’de su verme 927–983 °C aralığında yapılır, ardından 677–749 °C’de birinci menevişleme uygulanır. İkinci menevişleme yaklaşık 649 °C’de yapılır ve birinci menevişlemenin en az 10 °C altında olmalıdır. Çift menevişleme, sertliği düşürüp tokluğu ve çatlak direncini ayarlamak için kullanılır; standart makine parçası siparişinde bu yöntem ayrıca talep edilmezse uygulanmaz.

420 Paslanmaz Sac Ağırlık ve Fiyat Hesaplama

420 Paslanmaz Sac Hesaplama

ÜrünKalınlıkÖlçüAdetAğırlıkTutar
Hesaplama listesi boş.
Toplam ağırlık: 0,00 kgListe toplamı: 0,00 TL

Teorik ağırlık kuralda tanımlanan yoğunlukla hesaplanır. Fiyatlar günlük değişebilir; stok ve nihai teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

Kesme ve işleme sırası

Yumuşak teslim durumunda kaba işleme yapılıp ısıl işlem sonrasında finiş taşlama uygulanabilir. Lazer veya plazma kesim ısı tesirli bölge oluşturur; hassas kesici parçalarda bu bölgenin uzaklaştırılması gerekebilir. Delik ve keskin köşeler çatlak başlangıcı açısından gözden geçirilir.

Korozyon beklentisi

420 paslanmaz olsa da östenitik 304 veya 316 ile aynı korozyon performansına sahip değildir. Sertleştirilmiş yüzeyin pürüzlülüğü, pasivasyon, ortam nemi ve klorür varlığı servis davranışını etkiler. Korozyon ve sertlik arasında uygulamaya özel denge kurulmalıdır.

Teklif karşılaştırma kalemleri

Sac fiyatına ek olarak ısıl işlem, doğrultma, taşlama, test kuponu, sertlik raporu ve fire hesaba katılır. Sipariş satırında kalite standardı, teslim durumu ve hedef ısıl işlem açıkça belirtilmelidir.

420 Paslanmaz Sac Tüm Kalınlık ve Fiyat Tablosu

Fiyatlar toptan satış içindir; günlük değişebilir. KDV ve nakliye dahil değildir, perakende satışta geçerli değildir. Bilgiler bağlayıcı teklif veya stok garantisi oluşturmaz; kalite, yüzey, ebat, sertifika ve nihai fiyat siparişten önce yazılı olarak teyit edilmelidir.

420 Paslanmaz Sac Fiyatları

ÜrünKalınlıkTL/kgTL/ton
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,50 mm117,50 TL117.500,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,60 mm115,00 TL115.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,70 mm112,50 TL112.500,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,80 mm110,00 TL110.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,90 mm107,50 TL107.500,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,20 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,50 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık2,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık2,50 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık3,00 mm105,00 TL105.000,00 TL
420 Paslanmaz Sac baz kalınlık4,00 mm115,00 TL115.000,00 TL

Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

420 Paslanmaz Sac Plaka Ağırlıkları: Kalınlık ve Ebat Tablosu

Kalınlık kg/m² 1000×2000 mm 1250×2500 mm 1500×3000 mm 1500×6000 mm 2000×6000 mm
0,5 mm 3,88 7,8 kg 12,1 kg 17,4 kg 34,9 kg 46,5 kg
0,6 mm 4,65 9,3 kg 14,5 kg 20,9 kg 41,9 kg 55,8 kg
0,7 mm 5,43 10,9 kg 17,0 kg 24,4 kg 48,8 kg 65,1 kg
0,8 mm 6,20 12,4 kg 19,4 kg 27,9 kg 55,8 kg 74,4 kg
0,9 mm 6,98 14,0 kg 21,8 kg 31,4 kg 62,8 kg 83,7 kg
1 mm 7,75 15,5 kg 24,2 kg 34,9 kg 69,8 kg 93,0 kg
1,2 mm 9,30 18,6 kg 29,1 kg 41,9 kg 83,7 kg 112 kg
1,5 mm 11,63 23,3 kg 36,3 kg 52,3 kg 105 kg 140 kg
2 mm 15,50 31,0 kg 48,4 kg 69,8 kg 140 kg 186 kg
2,5 mm 19,38 38,8 kg 60,5 kg 87,2 kg 174 kg 233 kg
3 mm 23,25 46,5 kg 72,7 kg 105 kg 209 kg 279 kg
4 mm 31,00 62,0 kg 96,9 kg 140 kg 279 kg 372 kg

1 Ton 420 Paslanmaz Sac Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?

Kalınlık kg/m² 1 ton = kaç m² 1000×2000 plaka 1250×2500 plaka 1500×3000 plaka
0,5 mm 3,88 258,1 m² 129,0 adet 82,6 adet 57,3 adet
0,6 mm 4,65 215,1 m² 107,5 adet 68,8 adet 47,8 adet
0,7 mm 5,43 184,3 m² 92,2 adet 59,0 adet 41,0 adet
0,8 mm 6,20 161,3 m² 80,6 adet 51,6 adet 35,8 adet
0,9 mm 6,98 143,4 m² 71,7 adet 45,9 adet 31,9 adet
1 mm 7,75 129,0 m² 64,5 adet 41,3 adet 28,7 adet
1,2 mm 9,30 107,5 m² 53,8 adet 34,4 adet 23,9 adet
1,5 mm 11,63 86,0 m² 43,0 adet 27,5 adet 19,1 adet
2 mm 15,50 64,5 m² 32,3 adet 20,6 adet 14,3 adet
2,5 mm 19,38 51,6 m² 25,8 adet 16,5 adet 11,5 adet
3 mm 23,25 43,0 m² 21,5 adet 13,8 adet 9,6 adet
4 mm 31,00 32,3 m² 16,1 adet 10,3 adet 7,2 adet

420 Paslanmaz Sac Metrekare Ton Dönüşümü

Proje alanı 0,5 mm 0,8 mm 1,2 mm 4 mm 1250×2500 plaka (0,5 mm)
10 m² 39 kg 62 kg 93 kg 310 kg 4 adet
20 m² 78 kg 124 kg 186 kg 620 kg 7 adet
30 m² 116 kg 186 kg 279 kg 930 kg 10 adet
50 m² 194 kg 310 kg 465 kg 1,55 ton 16 adet
75 m² 291 kg 465 kg 698 kg 2,33 ton 24 adet
100 m² 388 kg 620 kg 930 kg 3,10 ton 32 adet
150 m² 581 kg 930 kg 1,40 ton 4,65 ton 48 adet
200 m² 775 kg 1,24 ton 1,86 ton 6,20 ton 64 adet
300 m² 1,16 ton 1,86 ton 2,79 ton 9,30 ton 96 adet
500 m² 1,94 ton 3,10 ton 4,65 ton 15,50 ton 160 adet

420 Paslanmaz Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular

420 paslanmaz sac sertleştirilebilir mi?

Evet. Martenzitik yapı uygun su verme ve meneviş çevrimiyle sertleştirilebilir.

420 ile 440C arasındaki temel fark nedir?

440C daha yüksek karbon ve sertlik potansiyeline sahiptir; işlenebilirlik ve tokluk dengesi farklıdır.

420 gıda bıçağında kullanılabilir mi?

Uygulama standardı, ısıl işlem, yüzey ve hijyen şartları doğrulanarak kullanılabilir.

420 paslanmaz sacın EN karşılığı nedir?

EN 10088’de 1.4021 (X20Cr13), UNS S42000; ASTM A276 kapsamında 420 olarak geçer.

420 sac hangi sıcaklıkta sertleştirilir?

Su verme yaklaşık 950–1050 °C aralığında, yağ, polimer veya havada yapılır; menevişleme 650–700 °C’dedir.

420 sertleştirildiğinde ne kadar sertlik verir?

Su verme sonrası yaklaşık 46 HRC düzeyine çıkar; sonrasında menevişleme ile hedef sertliğe indirilir.

420 sac kaynak edilebilir mi?

Edilebilir; ancak 200–250 °C ön ısıtma ve kaynak sonrası yaklaşık 750 °C tavlama önerilir.

420 tavlı durumda hangi sertlikte gelir?

Tavlı durumda çekme dayanımı en çok 760 MPa ve sertlik en çok 230 HB’dir.

420 deniz suyunda kullanılır mı?

Hayır. Çukurlaşma direnci eşdeğeri yaklaşık 13 olduğundan klorürlü ortam bu kalite için uygun değildir.

420 Paslanmaz Sac Hangi Kalitelerle Karşılaştırılır?

İlgili Sayfalar