Temas yorulması, karbür dağılımı ve boyutsal kararlılık
440C Paslanmaz Sac Nedir?
Teknik inceleme yaklaşımı: Rulman, triboloji ve hassas taşlama yaklaşımı
440C, yüksek karbonlu martenzitik paslanmaz olarak sertlik, aşınma direnci ve parlatılabilirlik gereken hassas parçalarda değerlendirilir. Rulman bileşeni, ölçü elemanı veya kesici parçada malzeme adı tek başına yeterli değildir; karbür dağılımı, temiz çelik gereksinimi, ısıl işlem, kriyojenik işlem ihtiyacı ve finiş taşlama birlikte tanımlanır.

440C Paslanmaz Sac Fiyatları
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|
| 0,50 mm | 217,50 TL | 217.500,00 TL |
| 0,60 mm | 215,00 TL | 215.000,00 TL |
| 0,70 mm | 212,50 TL | 212.500,00 TL |
| 0,80 mm | 210,00 TL | 210.000,00 TL |
| 0,90 mm | 207,50 TL | 207.500,00 TL |
| 1,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 1,20 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 1,50 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 2,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 2,50 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 3,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 4,00 mm | 215,00 TL | 215.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Temas yüzeyinde aranan özellik
Yuvarlanma veya kayma temasında sertlik kadar inklüzyon temizliği, yüzey pürüzlülüğü ve artık gerilme önemlidir. Tekrarlı temas yükü altındaki bir parça için genel amaçlı 440C teklifi kabul edilmeden test ve sertifika kapsamı belirlenir.
Karbür ve işlenebilirlik
Yüksek karbon, sert karbürler üzerinden aşınma dayanımı sağlar ancak talaşlı imalatı ve taşlamayı zorlaştırır. Kaba işleme payı, takım seçimi ve ısıl işlem sonrası finiş operasyonu daha başlangıçta planlanmalıdır. Aşırı taşlama ısısı yüzey yanığı veya çatlak üretebilir.
440C Paslanmaz Sac Sertliği ve Kimyasal Bileşimi
440C (UNS S44004), paslanmaz çelikler arasında su verme sonrası en yüksek sertliğe ulaşan kalitedir; yaklaşık 60 HRC değerine erişir. Bu sertlik yüksek karbondan gelir: %0,95–1,20 karbon ve %16–18 krom birlikte sert krom karbürleri oluşturur. Molibden en çok %0,75, mangan ve silisyum en çok %1,00 ile sınırlıdır; fosfor sınırı %0,040, kükürt sınırı %0,030’dur.
| İşlem | Uygulama |
|---|---|
| Tam yumuşatma | 843–871 °C, fırında çok yavaş soğutma; yaklaşık 223 HB |
| Ara tavlama | 732–760 °C, havada soğutma; yaklaşık 255 HB |
| Sertleştirme | 1010–1066 °C, yağda veya havada su verme |
| Menevişleme | En az 1 saat, 149–177 °C; yaklaşık 60 HRC |
| Sıcak şekillendirme | Ön ısıtma 760–816 °C; 1038–1149 °C; 927 °C altında dövme yok |
Aşırı ısıtılan parça tam sertliğe ulaşamaz; en iyi korozyon direnci için 1093 °C ve üzeri sertleştirme gerekir ancak bu sıcaklıkta kalma süresi, tane irileşmesi nedeniyle kısa tutulmalıdır. Menevişleme sıcaklığı korozyon direncini korumak için 427 °C altında kalmalıdır.
Korozyon ve kullanım
440C normal ev ortamında ve çok hafif endüstriyel koşullarda, bazı petrol ürünleri ile organik malzemelerde korozyona dayanır. Üretici karşılaştırma ölçeğinde nem için “iyi”, nitrik asit ve sodyum hidroksit için “orta”, sülfürik asit, fosforik asit, asetik asit ve tuz püskürtme için “sınırlı” derecelendirmesi verir. Yüksek sıcaklık uygulaması önerilmez.
Tipik kullanım rulman bilya ve bilezikleri, bıçak ve kesici takımlar, iğne vana ve çek valf oturakları, pompa parçaları, bilya saplamaları, burçlar ve aşınmaya dayanıklı tekstil makinesi bileşenleridir. Talaşlı işleme yüksek karbon nedeniyle hız çeliğine benzer: talaş uzun ve sünek kırılır, bu yüzden talaş kırıcı kesici ve tam yumuşatılmış hammadde kullanılır.
Talaşlı işleme ve ısıl işlem planı
Tam yumuşatılmış 440C talaşlı işlemeye en uygun durumdadır; yaklaşık 223 HB sertlikte kesme hızları hız çeliği işlemeye benzer. Yüksek karbon nedeniyle talaş uzun, tok ve ipliksi çıkar, bu yüzden talaş kıran geometrili kesici ve gerekir. Hassas ölçülü parçada kaba işleme, ara tavlama, ince işleme ve sertleştirme sırası izlenir; böylece su verme sonrası boyutsal düzeltme azalır.
Sıcak şekillendirmede malzeme yüksek hız çeliği gibi ele alınır: 760–816 °C ön ısıtma, ardından yavaş ve eşit ısıtma ile 1038–1149 °C aralığı. Dövme sıcaklığı 927 °C altına düşerse çatlama riski artar; gerekirse tekrar ısıtılır. Dövme sonrası parça fırında veya kuru kireç içinde yavaş soğutulur ve tavlanır.
Hangi ürün formunu istemelisiniz?
Valf oturağı, pompa parçası veya burç gibi aşınma gerektiren parçalar için sac ve levha, rulman bilyası ve bileziği gibi parçalar için ise çubuk formu düşünülür. Teklif isterken parçanın nihai sertliğini (HRC), kullanılacağı ortamı ve ısıl işlemin kimin tarafından yapılacağını yazın.
440C, sertlik için paslanmazlıktan ödün veren bir kalitedir. Tuzlu ortam veya sürekli sulu temas söz konusuysa östenitik 304 ya da 316 sınıfı kaliteler araştırılmalıdır.
Menevişleme sıcaklığı ve kullanım şartı
Hedef sertliği korumak için menevişleme 149–177 °C aralığında en az bir saat uygulanır; bu işlem iç gerilmeleri azaltırken maksimum sertliği büyük ölçüde korur. Korozyon direnci açısından menevişleme sıcaklığının 427 °C altında kalması gerekir; daha yüksek sıcaklıkta menevişlenen parçada korozyon direnci azalır. Bu nedenle parça hem sert hem korozyona dirençli olacaksa, ısıl işlem fırını sıcaklık kaydı sipariş belgesinin parçası yapılmalıdır. Kullanım yeri sürekli ıslak veya tuzluysa, sertlik hedefini düşürüp farklı bir kaliteye geçmek daha ekonomiktir.
Plaka ağırlığı örneği
Sayfadaki tablo 7,70 kg/dm³ ile hazırlanmıştır. 1000×2000 mm ebadında 3 mm kalınlıkta plaka 46,2 kg, 1250×2500 mm ebadında 4 mm kalınlıkta plaka 96,3 kg ağırlığındadır. Isıl işlem sonrası taşlama payı için ek kalınlık istiyorsanız, bu payı hesaplamadan önce kalınlığa ekleyin.
Yüzey temizliği ve pasivasyon
En iyi korozyon direnci için yüzeyin kalıntı kabuk, yağlayıcı, yabancı parçacık ve çekme veya başlık işleminden kalan kaplamalardan arındırılmış olması gerekir. İmalat sonrası parçanın temizlenmesi ve gerektiğinde pasive edilmesi önerilir. Sertleştirme fırınından çıkan parçada kabuk oluşmuşsa, mekanik veya kimyasal temizlik yapılmadan servise alınmamalıdır. Bu adımlar özellikle bilyalı valf ve pompa parçalarında sızdırmazlık yüzeylerinin ömrünü belirler.
Şekillendirme ve dövme sonrası işlem
Tam yumuşatılmış 440C ılımlı ölçüde soğuk şekillendirilebilir veya başlık atılabilir; yoğun deformasyon gerektiren işlerde kalite uygun değildir. Dövme sonrası parça önce oda sıcaklığına soğutulur, ardından tavlanır; doğrudan sıcaktan tavlamaya geçmek sertlik dağılımını bozar. Yüzeyde kalan kireç, yağ veya çekme yağlayıcısı sertleştirme fırınında yüzeye yapışabileceğinden ısıl işlem öncesi parça temizlenmelidir.
420 ile 440C arasındaki bileşim farkı
İki kalite de martenzitiktir ve sertleştirilebilir, fakat bileşimleri belirgin biçimde ayrılır: 420’de karbon %0,16–0,25 ve krom %12–14, 440C’de karbon %0,95–1,20 ve krom %16–18 aralığındadır. Daha yüksek karbon ve krom, 440C’de çok daha yüksek sertlik ve aşınma dayanımı verir; buna karşılık talaşlı işleme ve soğuk şekillendirme zorlaşır. Orta düzeyde sertlik ve kolay işlenebilirlik yeterliyse 420, azami sertlik gerekiyorsa 440C seçilir.
440C Paslanmaz Sac Ağırlık ve Fiyat Hesaplama
440C Paslanmaz Sac Hesaplama
| Ürün | Kalınlık | Ölçü | Adet | Ağırlık | Tutar | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hesaplama listesi boş. | ||||||
Teorik ağırlık kuralda tanımlanan yoğunlukla hesaplanır. Fiyatlar günlük değişebilir; stok ve nihai teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
Boyutsal kararlılık planı
Hassas toleranslı parçalarda ısıl işlem deformasyonu, kalıntı östenit ve sonraki taşlama sırası dikkate alınır. Gerektiğinde ara gerilim giderme veya soğuk işlem prosesi üretici verisine göre tasarlanır. Son ölçüm sıcaklığı ve bekleme süresi kabul planına yazılır.
Korozyon ile sertlik arasındaki sınır
440C yüksek sertlik hedefiyle seçilir; 316L veya 904L seviyesinde proses korozyonu beklenmemelidir. Nem, tuz ve temizlik kimyasına maruz kalan rulman veya bıçaklarda yüzey koruma ve bakım rejimi ürün tasarımının parçasıdır.
Satın alma dosyası
UNS/EN karşılığı, ergitme temizliği, teslim durumu, sertlik hedefi, ısıl işlem raporu, ultrasonik veya başka muayene şartı ve yüzey kalitesi ayrı maddeler halinde yazılır. Sadece kg fiyatını kıyaslamak hassas parçada yanıltıcıdır.
440C Paslanmaz Sac Tüm Kalınlık ve Fiyat Tablosu
440C Paslanmaz Sac Fiyatları
| Ürün | Kalınlık | TL/kg | TL/ton |
|---|---|---|---|
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,50 mm | 217,50 TL | 217.500,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,60 mm | 215,00 TL | 215.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,70 mm | 212,50 TL | 212.500,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,80 mm | 210,00 TL | 210.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 0,90 mm | 207,50 TL | 207.500,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,20 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 1,50 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 2,50 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 3,00 mm | 205,00 TL | 205.000,00 TL |
| 440C Paslanmaz Sac baz kalınlık | 4,00 mm | 215,00 TL | 215.000,00 TL |
Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.
440C Paslanmaz Sac Plaka Ağırlıkları: Kalınlık ve Ebat Tablosu
| Kalınlık | kg/m² | 1000×2000 mm | 1250×2500 mm | 1500×3000 mm | 1500×6000 mm | 2000×6000 mm |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,85 | 7,7 kg | 12,0 kg | 17,3 kg | 34,7 kg | 46,2 kg |
| 0,6 mm | 4,62 | 9,2 kg | 14,4 kg | 20,8 kg | 41,6 kg | 55,4 kg |
| 0,7 mm | 5,39 | 10,8 kg | 16,8 kg | 24,3 kg | 48,5 kg | 64,7 kg |
| 0,8 mm | 6,16 | 12,3 kg | 19,3 kg | 27,7 kg | 55,4 kg | 73,9 kg |
| 0,9 mm | 6,93 | 13,9 kg | 21,7 kg | 31,2 kg | 62,4 kg | 83,2 kg |
| 1 mm | 7,70 | 15,4 kg | 24,1 kg | 34,7 kg | 69,3 kg | 92,4 kg |
| 1,2 mm | 9,24 | 18,5 kg | 28,9 kg | 41,6 kg | 83,2 kg | 111 kg |
| 1,5 mm | 11,55 | 23,1 kg | 36,1 kg | 52,0 kg | 104 kg | 139 kg |
| 2 mm | 15,40 | 30,8 kg | 48,1 kg | 69,3 kg | 139 kg | 185 kg |
| 2,5 mm | 19,25 | 38,5 kg | 60,2 kg | 86,6 kg | 173 kg | 231 kg |
| 3 mm | 23,10 | 46,2 kg | 72,2 kg | 104 kg | 208 kg | 277 kg |
| 4 mm | 30,80 | 61,6 kg | 96,3 kg | 139 kg | 277 kg | 370 kg |
1 Ton 440C Paslanmaz Sac Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?
| Kalınlık | kg/m² | 1 ton = kaç m² | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka | 1500×3000 plaka |
|---|---|---|---|---|---|
| 0,5 mm | 3,85 | 259,7 m² | 129,9 adet | 83,1 adet | 57,7 adet |
| 0,6 mm | 4,62 | 216,5 m² | 108,2 adet | 69,3 adet | 48,1 adet |
| 0,7 mm | 5,39 | 185,5 m² | 92,8 adet | 59,4 adet | 41,2 adet |
| 0,8 mm | 6,16 | 162,3 m² | 81,2 adet | 51,9 adet | 36,1 adet |
| 0,9 mm | 6,93 | 144,3 m² | 72,2 adet | 46,2 adet | 32,1 adet |
| 1 mm | 7,70 | 129,9 m² | 64,9 adet | 41,6 adet | 28,9 adet |
| 1,2 mm | 9,24 | 108,2 m² | 54,1 adet | 34,6 adet | 24,1 adet |
| 1,5 mm | 11,55 | 86,6 m² | 43,3 adet | 27,7 adet | 19,2 adet |
| 2 mm | 15,40 | 64,9 m² | 32,5 adet | 20,8 adet | 14,4 adet |
| 2,5 mm | 19,25 | 51,9 m² | 26,0 adet | 16,6 adet | 11,5 adet |
| 3 mm | 23,10 | 43,3 m² | 21,6 adet | 13,9 adet | 9,6 adet |
| 4 mm | 30,80 | 32,5 m² | 16,2 adet | 10,4 adet | 7,2 adet |
440C Paslanmaz Sac Metrekare Ton Dönüşümü
| Proje alanı | 0,5 mm | 0,8 mm | 1,2 mm | 4 mm | 1250×2500 plaka (0,5 mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 m² | 39 kg | 62 kg | 92 kg | 308 kg | 4 adet |
| 20 m² | 77 kg | 123 kg | 185 kg | 616 kg | 7 adet |
| 30 m² | 116 kg | 185 kg | 277 kg | 924 kg | 10 adet |
| 50 m² | 193 kg | 308 kg | 462 kg | 1,54 ton | 16 adet |
| 75 m² | 289 kg | 462 kg | 693 kg | 2,31 ton | 24 adet |
| 100 m² | 385 kg | 616 kg | 924 kg | 3,08 ton | 32 adet |
| 150 m² | 578 kg | 924 kg | 1,39 ton | 4,62 ton | 48 adet |
| 200 m² | 770 kg | 1,23 ton | 1,85 ton | 6,16 ton | 64 adet |
| 300 m² | 1,16 ton | 1,85 ton | 2,77 ton | 9,24 ton | 96 adet |
| 500 m² | 1,93 ton | 3,08 ton | 4,62 ton | 15,40 ton | 160 adet |
440C Paslanmaz Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular
440C neden yüksek sertliğe ulaşır?
Yüksek karbon ve krom içeriği uygun ısıl işlemle martenzitik yapı ve sert karbürler oluşturur.
440C kaynak için uygun mudur?
Kaynak çatlak riski nedeniyle özel prosedür, ön ısıtma ve son işlem değerlendirmesi gerektirir.
440C sac hangi karbon ve krom aralığındadır?
Karbon %0,95–1,20, krom %16–18; molibden en çok %0,75, mangan ve silisyum en çok %1,00’dir.
440C sertleştirme sonrası kaç HRC verir?
Yaklaşık 60 HRC; paslanmaz çelikler arasındaki en yüksek sertlik düzeylerinden biridir.
440C hangi sıcaklıkta sertleştirilir?
1010–1066 °C aralığında ısıtılıp yağda veya havada su verilir; aşırı ısıtma tam sertliği engeller.
440C sac yüksek sıcaklıkta kullanılabilir mi?
Önerilmez. Tavlı veya yaklaşık 427 °C üzerinde menevişlenmiş durumda korozyon direnci azalır.
440C tavlı durumda kaç HB sertlikte olur?
Tam yumuşatma sonrası yaklaşık 223 HB; ara tavlama sonrası yaklaşık 255 HB.
440C hangi asitlere dayanır?
Nem için iyi, nitrik asit ve sodyum hidroksit için orta; sülfürik, fosforik ve asetik asit ile tuz püskürtmede sınırlı derecelendirilir.
440C Paslanmaz Sac Hangi Kalitelerle Karşılaştırılır?
İlgili Sayfalar
Paslanmaz çelik
- 304 Paslanmaz Sac
- 310 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 316 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 321 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 420 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 430 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 630 Paslanmaz Sac Fiyatları
- 904L Paslanmaz Sac Fiyatları
- Dubleks 2205 Paslanmaz Sac
- Paslanmaz Boru: Dikişli Boru Çap, Cidar ve Ağırlık Tablosu
- Paslanmaz Sac Ağırlık Hesaplama
- Paslanmaz Çelik Fiyatları ve Kaliteleri

