17-4 PH teslim durumu ve yaşlandırma koşulu
630 Paslanmaz Sac Nedir?
Teknik inceleme yaklaşımı: Çökelme sertleşmesi ve mekanik tasarım yaklaşımı
630 kalite, yaygın adıyla 17-4 PH, çökelme sertleşmeli paslanmaz çelik ailesindedir; Dubleks değildir. Yüksek dayanım ile orta düzey korozyon direncini bir arada isteyen mil, bağlantı, valf, kalıp ve yapısal parçalarda kullanılır. Tasarım değeri kalite kodundan değil, teslim ve yaşlandırma durumundan alınmalıdır.

630 Paslanmaz Sac Fiyatları
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|
| 0,50 mm | 317,50 TL | 317.500,00 TL |
| 0,60 mm | 315,00 TL | 315.000,00 TL |
| 0,70 mm | 312,50 TL | 312.500,00 TL |
| 0,80 mm | 310,00 TL | 310.000,00 TL |
| 0,90 mm | 307,50 TL | 307.500,00 TL |
| 1,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 1,20 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 1,50 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 2,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 2,50 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 3,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 4,00 mm | 315,00 TL | 315.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Kondisyon kodu mekanik değeri değiştirir
Çözeltiye alınmış Condition A ile farklı yaşlandırma sıcaklıklarındaki H koşulları aynı akma dayanımı, sertlik ve tokluğu vermez. Teknik resim yalnız “17-4 PH” yazıyorsa kabul kriteri eksiktir. Tasarım hesabındaki kondisyon sipariş satırına aktarılmalıdır.
Dayanım-tokluk seçimi
Daha yüksek sertlik hedefi her ortam için doğru değildir. Darbe, gerilimli korozyon, deniz atmosferi ve boyutsal kararlılık gereksinimleri yaşlandırma koşulunu değiştirir. Parçanın kalın kesit davranışı ile numune sonuçları ayrıştırılmalıdır.
630 Paslanmaz Sac (17-4 PH) Yaşlandırma Durumları
630, UNS S17400 ve EN 1.4542 numaralı, bakırla çökelme sertleştirilen martenzitik bir kalitedir; ticari adı 17-4 PH olarak da geçer. Standart bileşim aralığı krom %15,0–17,5, nikel %3,0–5,0, bakır %3,0–5,0, niyobyum ve tantal toplamı %0,15–0,45, karbon en çok %0,07, mangan ve silisyum en çok %1,00, fosfor en çok %0,040 ve kükürt en çok %0,030’dur. Sac ve şerit teslimi ASTM A693, çubuk ve forje ürün ASTM A564 ve A705 kapsamındadır.
Malzeme önce çözelti tavına (Durum A) alınır: 1038 °C civarında yarım saat, ardından yağ, polimerli su veya havada soğutma. Sertlik ve dayanım, tek adımlı düşük sıcaklık yaşlandırmasıyla ayarlanır; kod, yaşlandırma sıcaklığının °F cinsinden değeridir.
| Durum | Yaşlandırma | Çekme Rm (MPa) | Akma Rp0,2 (MPa) | Uzama % | Sertlik |
|---|---|---|---|---|---|
| H900 | 482 °C, 1 saat | 1379 | 1276 | 14 | 44 HRC |
| H1025 | 552 °C, 4 saat | 1172 | 1138 | 15 | 38 HRC |
| H1075 | 579 °C, 4 saat | 1138 | 1034 | 16 | 36 HRC |
| H1100 | 593 °C, 4 saat | 1034 | 931 | 17 | 35 HRC |
| H1150 | 621 °C, 4 saat | 1000 | 862 | 19 | 33 HRC |
Tablodaki değerler çubuk ürün için tipik, boyuna yönlü sonuçlardır; sac kalınlığı ve yönü farklı değerler verebilir, bu nedenle sipariş sertifikasındaki mekanik değer esas alınmalıdır.
Korozyon ve sıcaklık sınırı
630, sertleştirilebilir 400 serisi kalitelerden daha iyi korozyon direnci gösterir; çoğu ortamda 302 ve 304’e yaklaşır. Nem için “mükemmel”, nitrik asit ve tuz püskürtme için “iyi”, asetik asit ile sodyum hidroksit için “orta”, sülfürik asit, fosforik asit ve deniz suyu için “sınırlı” derecelendirmesi verilir. Gerilmeli korozyon çatlağı direnci, 552 °C (1025 °F) ve üzeri yaşlandırmada iyileşir. Sülfür ortamında sertlik 33 HRC değerini aşmamalıdır.
Oksidasyon direnci yaklaşık 1100 °F (593 °C) sıcaklığa kadar iyidir; uzun süreli yüksek sıcaklık tokluğu düşürebilir. Yoğunluk Durum A’da 7,75 g/cm³, H900’de 7,80 g/cm³ olduğundan ağırlık hesabı aşırı hassas bir iş için yaşlandırma durumuna göre yapılmalıdır. Isıl genleşme 21–93 °C aralığında 10,8×10⁻⁶/K’dir.
Yaşlandırma durumunu nasıl seçersiniz?
Seçim iki uçla belirlenir. H900, 44 HRC sertlik ve yaklaşık 1379 MPa çekme dayanımı sunar fakat tokluk (Charpy yaklaşık 20 J) ve gerilmeli korozyon çatlağı direnci en düşük durumdur. H1150 ise 33 HRC sertlik ve 1000 MPa dayanımda yaklaşık 68 J tokluk verir; ayrıca şekillendirme ve kaynak sonrası işlem açısından daha kolaydır. Çift yaşlandırılan H1150-D ve H1150-M durumları, sülfürlü ortam şartnameleri (NACE MR0175 / ISO 15156) için sipariş edilir.
Çözelti tavlı Durum A kalıplama ve şekil verme için hammadde olarak sipariş edilir; ağır soğuk şekillendirme gerekiyorsa üretici A yerine H1150, H1150-D veya H1150-M durumunu önerir. H1075 durumu talaşlı işlemede Durum A kadar iyi işlenir.
Kaynak, işleme ve kullanım
Üretici kaynak kabiliyetini mükemmel olarak niteler. Kaynak sarf malzemesi için AMS 5825 tel ve AWS A5.4 E630 elektrot sınıfı kullanılır. Yaşlandırma 482–621 °C aralığında ve havada soğutmayla yapıldığından kaynaklı parçada ölçek ve çarpılma neredeyse oluşmaz; bu 630’u hassas toleranslı imalatta cazip yapar.
Tipik uygulamalar pompa milleri, vana milleri, bilyalar, kapılar ve burçlar, bağlantı elemanları, kaplinler, aşınma halkaları, makaralar, hidrolik aktüatörler ve yük hücreleridir. 630 manyetiktir; manyetik olmayan malzeme isteyen bir tasarımda kullanılmamalıdır. Deniz suyu ve fosforik asit gibi ortamlarda üretici derecelendirmesi “sınırlı” olduğu için bu tür kullanımda alternatif kaliteler değerlendirilmelidir.
Korozyon açısından 630 kalitesinin yeri
630, sertleştirilebilir 400 serisi kalitelerden daha iyi korozyon performansı sunar. Yaşlandırma sıcaklığı yükseldikçe gerilmeli korozyon çatlağı direnci iyileşir; bu nedenle gerilmeli korozyon riski olan ortamlarda H900 yerine H1025 ve üzeri yaşlandırma durumları tercih edilir. Sülfürik ve fosforik asit için “sınırlı” derecesi, bu ortamlarda 630’un ilk tercih olmadığını gösterir.
Plaka ağırlığı örneği
Tablolarda 7,78 kg/dm³ yoğunluk esas alınır. 1000×2000 mm ebadında 2 mm kalınlıkta plaka 31,1 kg, 1500×3000 mm ebadında 5 mm kalınlıkta plaka 175,1 kg gelir. Yaşlandırma sırasında kalıcı boyut değişimi çok küçük olduğundan, ağırlık hesabı yaşlandırma öncesi ve sonrası için aynı kabul edilebilir.
Kısa süreli sıcaklık maruziyeti
Uzun süreli yüksek sıcaklık maruziyeti çökelme sertleşmeli çeliklerde tokluğu düşürebilir. Kısa süreli maruziyet, azami sıcaklık yaşlandırma sıcaklığından en az 28 °C (50 °F) düşük kaldığı sürece kabul edilir. Daha yüksek yaşlandırma sıcaklığı seçmek, bazı durumlarda tokluk kaybını azaltabilir. Talaşlı işleme ağırlıklı bir iş için, üretici işlenebilirliği iyileştirilmiş Project 70+ varyantını da önerir; bu varyant sipariş aşamasında ayrıca belirtilmelidir.
H1150-D ve H1150-M durumları
H1150-D, 621 °C’de dört saat ve aynı sıcaklıkta ikinci bir dört saatlik yaşlandırmayla elde edilir; H1150-M ise önce 760 °C’de iki saat, ardından 621 °C’de dört saat tutulur. H1150-M durumunda tipik çekme dayanımı yaklaşık 862 MPa, akma sınırı yaklaşık 586 MPa, uzama %22 ve sertlik yaklaşık 27 HRC düzeyindedir. Bu durumlar yüksek dayanımdan vazgeçip tokluk ve çatlak direncini öne çıkaran sipariş seçenekleridir.
630 Paslanmaz Sac Ağırlık ve Fiyat Hesaplama
630 Paslanmaz Sac Hesaplama
| Ürün | Kalınlık | Ölçü | Adet | Ağırlık | Tutar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hesaplama listesi boş. | ||||||
Teorik ağırlık kuralda tanımlanan yoğunlukla hesaplanır. Fiyatlar günlük değişebilir; stok ve nihai teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Kaynaklı imalat yaklaşımı
Kaynak öncesi teslim durumu, ilave metal, ısı girdisi ve son yaşlandırma rotası birlikte planlanır. Kaynak sonrası sadece sertlik ölçümü yapmak yeterli olmayabilir; ısı tesirli bölge ve nihai kondisyonun homojenliği kontrol edilir.
Sac mı, işlenmiş parça mı?
630 çoğu projede levhadan kesilip işlenir; tolerans, düzlemsellik ve işleme payı toplam maliyeti belirler. Yüksek dayanımlı nihai durumda şekillendirme güçleşebileceğinden operasyon sırası tedarikten önce belirlenir.
630 ve Dubleks ayrımı
630 martenzitik çökelme sertleşmeli bir PH kalitesidir. 2205 ve 2507 ise ferrit-östenit çift fazlı Dubleks ailesindedir. Bu sayfalar birbirinin alternatifi gibi otomatik eşleştirilemez.
630 Paslanmaz Sac Tüm Kalınlık ve Fiyat Tablosu
630 Paslanmaz Sac Fiyatları
| Ürün | Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|---|
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,50 mm | 317,50 TL | 317.500,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,60 mm | 315,00 TL | 315.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,70 mm | 312,50 TL | 312.500,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,80 mm | 310,00 TL | 310.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,90 mm | 307,50 TL | 307.500,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,20 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,50 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,50 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 3,00 mm | 305,00 TL | 305.000,00 TL |
| 630 Paslanmaz Sac baz kalınlık | 4,00 mm | 315,00 TL | 315.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
630 Paslanmaz Sac Plaka Ağırlıkları: Kalınlık ve Ebat Tablosu
| Kalınlık | kg/m² | 1000×2000 mm | 1250×2500 mm | 1500×3000 mm | 1500×6000 mm | 2000×6000 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,89 | 7,8 kg | 12,2 kg | 17,5 kg | 35,0 kg | 46,7 kg |
| 0,6 mm | 4,67 | 9,3 kg | 14,6 kg | 21,0 kg | 42,0 kg | 56,0 kg |
| 0,7 mm | 5,45 | 10,9 kg | 17,0 kg | 24,5 kg | 49,0 kg | 65,4 kg |
| 0,8 mm | 6,22 | 12,4 kg | 19,5 kg | 28,0 kg | 56,0 kg | 74,7 kg |
| 0,9 mm | 7,00 | 14,0 kg | 21,9 kg | 31,5 kg | 63,0 kg | 84,0 kg |
| 1 mm | 7,78 | 15,6 kg | 24,3 kg | 35,0 kg | 70,0 kg | 93,4 kg |
| 1,2 mm | 9,34 | 18,7 kg | 29,2 kg | 42,0 kg | 84,0 kg | 112 kg |
| 1,5 mm | 11,67 | 23,3 kg | 36,5 kg | 52,5 kg | 105 kg | 140 kg |
| 2 mm | 15,56 | 31,1 kg | 48,6 kg | 70,0 kg | 140 kg | 187 kg |
| 2,5 mm | 19,45 | 38,9 kg | 60,8 kg | 87,5 kg | 175 kg | 233 kg |
| 3 mm | 23,34 | 46,7 kg | 72,9 kg | 105 kg | 210 kg | 280 kg |
| 4 mm | 31,12 | 62,2 kg | 97,3 kg | 140 kg | 280 kg | 373 kg |
1 Ton 630 Paslanmaz Sac Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?
| Kalınlık | kg/m² | 1 ton = kaç m² | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka | 1500×3000 plaka |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,89 | 257,1 m² | 128,5 adet | 82,3 adet | 57,1 adet |
| 0,6 mm | 4,67 | 214,2 m² | 107,1 adet | 68,6 adet | 47,6 adet |
| 0,7 mm | 5,45 | 183,6 m² | 91,8 adet | 58,8 adet | 40,8 adet |
| 0,8 mm | 6,22 | 160,7 m² | 80,3 adet | 51,4 adet | 35,7 adet |
| 0,9 mm | 7,00 | 142,8 m² | 71,4 adet | 45,7 adet | 31,7 adet |
| 1 mm | 7,78 | 128,5 m² | 64,3 adet | 41,1 adet | 28,6 adet |
| 1,2 mm | 9,34 | 107,1 m² | 53,6 adet | 34,3 adet | 23,8 adet |
| 1,5 mm | 11,67 | 85,7 m² | 42,8 adet | 27,4 adet | 19,0 adet |
| 2 mm | 15,56 | 64,3 m² | 32,1 adet | 20,6 adet | 14,3 adet |
| 2,5 mm | 19,45 | 51,4 m² | 25,7 adet | 16,5 adet | 11,4 adet |
| 3 mm | 23,34 | 42,8 m² | 21,4 adet | 13,7 adet | 9,5 adet |
| 4 mm | 31,12 | 32,1 m² | 16,1 adet | 10,3 adet | 7,1 adet |
630 Paslanmaz Sac Metrekare Ton Dönüşümü
| Proje alanı | 0,5 mm | 0,8 mm | 1,2 mm | 4 mm | 1250×2500 plaka (0,5 mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 m² | 39 kg | 62 kg | 93 kg | 311 kg | 4 adet |
| 20 m² | 78 kg | 124 kg | 187 kg | 622 kg | 7 adet |
| 30 m² | 117 kg | 187 kg | 280 kg | 934 kg | 10 adet |
| 50 m² | 195 kg | 311 kg | 467 kg | 1,56 ton | 16 adet |
| 75 m² | 292 kg | 467 kg | 700 kg | 2,33 ton | 24 adet |
| 100 m² | 389 kg | 622 kg | 934 kg | 3,11 ton | 32 adet |
| 150 m² | 584 kg | 934 kg | 1,40 ton | 4,67 ton | 48 adet |
| 200 m² | 778 kg | 1,24 ton | 1,87 ton | 6,22 ton | 64 adet |
| 300 m² | 1,17 ton | 1,87 ton | 2,80 ton | 9,34 ton | 96 adet |
| 500 m² | 1,95 ton | 3,11 ton | 4,67 ton | 15,56 ton | 160 adet |
630 Paslanmaz Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular
630 ile 17-4 PH aynı kalite midir?
630, 17-4 PH ailesinin yaygın kalite tanımıdır; standart ve kondisyon yine sertifikada kontrol edilir.
630 Dubleks midir?
Hayır. Çökelme sertleşmeli PH paslanmaz grubundadır.
H900 neyi ifade eder?
Belirli bir yaşlandırma koşulunu ifade eder ve mekanik özellikleri doğrudan etkiler.
630 ile 17-4 PH aynı malzeme midir?
Evet. 630, AISI numarasıdır; UNS S17400 ve EN 1.4542 ile eşleşir, 17-4 PH ticari adıyla da bilinir.
H900 ile H1150 arasındaki fark nedir?
H900 yaklaşık 44 HRC ve 1379 MPa çekme dayanımı verir, darbe enerjisi yaklaşık 20 J’dür. H1150 yaklaşık 33 HRC ve 1000 MPa dayanımda yaklaşık 68 J tokluk sunar.
630 sac nasıl sertleştirilir?
Önce 1038 °C civarında çözelti tavı (Durum A), ardından 482–621 °C aralığında tek adımlı yaşlandırma yapılır; hava soğutma kullanılır.
630 sacın yoğunluğu nedir?
Durum A’da 7,75 g/cm³, H900’de 7,80 g/cm³, H1150’de 7,82 g/cm³ değerindedir.
630 manyetik midir?
Evet, martenzitik çökelme sertleşmeli yapı manyetiktir.
630 kaynak edilebilir mi?
Edilebilir; üretici kaynak kabiliyetini mükemmel olarak niteler ve AMS 5825 tel ile AWS A5.4 E630 elektrot sınıfı kullanılır.
630 Paslanmaz Sac Hangi Kalitelerle Karşılaştırılır?
İlgili Sayfalar
Paslanmaz çelik
- 304 Paslanmaz Sac
- 310 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 316 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 321 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 420 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 430 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 440C Paslanmaz Sac Fiyatları
- 904L Paslanmaz Sac Fiyatları
- Dubleks 2205 Paslanmaz Sac
- Paslanmaz Boru: Dikişli Boru Çap, Cidar ve Ağırlık Tablosu
- Paslanmaz Sac Ağırlık Hesaplama
- Paslanmaz Çelik Fiyatları ve Kaliteleri

