NM450 Aşınma Sacı

GB/T 24186 sınıfı

NM450, yüksek sertlik ve aşınma direnci hedeflenen ekipman parçalarında kullanılan bir plaka sınıfıdır. Seçim yalnız Brinell sertliğine göre değil; darbe, kayma, cevher boyutu, kaynaklı tamir ve beklenen servis ömrü üzerinden yapılır.

Seçim özeti: Aşınma baskın ve darbe orta seviyedeyse NM450 ekonomik ömür sağlayabilir. Çok yüksek darbe veya karmaşık büküm bulunan parçada daha tok ya da daha düşük sertlik sınıfı toplam bakım maliyetini azaltabilir.

NM450 Aşınma Sacı teknik karar tablosu

NM450 Su verilmiş aşınma plakası (Aşınmaya dayanıklı sac)
NM450 — Su verilmiş aşınma plakası
Nominal sertlik 450 HBW sınıfı
Ürün tipi Su verilmiş aşınma plakası
Yoğunluk 7,85 kg/dm³
Ana karar Aşınma-darbe dengesi

Aşınma mekanizması

Sürüklenen ince malzeme ile iri kaya darbesi aynı hasarı oluşturmaz. Oluklanma, oyulma ve plastik deformasyon izleri saha incelemesiyle ayrılmalıdır.

Termal kesim

Kesim kenarında sertlik ve artık gerilme değişebilir. Küçük delik, keskin köşe ve kalın levhada ön ısıtma ile yavaş soğuma üretici önerisine göre uygulanır.

Büküm yönü

Yüksek sertlik çatlak riskini artırır. Hadde yönü, minimum yarıçap, kalıp açıklığı ve kenar taşlama büküm planında birlikte tanımlanır.

Kaynaklı montaj

Ana plakanın sertliği kaynak metalinde birebir hedeflenmez. Düşük hidrojen, kontrollü ısı girdisi ve uygun yumuşak ara tabaka çatlak riskini yönetebilir.

Servis ömrü ölçümü

Plaka değişim aralığı çalışma saati veya işlenen ton başına izlenmelidir. Yalnız satın alma fiyatı değil duruş ve montaj süresi ekonomik karşılaştırmaya katılır.

Sık sorulan sorular

NM450 ne anlama gelir?

NM aşınmaya dayanıklı çelik ailesini, 450 ise nominal sertlik sınıfını ifade eder.

NM450 kaynaklanabilir mi?

Üretici prosedürü, düşük hidrojen ve sıcaklık kontrolüyle kaynaklanabilir.

NM450 ile AR450 aynı mıdır?

Benzer sertlik sınıfındadırlar fakat standart, üretici garantileri ve test aralığı ayrı doğrulanmalıdır.

NM450 Hangi Standarda Göre Üretilir?

NM450, GB/T 24186 Çin standardındaki aşınmaya dayanıklı çelik serisinin bir kalitesidir. Gösterimdeki NM “nai mo” (aşınmaya dayanıklı) kısaltmasıdır, 450 ise hedef Brinell sertliğini verir. Avrupa’da karşılığı belirli bir standart değil, üreticilerin ticari sertlik sınıflarıdır.

Seri kalitesi Sertlik (HBW) Yaygın ticari karşılık Kullanım ağırlığı
NM360 330–390 AR400 sınıfı altı Hafif abrazyon, bükümlü parça
NM400 370–430 Hardox 400, XAR 400 Orta abrazyon
NM450 425–475 Hardox 450, XAR 450 Genel amaçlı aşınma astarı
NM500 470–530 Hardox 500 Ağır abrazyon

Sertlik sınıfı aynı olsa bile NM450 ile Avrupa menşeli AR450 birebir aynı ürün değildir. Fark tokluk garantisinde ve düzlük toleransındadır: GB/T 24186 darbe enerjisi şartını isteğe bağlı bırakır, birçok Avrupa üreticisi ise −20 °C veya −40 °C’de minimum enerji taahhüt eder. Darbeli uygulamada bu fark doğrudan çatlak riskine yazılır.

NM450 Seçerken Sertifikada Bakılacaklar

Aşınma plakasında en sık yaşanan sorun, etikette yazan sertliğin sahada tutmamasıdır. Sipariş ve mal kabulünde şunlar kontrol edilir:

  • Sertlik ölçüm noktası: yüzeyden mi, yoksa kesit ortasından mı ölçülmüş? Su verilmiş plakada yüzey sertliği merkeze göre yüksektir. Kalın kesitte merkez sertliği belirgin düşebilir.
  • Ölçüm yöntemi: Brinell (HBW) esastır. Portatif cihazla alınan Leeb (HL) değerinin HBW’ye dönüştürülmesi sapma yaratır; anlaşmazlıkta masa tipi Brinell geçerlidir.
  • Kalınlık boyunca homojenlik: 30 mm üzeri kesitlerde sertleşebilirlik sınırına gelinir; merkez sertliği şartı ayrıca yazılmalıdır.
  • Darbe enerjisi: soğuk iklimde veya darbeli yükte çalışacaksa test sıcaklığı ve minimum enerji sipariş şartına eklenmelidir — standart bunu zorunlu tutmaz.
  • Sertifika tipi: EN 10204 3.1 (üretici muayene belgesi) istenmelidir; 2.2 tipi beyan, parti bazlı ölçüm garantisi vermez.
  • Düzlük: su verilmiş plakada çarpılma normaldir; kabul edilebilir düzlük toleransı siparişte tanımlanmazsa sahada doğrultma maliyeti çıkar — ve bu kalitede alevle doğrultma yapılamaz.

Kaynak ve İşleme Kuralları

  • Ön tav: kalınlığa göre tipik 100–150 °C. Kaynak ve termik kesim öncesi uygulanır.
  • Yumuşak tampon paso: sert plaka taşıyıcı gövdeye doğrudan kaynaklanmaz; araya düşük dayanımlı tok bir dolgu katmanı çekilir. Bu katman çatlağın gövdeye geçmesini engeller.
  • Düşük hidrojenli sarf zorunludur; elektrot kurutulmuş olmalıdır.
  • Isıl işlem yasak: sertlik su vermeden gelir. 250 °C üzerindeki her ısıtma sertliği kalıcı olarak düşürür — gerilim giderme tavı, alevle doğrultma ve sıcak büküm uygulanmaz.
  • Büküm: soğuk büküm yarıçapı tipik 4–6 × kalınlık, hadde yönüne dik. Kesim çapağı ve mikro çatlak tamamen taşlanmalıdır.

Plaka Ağırlıkları

NM450 aşınma plakası kalınlığa göre metrekare ve plaka ağırlıkları
Kalınlık kg/m² 1500×3000 1500×6000 2000×6000
4 mm 31,4 141 kg 283 kg 377 kg
5 mm 39,3 177 kg 353 kg 471 kg
6 mm 47,1 212 kg 424 kg 565 kg
8 mm 62,8 283 kg 565 kg 754 kg
10 mm 78,5 353 kg 707 kg 942 kg
12 mm 94,2 424 kg 848 kg 1.130 kg
15 mm 117,8 530 kg 1.060 kg 1.413 kg
20 mm 157,0 707 kg 1.413 kg 1.884 kg
25 mm 196,3 883 kg 1.766 kg 2.355 kg
30 mm 235,5 1.060 kg 2.120 kg 2.826 kg
40 mm 314,0 1.413 kg 2.826 kg 3.768 kg
50 mm 392,5 1.766 kg 3.533 kg 4.710 kg

Kullanım Alanları

  • Kepçe ve kova astarı, bıçak arkası koruma plakası
  • Damper kasası taban ve yan astarı
  • Kırıcı besleme oluğu, şut ve bunker iç kaplaması
  • Konveyör aktarma noktası ve yan duvar astarı
  • Karıştırıcı paleti, siklon ve değirmen astarı
  • Geri dönüşüm tesisi parçalayıcı gövde kaplaması

Aşınma plakası taşıyıcı hesaba katılmaz — yapısal yükü S355JR veya S690QL gövde taşır, NM450 yalnız yüzeyi korur. Aşınma sınıfları ve seçim mantığının ayrıntısı için AR450 sayfasına bakabilirsiniz.

Sipariş Notları

Siparişte belirtilmesi gerekenler: kalite (NM450), standart (GB/T 24186), hedef sertlik aralığı ve ölçüm noktası, kalınlık ve ebat, düzlük toleransı, teslim yüzeyi, darbe şartı gerekiyorsa test sıcaklığı ve EN 10204 3.1 sertifikası. Kalınlık ve tonaja göre teklif verilir; ölçüye kesim ayrıca fiyatlandırılır ve bu kalitede kesim maliyeti normal sacın üzerindedir.

NM450 Güncel Fiyatları

NM450 fiyatı, siyah sac liste fiyatına ton başına 500 USD fark eklenerek oluşur. Aynı sertlik sınıfındaki Avrupa menşeli AR450‘ye göre belirgin daha düşük seviyededir; fark tokluk garantisi, düzlük toleransı ve sertifika kapsamından gelir.

NM450 aşınma sacı fiyatları — kalınlığa göre kg ve plaka fiyatı (KDV hariç, Ekim 2026 liste fiyatı)
KalınlıkTL/kgTL/ton1000×2000 plaka1250×2500 plaka
1,50 mm62,09 TL62.089 TL1.462 TL (23,6 kg)2.285 TL (36,8 kg)
2,00 mm59,63 TL59.628 TL1.872 TL (31,4 kg)2.926 TL (49,1 kg)
3,00 mm59,63 TL59.628 TL2.808 TL (47,1 kg)4.388 TL (73,6 kg)
4,00 mm59,63 TL59.628 TL3.745 TL (62,8 kg)5.851 TL (98,1 kg)
5,00 mm59,63 TL59.628 TL4.681 TL (78,5 kg)7.314 TL (122,7 kg)
6,00 mm59,63 TL59.628 TL5.617 TL (94,2 kg)8.777 TL (147,2 kg)
8,00 mm59,63 TL59.628 TL7.489 TL (125,6 kg)11.702 TL (196,3 kg)
10,00 mm59,63 TL59.628 TL9.362 TL (157,0 kg)14.628 TL (245,3 kg)
12,00 mm60,12 TL60.121 TL11.327 TL (188,4 kg)17.698 TL (294,4 kg)
15,00 mm60,12 TL60.121 TL14.158 TL (235,5 kg)22.122 TL (368,0 kg)
20,00 mm63,07 TL63.073 TL19.805 TL (314,0 kg)30.945 TL (490,6 kg)
25,00 mm63,07 TL63.073 TL24.756 TL (392,5 kg)38.682 TL (613,3 kg)

Tüm ölçüler ve sipariş: NM450 aşınma sacı fiyatları

Fiyat notu: tablo güncel siyah sac liste fiyatından türetilir ve kurla birlikte otomatik yenilenir; KDV hariç, depo teslimdir. Sertlik ölçüm noktası, kalınlık boyunca homojenlik ve darbe şartı sipariş öncesi netleştirilmelidir; bu kalitede ölçüye kesim normal sacın üzerinde fiyatlandırılır.

Fiyat notu: Tablolardaki değerler Ekim 2026 liste fiyatlarıdır; kur hareketleri ve üretici zamları listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının USD/ton özeti için güncel çelik fiyatları sayfasına bakın.

İlgili Sayfalar