Üretici AR sınıfı
AR450, Kuzey Amerika terminolojisinde yaklaşık 450 HBW sertlik seviyesine sahip aşınmaya dayanıklı levhalar için kullanılan ticari sınıftır. Ürünler arasında kimya, darbe garantisi ve kalınlık aralığı değişebildiği için marka yerine sertifika şartı yazılmalıdır.
AR450 Aşınma Sacı teknik karar tablosu

| Nominal sertlik | 450 HBW sınıfı |
|---|---|
| Tanımlama | Üretici bazlı AR kalite |
| Yoğunluk | 7,85 kg/dm³ |
| Ana karar | Sertlik garantisi ve tokluk |
Sertlik dağılımı
Tek bir yüzey ölçümü tüm levhayı temsil etmez. Kalınlık boyunca sertlik garantisi ve test konumu üretici veri sayfasından kontrol edilmelidir.
Delme ve talaşlı işleme
Takım rijitliği, düşük titreşim ve uygun kesme parametresi gerekir. Aşırı ısınma takım ömrünü düşürür ve işlenen kenarda kalite sorunu yaratabilir.
Montaj deliği tasarımı
Keskin iç köşeler ve küçük kenar mesafesi çatlak başlangıcı olabilir. Delik geometrisi darbe yönü ve cıvata ön yüküyle birlikte tasarlanır.
Tamir kaynağı
Serviste aşınmış parçaya kaynak dolgu uygulanacaksa ana plaka sıcaklığı ve dolgu sertliği uyumlu seçilir. Kontrolsüz sert dolgu çatlak ağı oluşturabilir.
Tedarik karşılaştırması
Farklı AR450 teklifleri sertlik toleransı, ultrasonik kalite, yüzey, düzlük ve darbe garantisi üzerinden karşılaştırılmalıdır.
1 Ton AR450 Aşınma Sacı Kaç m² ve Kaç Plaka Eder?
| Kalınlık | kg/m² | 1 ton = kaç m² | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka | 1500×3000 plaka |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 mm | 31,40 | 31,8 m² | 15,9 adet | 10,2 adet | 7,1 adet |
| 5 mm | 39,25 | 25,5 m² | 12,7 adet | 8,2 adet | 5,7 adet |
| 6 mm | 47,10 | 21,2 m² | 10,6 adet | 6,8 adet | 4,7 adet |
| 8 mm | 62,80 | 15,9 m² | 8,0 adet | 5,1 adet | 3,5 adet |
| 10 mm | 78,50 | 12,7 m² | 6,4 adet | 4,1 adet | 2,8 adet |
| 12 mm | 94,20 | 10,6 m² | 5,3 adet | 3,4 adet | 2,4 adet |
| 15 mm | 117,75 | 8,5 m² | 4,2 adet | 2,7 adet | 1,9 adet |
| 20 mm | 157,00 | 6,4 m² | 3,2 adet | 2,0 adet | 1,4 adet |
| 25 mm | 196,25 | 5,1 m² | 2,5 adet | 1,6 adet | 1,1 adet |
| 30 mm | 235,50 | 4,2 m² | 2,1 adet | 1,4 adet | 0,9 adet |
| 40 mm | 314,00 | 3,2 m² | 1,6 adet | 1,0 adet | 0,7 adet |
| 50 mm | 392,50 | 2,5 m² | 1,3 adet | 0,8 adet | 0,6 adet |
Proje Alanından Siparişe: AR450 Aşınma Sacı Metrekare – Ton Dönüşümü
| Proje alanı | 4 mm | 8 mm | 15 mm | 50 mm | 1250×2500 plaka (4 mm) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 m² | 314 kg | 628 kg | 1,18 ton | 3,93 ton | 4 adet |
| 20 m² | 628 kg | 1,26 ton | 2,36 ton | 7,85 ton | 7 adet |
| 30 m² | 942 kg | 1,88 ton | 3,53 ton | 11,78 ton | 10 adet |
| 50 m² | 1,57 ton | 3,14 ton | 5,89 ton | 19,63 ton | 16 adet |
| 75 m² | 2,36 ton | 4,71 ton | 8,83 ton | 29,44 ton | 24 adet |
| 100 m² | 3,14 ton | 6,28 ton | 11,78 ton | 39,25 ton | 32 adet |
| 150 m² | 4,71 ton | 9,42 ton | 17,66 ton | 58,88 ton | 48 adet |
| 200 m² | 6,28 ton | 12,56 ton | 23,55 ton | 78,50 ton | 64 adet |
| 300 m² | 9,42 ton | 18,84 ton | 35,33 ton | 117,75 ton | 96 adet |
| 500 m² | 15,70 ton | 31,40 ton | 58,88 ton | 196,25 ton | 160 adet |
Sık sorulan sorular
AR450 bir ASTM standardı mıdır?
Genellikle üretici bazlı ticari sınıftır; sertlik ve mekanik garanti veri sayfasından doğrulanır.
AR450 bükülebilir mi?
Üretici minimum yarıçapı, hadde yönü ve kenar hazırlığına uyularak sınırlı biçimde bükülebilir.
AR450 fiyatı neye göre değişir?
Marka, kalınlık, plaka ölçüsü, sertlik garantisi, test ve sipariş tonajı etkilidir.
450 HBW Ne Anlama Gelir?
AR450’deki sayı Brinell sertliğidir (HBW), akma dayanımı değil. Aşınma plakalarında satın alınan şey dayanım değil sertliktir; çünkü abrazyonda malzemeyi kaybettiren, aşındırıcı tanenin yüzeyi çizip koparmasıdır. Tipik garanti aralığı 425–475 HBW’dir.
| Sınıf | Sertlik (HBW) | Göreli aşınma ömrü | Şekillendirilebilirlik | Tipik yer |
|---|---|---|---|---|
| S355 (yapısal) | ~150 | 1× | Çok iyi | Aşınma yok — referans |
| AR400 | 370–430 | 3–4× | İyi — bükülebilir | Orta abrazyon, bükümlü parça |
| AR450 | 425–475 | 4–5× | Sınırlı | Kova, kasa astarı, oluk (en yaygın) |
| AR500 | 470–530 | 5–7× | Zor | Ağır abrazyon, kaya |
| AR600 | 570–640 | 7–10× | Pratikte yok | Aşırı abrazyon, astar plaka |
Ömür katsayıları saha gözlemine dayalı yaklaşık değerlerdir; gerçek sonuç aşındırıcının sertliğine, tane boyutuna, çarpma açısına ve neme göre değişir. Sertlik yükseldikçe tokluk ve şekillendirilebilirlik düşer — AR600 bir kova ağzında çatlayabilirken AR400 aynı yerde sorunsuz çalışır.
Hangi Aşınma Tipine Hangi Çözüm?
- Kayma abrazyonu (malzeme yüzeyde kayar — oluk, şut, kasa tabanı): sertlik doğrudan ömrü belirler, AR450 tipik seçimdir.
- Darbeli abrazyon (malzeme çarparak düşer — kırıcı besleme, kaya kovası): yalnız sertlik yetmez, tokluk da gerekir. Aşırı sert plaka çatlar; AR400 veya AR450 tercih edilir, AR500+ dikkatle kullanılır.
- Erozyon (akışkan içinde taneler — pompa, siklon): açı kritiktir; düşük açıda sertlik, dik çarpmada tokluk kazanır.
- Yapısal yük + aşınma birlikte varsa: aşınma plakası taşıyıcı olarak hesaba katılmaz. Taşıyıcılık S355JR veya S690QL gövdeye bırakılır, AR450 yüzeye astar olarak kaynaklanır.
Kesme, Büküm ve Kaynak
- Kesim: plazma ve oksijen kesim uygundur; kalın kesitte kesim öncesi 100–150 °C ön tav, kesim kenarında çatlağı önler. Lazer kesim ince kalınlıklarda kullanılır. Giyotin ile kesilmez.
- Büküm: mümkündür ama yarıçap büyüktür — tipik 4–6 × kalınlık. Büküm hadde yönüne dik yapılır, kenarlar taşlanır, kesim çapağı tamamen alınır. Soğuk havada bükülmez.
- Kaynak: AR450 kaynaklanabilir ancak ön tav gerekir (tipik 100–150 °C, kalınlığa göre). Düşük hidrojenli sarf zorunludur.
- Yumuşak ara katman: aşınma plakasını taşıyıcı gövdeye bağlarken önce yumuşak (düşük dayanımlı, tok) bir tampon paso çekilir. Bu katman, sert plaka ile gövde arasındaki gerilmeyi karşılar ve çatlağın gövdeye geçmesini engeller.
- Delme: zımba delme yapılmaz; matkap için özel takım veya termik kesim gerekir.
- Isıl işlem: sertlik su vermeden geldiği için hiçbir tavlama uygulanmaz — 250 °C üzeri ısıtma sertliği kalıcı olarak düşürür. Alevle doğrultma bu yüzden yapılmaz.
Plaka Ağırlıkları
| Kalınlık | kg/m² | 1500×3000 | 1500×6000 | 2000×6000 |
|---|---|---|---|---|
| 4 mm | 31,4 | 141 kg | 283 kg | 377 kg |
| 5 mm | 39,3 | 177 kg | 353 kg | 471 kg |
| 6 mm | 47,1 | 212 kg | 424 kg | 565 kg |
| 8 mm | 62,8 | 283 kg | 565 kg | 754 kg |
| 10 mm | 78,5 | 353 kg | 707 kg | 942 kg |
| 12 mm | 94,2 | 424 kg | 848 kg | 1.130 kg |
| 15 mm | 117,8 | 530 kg | 1.060 kg | 1.413 kg |
| 20 mm | 157,0 | 707 kg | 1.413 kg | 1.884 kg |
| 25 mm | 196,3 | 883 kg | 1.766 kg | 2.355 kg |
| 30 mm | 235,5 | 1.060 kg | 2.120 kg | 2.826 kg |
| 40 mm | 314,0 | 1.413 kg | 2.826 kg | 3.768 kg |
| 50 mm | 392,5 | 1.766 kg | 3.533 kg | 4.710 kg |
Kullanım Alanları
- İş makinesi: kepçe/kova tabanı ve yan astarları, bıçak arkası koruma
- Damper ve kasa: kaya damperi taban ve yan astar sacı
- Kırma-eleme: besleme oluğu, şut astarı, bunker iç kaplaması, elek gövdesi
- Çimento ve maden: konveyör aktarma noktaları, siklon astarı, karıştırıcı paleti
- Geri dönüşüm: parçalayıcı gövde astarı, konveyör yan duvarı
Sipariş ve Doğrulama
“AR450” bir standart adı değil, sertlik sınıfı gösterimidir. Her üreticinin kendi ticari adı vardır: Hardox 450, XAR 450, Dillidur 450V, Raex 400/450, Creusabro. Bu ürünler aynı sertlik sınıfında olsa da tokluk, düzlük ve garanti kapsamları farklıdır — biri diğerinin yerine otomatik kabul edilmez. Çin standardı karşılığı için NM450 sayfasına bakabilirsiniz.
Siparişte belirtilmesi gerekenler: sertlik aralığı, kalınlık ve ebat, düzlük toleransı, teslim yüzeyi (tufalli/kumlanmış), bükülecekse büküm yönü ve EN 10204 3.1 sertifikası. Sertifikada sertlik ölçüm yöntemi ve ölçüm noktası da yer almalıdır; yüzeyden ve kesitten alınan değerler farklı çıkabilir. Kalınlık ve tonaja göre teklif verilir; ölçüye kesim ayrıca fiyatlandırılır.
AR450 Aşınma Sacı Güncel Fiyatları
Aşınma sacı fiyatı, siyah sac liste fiyatına ton başına 1.200 USD fark eklenerek oluşur. Fark, su verme ısıl işleminden ve sertliği sağlayan alaşım içeriğinden gelir; bu yüzden aşınma plakası yapısal sacın yaklaşık 2,5–3 katı fiyatlanır.
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka |
|---|---|---|---|---|
| 1,50 mm | 96,65 TL | 96.648 TL | 2.276 TL (23,6 kg) | 3.556 TL (36,8 kg) |
| 2,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 2.957 TL (31,4 kg) | 4.621 TL (49,1 kg) |
| 3,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 4.436 TL (47,1 kg) | 6.932 TL (73,6 kg) |
| 4,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 5.915 TL (62,8 kg) | 9.242 TL (98,1 kg) |
| 5,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 7.394 TL (78,5 kg) | 11.553 TL (122,7 kg) |
| 6,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 8.872 TL (94,2 kg) | 13.863 TL (147,2 kg) |
| 8,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 11.830 TL (125,6 kg) | 18.484 TL (196,3 kg) |
| 10,00 mm | 94,19 TL | 94.187 TL | 14.787 TL (157,0 kg) | 23.105 TL (245,3 kg) |
| 12,00 mm | 94,68 TL | 94.680 TL | 17.838 TL (188,4 kg) | 27.871 TL (294,4 kg) |
| 15,00 mm | 94,68 TL | 94.680 TL | 22.297 TL (235,5 kg) | 34.839 TL (368,0 kg) |
| 20,00 mm | 97,63 TL | 97.632 TL | 30.657 TL (314,0 kg) | 47.901 TL (490,6 kg) |
| 25,00 mm | 97,63 TL | 97.632 TL | 38.321 TL (392,5 kg) | 59.876 TL (613,3 kg) |
Tüm ölçüler ve sipariş: AR450 aşınma sacı fiyatları
Fiyat notu: tablo güncel siyah sac liste fiyatından türetilir ve kurla birlikte otomatik yenilenir; KDV hariç, depo teslimdir. Tonaj, kalınlık ve sertifika kapsamına göre teklif değişir. Bu kalitede ölçüye kesim normal sacın üzerinde fiyatlandırılır, ücretsiz değildir.
Fiyat notu: Tablolardaki değerler Ekim 2026 liste fiyatlarıdır; kur hareketleri ve üretici zamları listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının USD/ton özeti için güncel çelik fiyatları sayfasına bakın.
İlgili Sayfalar
Çelik kaliteleri
- 10CrMo9-10 Sac
- 16Mo3 Sac
- 41Cr4 Çelik: Özellikleri, Muadilleri ve Fiyatı
- ASTM A516 Grade 70 Çelik: Özellikleri ve Fiyatı
- ASTM A572 Sac
- C45 Sac Fiyatları ve Özellikleri
- Elementler için Kullanılan Kısaltmalar
- NM450 Aşınma Sacı
- P355GH Sac: Özellikleri, Kimyasal Bileşimi ve Fiyatı
- S235J2+N Çelik Sac
- S235JR Muadil Kaliteleri Nelerdir?
- S275 – St 44 Kalite Çelik Nedir?
