Як вырабляецца нержавеючая сталь? 2022 год

Paslanmaz Çelik Nasıl Yapılır?

Нержавеючая сталь, krom, nikel, silikon, manganez, azot ve karbon gibi ek elementler içeren bir demir alaşımıdır. Son alaşımın özellikleri, çeşitli element miktarları değiştirilerek ince ayar yapılabilir.

Kromun Нержавеючая сталь Yapmasındaki Ehemmiyeti

Krom, paslanmaz çelik imalatı için elzemdir; Aslında uygun bir alternatif yok. Krom, paslanmaz çeliğe korozyon direncini veren sert, korozyona dayanıklı bir geçiş elementidir. Genel olarak, krom muhtevası ne kadar yüksek olursa, çelik o kadar korozyona dayanıklıdır.

Paslanmaz sac üretimi
Вытворчасць нержавеючага ліста

Paslanmaz Çelik İmalat süreci

Çelik Eritme

Hammaddeler bir elektrik ark ocağında beraber eritilir. Metal eriyene kadar 8 ila 12 saat sürebilir.

Karbon Muhtevasının Kaldırılması

Bir sonraki evre, fazla karbonu çıkarmaktır. Bu, erimiş metali bir AOD (Argon Oxygen Decarburization) dönüştürücüsünde işleyerek yapılır. Dönüştürücü, bir oksijen-argon karışımı enjekte ederek karbonu azaltır. Bu aşamada, AOD dönüştürücüye nikel ve molibden gibi başka alaşım elementleri ilave edebilir.

Alternatif olarak, çok düşük bir karbon muhtevası gerektiğinde bir VOD (Vakum Oksijen Decarburization) dönüştürücü kullanılabilir.

Çoğu Нержавеючая сталь katı kalite gereksinimlerine sahiptir. Ayar işlemi kimyevi bileşimde ince ayarlara müsaade eder. Ayarlama, istenen bileşimleri sıcaklık hudutları içinde savunurken, çeliğin istenmeyen elementleri çıkarmak ve meblağlılığı arttırmak için yavaşça karıştırıldığı vakittir.

şekillendirme

Şimdi erimiş çelik formlara dökülür. Bu formlar çiçek (dikdörtgen şekiller), kütükler (yuvarlak veya kare şekiller), plakalar, çubuklar veya tüpler olabilir.

sıcak haddeleme işlemi
працэс гарачай пракаткі

Sıcak haddeleme

Sıcak haddeleme, çeliğin yine kristalleşme sıcaklığının üzerindeki bir sıcaklıkta alana gelir. Net sıcaklık istenen paslanmaz çelik derecesine bağlıdır. Çelik formlar ısıtılır ve yüksek silindirlerden geçirilir. Bloom ve kütük çubuk ve tel şeklinde oluşur. Levhalar plaka, şerit ve tabaka halinde oluşturulur.

Soğuk Haddeleme

Soğuk haddeleme, son derece hassas boyutların veya çekici bir sonlamanın ihtiyaç duyulan olduğu yerlerde kullanılır. İşlem çeliğin yeniden kristalleşme sıcaklığının altında gerçekleşir. Soğuk haddeleme, küçük çaplı rulolar ve bir dizi destekleyici rulo kullanılarak gerçekleştirilir. Bu işlem, geliştirilmiş yüzeylere sahip geniş tabakaların imalatına müsaade eder.

çelik tavlama işlemi
працэс адпалу сталі

Çelik tavlama

Tavlama, Нержавеючая сталь yumuşatmak, sünekliği artırmak ve hububat yapısını iyileştirmek için kullanılan işlemdir. Bu arada, evvelki işlemlerden meydana gelen metal içindeki iç gerilmeleri gidermek için kullanılır. Tavlama işlemi esnasında çelik, kontrollü koşullar altında ısıtılır ve soğutulur.

Çelik kabuksuzlaştırma

Tavlama işlemi çelik üzerinde terazi oluşmasına kapı aralar. Bu teraziler çeliğin nitrik-hidroflorik asit içinde yıkanmasını içeren dekapaj kullanılarak sıklıkla çıkarılır. Elektro temizleme, teraziyi çıkarmak için elektrik akımı kullanan alternatif bir metottur.

Kesme

Нержавеючая сталь şimdi istenen boyda kesilebilir. Mekanik kesim en yaygın metottur. Paslanmaz çelik giyotin bıçaklarla düz kesilebilir, dairesel bıçaklarla kesilmiş daire, yüksek hızlı bıçaklarla kesilerek kesilebilir veya delgeç ile kesilebilir. Diğer metotlar arasında oksijen, propan ve demir tozu ile çalışan alevle çalışan bir meşale kullanan alev kesimi veya metali kesmek için elektrik ark ile beraber iyonize edilmiş bir gaz kolonu kullanan Plazma Jet kesimi sayılabilir.

Paslanmaz çelik ürünler için, bilhassa görünümlerin ehemmiyetli olduğu uygulamalarda yüzey kalitesi ehemmiyetlidir. Çoğu insan, tüketici ürünleri için kullanılan paslanmaz çeliğin görüntüsüne tanıdık olsa da, aslında bir dizi terbiye seçeneği vardır.

Taşlama taşları veya aşındırıcı bantlar çeliği taşlamak veya cilalamak için yaygın olarak kullanılır. Diğer yollar arasında aşındırıcı parçacıklara sahip bez tekerlekleri ile cilalama, kumlama kullanarak kuru dağlama ve asit çözeltileri kullanarak ıslak dağlama bulunur. Pürüzsüz yüzey daha iyi korozyon direnci sağlar.

памылка: Змест абаронены !!
belБеларуская мова