321 Titanyum stabilize östenitik paslanmaz (EN 1.4541 · AISI 321)

321 Paslanmaz Sac Fiyatları

Titanyum stabilizasyonu, kaynak ve sıcak servis

321 Paslanmaz Sac Nedir?

Teknik inceleme yaklaşımı: Kaynak metalurjisi ve havacılık imalatı yaklaşımı

321 paslanmaz sac, titanyumla stabilize edilmiş östenitik kalite olarak kaynak veya sıcak servis sonrasında taneler arası korozyon riskinin yönetilmesi için kullanılır. Bu sayfanın odağı genel “ısıya dayanıklı sac” anlatısı değil; stabilizasyonun hangi imalat koşulunda işe yaradığı, kaynak prosedürü, servis aralığı ve 304L ile gerçek seçim sınırıdır.

321 paslanmaz çelik sac levha ve rulo stoku depoda paletlerde

321 Paslanmaz Sac Fiyatları

KalınlıkTL/kgTL/ton
0,50 mm217,62 TL217.616,87 TL
0,60 mm215,12 TL215.117,27 TL
0,70 mm212,60 TL212.604,62 TL
0,80 mm210,11 TL210.105,00 TL
0,90 mm207,61 TL207.605,40 TL
1,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
1,20 mm205,11 TL205.105,81 TL
1,50 mm205,11 TL205.105,81 TL
2,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
2,50 mm205,11 TL205.105,81 TL
3,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
4,00 mm215,12 TL215.117,27 TL

Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

Titanyum neden eklenir?

Titanyum, karbonla kararlı bileşikler oluşturarak krom karbürü çökelmesi eğilimini sınırlar. Böylece kaynak ısı tesiri veya belirli sıcaklık aralıklarında çalışan ekipmanda taneler arası korozyon riski azaltılabilir. Bu özellik, yanlış kaynak prosedürünü veya uygunsuz yüzey temizliğini telafi etmez.

304L yerine 321 seçme eşiği

304L düşük karbon yaklaşımıyla, 321 ise stabilizasyon yaklaşımıyla aynı risk ailesine farklı çözüm sunar. Sürekli sıcak servis, proje standardı, kaynak sonrası ısıl işlem imkânı ve sertifika gereksinimi seçimde belirleyicidir. Eşdeğerlik yalnız kimyasal bileşim tablosuna bakılarak kurulamaz.

321 Paslanmaz Sac Özellikleri

321 (EN 1.4541), titanyumla stabilize edilmiş bir 18-10 östenitik kalitedir. Titanyum, karbonu kromdan önce bağlayarak 450–850 °C aralığında tane sınırlarında krom karbürü oluşumunu önler; sonuç, kaynak sonrası ısıl işlem yapılamayan veya sürekli bu sıcaklık bandında çalışan parçalarda tane sınırı korozyonuna karşı güvencedir. Üretici tipik analizi karbon %0,04, krom %17,3 ve nikel %9,1 olarak verir.

Özellik Değer
Çekme dayanımı Rm (soğuk haddelenmiş, EN) 520–720 MPa
Kopma uzaması %40 (asgari)
Tipik sertlik, soğuk haddelenmiş 160 HB
Tipik sertlik, sıcak haddelenmiş levha 165 HB
Yoğunluk 7,9 kg/dm³
Elastisite modülü 200 GPa
Isıl iletkenlik (20 °C) 15 W/(m·K)
Özgül ısı 500 J/(kg·K)

Sertlik değerleri soğuk ve sıcak haddelenmiş ürün arasında yalnız beş birim fark gösterir; yani sac seçimini sertlik değil, yüzey ve tolerans ihtiyacı belirler.

Hangi parçalarda 321 aranır?

Üretici kataloğu 321’i tavlama kapakları, baca astarları, otomotiv egzoz hatları, kaynaklı basınçlı kaplar, flanşlar ve vanalar için önerir. Katalitik konvertör ağı ve kaynaklı elekler, fırın bantları gibi örnekler de aynı mantığa dayanır: parça bir kez kaynaklanır, sonra tekrar tekrar ısınıp soğur.

Soğuk bölgede çalışan bir tank veya mutfak ekipmanı için titanyum katkısının getirdiği maliyet çoğu zaman gerekçesizdir. Sürekli oda sıcaklığında kullanım söz konusuysa 304L ya da 316L teklifini yan yana koymak daha doğrudur.

321 ile 347: stabilizatör seçimi

Titanyumun alternatifi niyobyumdur. 347 (EN 1.4550) niyobyumla stabilize edilir ve yüksek sıcaklıkta tane sınırı korozyonu direnci ile iyi mekanik özellikleri bir arada sunar. Üretici 347’yi 321’e alternatif olarak, daha iyi tane sınırı korozyonu direnci ve iyi yüksek sıcaklık mekanik özellikleriyle tanıtır. İki kalite birbirinin yerine sorulabildiğinden sertifikada hangi stabilizatörün kullanıldığı mutlaka okunmalıdır.

Soğuk ve sıcak haddelenmiş teslim farkı

321 hem soğuk haddelenmiş ince sac hem de sıcak haddelenmiş levha olarak bulunur. Üretici tipik sertlik değerini soğuk haddelenmiş şerit ve sacda 160 HB, sıcak haddelenmiş kalın levhada 165 HB olarak bildirir; asgari uzama %40 seviyesindedir. Derin çekme ve bükme gibi şekillendirme gerektiren işlerde yüksek uzama avantajdır.

Üretici otomotiv egzoz sistemlerini, kaynaklı basınçlı kapları ve baca astarlarını tipik kullanım olarak sayar. Parça hiçbir zaman sensitizasyon sıcaklık bandına girmeyecekse, 304L ile 321 arasındaki fiyat farkını sorgulamak yerinde olur.

İmalat sonrası ısıl işlem planı yoksa, parça işletme sırasında sensitizasyon sıcaklık bandına girecekse 321 seçilir. Planlı çözelti tavı mümkünse 304L’nin düşük karbonu çoğu zaman yeterlidir.

Isıl özellikler ve tasarım

321 için elastisite modülü 200 GPa, ısıl iletkenlik 15 W/(m·K) ve özgül ısı 500 J/(kg·K) değerindedir. Bu değerler 304L ile aynı büyüklük sınıfındadır; yani sıcak kanal veya baca astarı hesabında 304L için geçerli ısıl varsayımları büyük sapma olmadan kullanabilirsiniz. Sipariş şartnamesinde farkı yaratan unsur ısıl özellik değil, parçanın çalışma sıcaklık aralığı ve tane sınırı korozyonu riskidir. Kaynaklı bir egzoz kolektöründe titanyumlu yapı, kaynak sonrası tavlama ihtiyacını azaltır.

Ağırlık hesabında örnek

Tablolar 7,90 kg/dm³ yoğunlukla hazırlanmıştır. 1000×2000 mm ölçüsünde 1,5 mm kalınlıkta plaka 23,7 kg, 2000×6000 mm ölçüsünde 4 mm kalınlıkta plaka 379,2 kg çeker. Bir ton malzeme 1,5 mm kalınlıkta 84,4 m² örtü sağlar; baca astarı veya kolektör kabuğu keşfi bu dönüşümle yapılabilir.

Hangi formlarda bulunur?

Üretici 321’i sıcak haddelenmiş kalın levha (kuarto), sıcak haddelenmiş rulo ve sac, soğuk haddelenmiş rulo ve sac, dar şerit, çubuk ve filmaşin formlarında sunar. Sac ihtiyacında kalınlık aralığına göre sıcak veya soğuk haddelenmiş form seçilir; yüzey bitişi (2B, BA gibi) sipariş şartnamesinde ayrıca belirtilmelidir. Aynı kalite adı altında farklı ürün formlarının asgari mekanik değerleri değişebileceğinden, sertifikadaki ürün formu satırı okunmalıdır.

Sertifikada titanyum kontrolü

321 için standart titanyum miktarını karbon ve azot toplamının en az beş katı, en çok %0,70 olarak ister. Tedarikçi sertifikasında bu hesap yapılabiliyorsa stabilizasyon yeterlidir; yapılamıyorsa kalite adı doğru yazılmış olsa bile tane sınırı korozyonuna karşı güvence yoktur. Ergitme analizinde titanyum satırı boşsa teslimat kabul edilmemelidir. Yüzey kusurundan çok bu kontrol, parçanın fırın veya egzoz hattında ilk yıllarda çatlamadan çalışmasını belirler.

Düşük karbonlu 304L ile stabilize 321 arasında seçim

Modern çelik üretimi karbonu çok düşük düzeylere indirebildiği için sensitizasyon riski, birçok uygulamada stabilizatör eklemeden de yönetilebilir hale gelmiştir. 321 bu yüzden yalnız parçanın tekrar tekrar sensitizasyon sıcaklık bandına girdiği, kaynak sonrası çözelti tavı yapılamadığı veya servis sıcaklığının uzun süre bu bandda kaldığı durumlarda gerekçelendirilir. Diğer durumlarda 304L daha sade ve genellikle daha kolay bulunan bir seçenektir; karar parçanın çalışma profiline göre verilmelidir.

321 Paslanmaz Sac Ağırlık ve Fiyat Hesaplama

321 Paslanmaz Sac Hesaplama

ÜrünKalınlıkÖlçüAdetAğırlıkTutar
Hesaplama listesi boş.
Toplam ağırlık: 0,00 kgListe toplamı: 0,00 TL

Teorik ağırlık kuralda tanımlanan yoğunlukla hesaplanır. Fiyatlar günlük değişebilir; stok ve nihai teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

Egzoz, kompansatör ve sıcak kanal

Termal çevrim gören ince cidarlı parçalarda genleşme, titreşim ve kaynak geometrisi birlikte çalışır. Körük veya kompansatör tasarımında hadde yönü, şekillendirme pekleşmesi ve kaynak dikişinin konumu dikkate alınır. Kalınlık seçimi yalnız korozyon payıyla yapılmaz.

Kaynak kabulü

WPS/PQR, ilave metal, ısı girdisi ve koruyucu gaz kayıtları proje sınıfına göre doğrulanmalıdır. Kaynak sonrasında oksit rengi, çentik, nüfuziyet ve yüzey bulaşı kontrol edilir. Kritik ekipmanda yalnız görsel muayene yeterli olmayabilir.

Malzeme teslim kontrolü

Siparişte 321 kalite kodu, ürün standardı, kalınlık, yüzey, ebat, kenar, 3.1 sertifika ve gerekiyorsa PMI talebi belirtilir. “Titanyumlu paslanmaz” ifadesi tek başına kalite doğrulaması değildir.

321 Paslanmaz Sac Tüm Kalınlık ve Fiyat Tablosu

Fiyatlar toptan satış içindir; günlük değişebilir. KDV ve nakliye dahil değildir, perakende satışta geçerli değildir. Bilgiler bağlayıcı teklif veya stok garantisi oluşturmaz; kalite, yüzey, ebat, sertifika ve nihai fiyat siparişten önce yazılı olarak teyit edilmelidir.

321 Paslanmaz Sac Fiyatları

ÜrünKalınlıkTL/kgTL/ton
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,50 mm217,62 TL217.616,87 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,60 mm215,12 TL215.117,27 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,70 mm212,60 TL212.604,62 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,80 mm210,11 TL210.105,00 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık0,90 mm207,61 TL207.605,40 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,20 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık1,50 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık2,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık2,50 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık3,00 mm205,11 TL205.105,81 TL
321 Paslanmaz Sac baz kalınlık4,00 mm215,12 TL215.117,27 TL

Toptan fiyatlar günlük değişebilir; KDV ve nakliye dahil değildir. Stok ve güncel teklif sipariş öncesinde teyit edilmelidir.

321 Paslanmaz Sac Plaka Ağırlıkları: Kalınlık ve Ebat Tablosu

Kalınlık kg/m² 1000×2000 mm 1250×2500 mm 1500×3000 mm 1500×6000 mm 2000×6000 mm
0,5 mm 3,95 7,9 kg 12,3 kg 17,8 kg 35,6 kg 47,4 kg
0,6 mm 4,74 9,5 kg 14,8 kg 21,3 kg 42,7 kg 56,9 kg
0,7 mm 5,53 11,1 kg 17,3 kg 24,9 kg 49,8 kg 66,4 kg
0,8 mm 6,32 12,6 kg 19,8 kg 28,4 kg 56,9 kg 75,8 kg
0,9 mm 7,11 14,2 kg 22,2 kg 32,0 kg 64,0 kg 85,3 kg
1 mm 7,90 15,8 kg 24,7 kg 35,6 kg 71,1 kg 94,8 kg
1,2 mm 9,48 19,0 kg 29,6 kg 42,7 kg 85,3 kg 114 kg
1,5 mm 11,85 23,7 kg 37,0 kg 53,3 kg 107 kg 142 kg
2 mm 15,80 31,6 kg 49,4 kg 71,1 kg 142 kg 190 kg
2,5 mm 19,75 39,5 kg 61,7 kg 88,9 kg 178 kg 237 kg
3 mm 23,70 47,4 kg 74,1 kg 107 kg 213 kg 284 kg
4 mm 31,60 63,2 kg 98,8 kg 142 kg 284 kg 379 kg

1 Ton 321 Paslanmaz Sac Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?

Kalınlık kg/m² 1 ton = kaç m² 1000×2000 plaka 1250×2500 plaka 1500×3000 plaka
0,5 mm 3,95 253,2 m² 126,6 adet 81,0 adet 56,3 adet
0,6 mm 4,74 211,0 m² 105,5 adet 67,5 adet 46,9 adet
0,7 mm 5,53 180,8 m² 90,4 adet 57,9 adet 40,2 adet
0,8 mm 6,32 158,2 m² 79,1 adet 50,6 adet 35,2 adet
0,9 mm 7,11 140,6 m² 70,3 adet 45,0 adet 31,3 adet
1 mm 7,90 126,6 m² 63,3 adet 40,5 adet 28,1 adet
1,2 mm 9,48 105,5 m² 52,7 adet 33,8 adet 23,4 adet
1,5 mm 11,85 84,4 m² 42,2 adet 27,0 adet 18,8 adet
2 mm 15,80 63,3 m² 31,6 adet 20,3 adet 14,1 adet
2,5 mm 19,75 50,6 m² 25,3 adet 16,2 adet 11,3 adet
3 mm 23,70 42,2 m² 21,1 adet 13,5 adet 9,4 adet
4 mm 31,60 31,6 m² 15,8 adet 10,1 adet 7,0 adet

321 Paslanmaz Sac Metrekare Ton Dönüşümü

Proje alanı 0,5 mm 0,8 mm 1,2 mm 4 mm 1250×2500 plaka (0,5 mm)
10 m² 40 kg 63 kg 95 kg 316 kg 4 adet
20 m² 79 kg 126 kg 190 kg 632 kg 7 adet
30 m² 119 kg 190 kg 284 kg 948 kg 10 adet
50 m² 198 kg 316 kg 474 kg 1,58 ton 16 adet
75 m² 296 kg 474 kg 711 kg 2,37 ton 24 adet
100 m² 395 kg 632 kg 948 kg 3,16 ton 32 adet
150 m² 593 kg 948 kg 1,42 ton 4,74 ton 48 adet
200 m² 790 kg 1,26 ton 1,90 ton 6,32 ton 64 adet
300 m² 1,19 ton 1,90 ton 2,84 ton 9,48 ton 96 adet
500 m² 1,98 ton 3,16 ton 4,74 ton 15,80 ton 160 adet

321 Paslanmaz Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular

321 paslanmaz neden titanyumludur?

Karbonu bağlayarak kaynak ve sıcak servis koşullarında taneler arası korozyon riskini azaltmak için.

321 ile 310 aynı mıdır?

Hayır. 321 stabilizasyon, 310 ise yüksek sıcaklık oksidasyon dayanımı odağıyla seçilir.

321 kaynak sonrası pasivasyon ister mi?

Servis ve yüzey kabulüne bağlı olarak temizlik ve uygun pasivasyon yine gerekebilir.

321 paslanmaz sacın tipik analizi nedir?

Tipik değerler %0,04 karbon, %17,3 krom ve %9,1 nikeldir; tane sınırı korozyonuna karşı titanyum ile stabilize edilir.

321 sacın çekme dayanımı ve uzaması nedir?

Soğuk haddelenmiş ürün için çekme dayanımı 520–720 MPa, asgari kopma uzaması %40 olarak verilir.

321 ile 347 farkı nedir?

347 niyobyumla, 321 titanyumla stabilize edilir. Üretici 347’yi tane sınırı korozyonu ve yüksek sıcaklık mekanik özellikleri bakımından 321’e alternatif olarak sunar.

321 sacın 1 mm kalınlıkta metrekare ağırlığı kaç kg?

Yoğunluk 7,9 kg/dm³ alındığında 1 mm kalınlıkta yaklaşık 7,9 kg/m² hesaplanır.

321 sac hangi sektörlerde kullanılır?

Tavlama kapakları, baca astarları, egzoz sistemleri, kaynaklı basınçlı kaplar, flanşlar ve vanalar tipik örneklerdir.

321 sac sertliği nedir?

Soğuk haddelenmiş üründe tipik 160 HB, sıcak haddelenmiş kalın levhada 165 HB civarındadır.

321 Paslanmaz Sac Hangi Kalitelerle Karşılaştırılır?

İlgili Sayfalar