EN 10149-2
S700MC, çok yüksek akma dayanımını sıcak haddelenmiş ve şekillendirilebilir ürün ailesinde sunar. Parça hafifletme potansiyeli yüksektir; fakat kenar sünekliği, pres kapasitesi ve bağlantı detayları doğrulanmadan doğrudan malzeme ikamesi yapılmamalıdır.
S700MC Sac teknik karar tablosu

| Asgari akma dayanımı | 700 MPa sınıfı |
|---|---|
| Ürün ailesi | Çok yüksek dayanımlı MC sac |
| Yoğunluk | 7,85 kg/dm³ |
| Ana karar | Kenar sünekliği ve proses kapasitesi |
Pres kapasitesi
Bükme kuvveti ve geri esneme geleneksel yapısal çeliklere göre belirgin artar. Kalıp açıklığı ve zımba yarıçapı ekipman sınırları içinde yeniden hesaplanmalıdır.
Kenar çatlağı riski
Termal veya mekanik kesim sonrası hasarlı tabaka şekillendirme kabiliyetini sınırlar. Kritik kenarlarda işleme payı ve yüzey kontrolü gerekebilir.
Kaynaklı yorulma
Ana malzemenin yüksek statik dayanımı kaynak detayının yorulma sınıfını aynı oranda yükseltmez. Dikiş geçişi, başlangıç-bitiş noktaları ve geometrik süreksizlikler iyileştirilmelidir.
Düzeltme işlemi
Alevle doğrultma sıcaklık kontrolü olmadan mekanik özellikleri etkileyebilir. Üretici önerisi dışındaki ısıl müdahaleler prosedür ve sertlik kontrolü gerektirir.
Tedarik doğrulaması
Sertifika üzerindeki kalite, kalınlık aralığı ve darbe verileri parça şartnamesiyle karşılaştırılır. Muadil kabulü yalnız akma dayanımına bakılarak yapılmaz.
S235 Yerine S700MC Sac: Eşdeğer Kalınlık ve Ağırlık Tasarrufu
| S235 kalınlığı | S235 kg/m² | Hesapla gereken kalınlık | En yakın ticari kalınlık | S700MC Sac kg/m² | Ağırlık tasarrufu | 100 m²’de kazanç |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 mm | 47,10 | 3,5 mm | 4 mm | 31,40 | %33,3 | 1.570 kg |
| 8 mm | 62,80 | 4,6 mm | 5 mm | 39,25 | %37,5 | 2.355 kg |
| 10 mm | 78,50 | 5,8 mm | 6 mm | 47,10 | %40,0 | 3.140 kg |
| 12 mm | 94,20 | 7,0 mm | 8 mm | 62,80 | %33,3 | 3.140 kg |
| 15 mm | 117,75 | 8,7 mm | 10 mm | 78,50 | %33,3 | 3.925 kg |
| 20 mm | 157,00 | 11,6 mm | 12 mm | 94,20 | %40,0 | 6.280 kg |
| 25 mm | 196,25 | 14,5 mm | 15 mm | 117,75 | %40,0 | 7.850 kg |
Sık sorulan sorular
S700MC ile S690QL aynı mıdır?
Hayır. Dayanım seviyeleri yakın olsa da teslim yöntemi ve ürün standardı farklıdır.
S700MC ön ısıtma ister mi?
Kalınlık, hidrojen seviyesi ve kaynak prosedürüne göre değerlendirilir; tek bir genel sıcaklık verilmemelidir.
S700MC fiyatı neden ayrı teklif edilir?
Özel üretim aralığı, sertifika ve minimum tonaj genel Siyah Sac kalemlerinden farklıdır.
S700MC: Serinin En Üst Kalitesi
| Özellik | Değer |
|---|---|
| Malzeme numarası | 1.8974 |
| Akma dayanımı (min) | 700 MPa |
| Çekme dayanımı | 750–950 MPa |
| Uzama A80 (min) | %10 |
| Tipik büküm yarıçapı | 2,0 × kalınlık |
| Standart | EN 10149-2 |
| Tipik kalınlık aralığı | 2–16 mm (rulo ve şeritten levha) |
S700MC, EN 10149-2 serisinin tepesidir: S355MC‘nin tam iki katı akma dayanımı verir. Dayanım kontrolüyle boyutlanan bir parçada kesit yarıya inebilir — ancak %10’a düşen uzama, malzemeyi “her yöne bükülen sac” sınıfından çıkarır. Bu kalite, form planı önceden çıkarılmış seri imalat parçaları için tasarlanmıştır.
Kimyasal Bileşim (maksimum, %)
| C | Si | Mn | P | S | Al (min) | Nb | V | Ti | Mo | B |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0,12 | 0,60 | 2,10 | 0,025 | 0,015 | 0,015 | 0,09 | 0,20 | 0,22 | 0,50 | 0,005 |
Serinin alt kalitelerinden iki fark dikkat çeker: molibden (%0,50) ve bor (%0,005) devreye girer. Bu iki element sertleşebilirliği artırır ve 700 MPa akmanın soğuk şekillendirilebilir bir yapıda tutulmasını sağlar. Karbon buna karşın hâlâ %0,12’dedir — yani kaynak edilebilirlik korunmuştur ve bu, S700MC’yi aynı dayanım sınıfındaki ıslah çeliklerinden ayıran temel özelliktir.
S700MC ile S690QL Arasındaki Fark
| Ölçüt | S700MC (EN 10149-2) | S690QL (EN 10025-6) |
|---|---|---|
| Üretim | Termomekanik haddeleme | Su verme + temperleme |
| Amaç | Soğuk şekillendirme | Yapısal, kalın kesit |
| Kalınlık aralığı | 2–16 mm (şerit) | 3–150 mm (levha) |
| Düşük sıcaklık tokluğu | Standartta zorunlu değil | −40 °C’de 27 J garantili (L) |
| Karbon eşdeğeri | Düşük — ön tav gerekmez | Yüksek — ön tav gerekir |
| Bükülebilirlik | Tanımlı ve garantili | Sınırlı |
Karar kuralı basittir: ince ve bükülecekse S700MC, kalın ve kaynaklı taşıyıcıysa S690QL. İkisini birbirinin muadili saymak yaygın bir hatadır; kalınlık aralıkları bile büyük ölçüde örtüşmez.
İşleme Kuralları
- Büküm yarıçapı tipik 2,0 × kalınlık, hadde yönüne dik. Paralel bükümden mümkünse kaçınılır.
- Kenar hazırlığı zorunludur. %10 uzamada kesim çapağı doğrudan çatlak başlatır; büküm hatlarında lazer kesim veya taşlanmış kenar şarttır.
- Kalıp açıklığı kalınlığın 10–12 katına çıkarılır; standart açıklıkta büküm dibi çatlar.
- Kaynakta ısı girdisi sıkı kontrol edilir. Isıdan etkilenen bölge yumuşar ve yaklaşık 550–600 MPa seviyesine geriler; tasarım hesabı bu değerle yapılmalıdır.
- Dolgu metali genellikle bir kademe düşük dayanımda (undermatching) seçilir; tok dikiş çatlak riskini azaltır.
- Gerilim giderme tavı uygulanmaz — dayanımı sağlayan yapı ısıyla kaybolur.
- Delme: zımba delme yerine matkap veya lazer tercih edilir; zımbalanan delik kenarında sertleşmiş ve çatlamaya yatkın bölge oluşur.
Plaka Ağırlıkları
| Kalınlık | kg/m² | 1250×2500 | 1500×3000 | 1500×6000 |
|---|---|---|---|---|
| 2 mm | 15,7 | 49 kg | 71 kg | 141 kg |
| 2,5 mm | 19,6 | 61 kg | 88 kg | 177 kg |
| 3 mm | 23,6 | 74 kg | 106 kg | 212 kg |
| 4 mm | 31,4 | 98 kg | 141 kg | 283 kg |
| 5 mm | 39,3 | 123 kg | 177 kg | 353 kg |
| 6 mm | 47,1 | 147 kg | 212 kg | 424 kg |
| 8 mm | 62,8 | 196 kg | 283 kg | 565 kg |
| 10 mm | 78,5 | 245 kg | 353 kg | 707 kg |
| 12 mm | 94,2 | 294 kg | 424 kg | 848 kg |
| 15 mm | 117,8 | 368 kg | 530 kg | 1.060 kg |
Kullanım Alanları
- Mobil vinç bomu: teleskopik bölümler — ağırlık azalması doğrudan kaldırma kapasitesine yazılır
- Beton pompası kolu: uzun erişimli katlanır kollar
- Hafif treyler ve tanker: yük kapasitesini artırmak için şasi hafifletmesi
- Kaya kovası ve damper kasası: yapısal gövde (aşınma yüzeyi ayrıca AR450 ile astarlanır)
- Kaldırma ekipmanı: makara bloğu, kanca plakası
Dikkat: S700MC aşınma plakası değildir. 700 MPa akma dayanımı yüksek sertlik anlamına gelmez; abrazyon varsa yüzey ayrı bir aşınma sacıyla korunur. Aşınma kaliteleri için AR450 ve NM450 sayfalarına bakın.
Sipariş ve Muadiller
S700MC Güncel Fiyatları
S700MC fiyatı, siyah sac liste fiyatına ton başına 450 USD fark eklenerek oluşur. Serinin en üst kalitesinde fark, molibden ve bor ilavesiyle sağlanan sertleşebilirlikten ve dar üretim toleransından gelir.
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka |
|---|---|---|---|---|
| 1,50 mm | 59,62 TL | 59.621 TL | 1.404 TL (23,6 kg) | 2.194 TL (36,8 kg) |
| 2,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 1.795 TL (31,4 kg) | 2.804 TL (49,1 kg) |
| 3,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 2.692 TL (47,1 kg) | 4.207 TL (73,6 kg) |
| 4,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 3.590 TL (62,8 kg) | 5.609 TL (98,1 kg) |
| 5,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 4.487 TL (78,5 kg) | 7.011 TL (122,7 kg) |
| 6,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 5.384 TL (94,2 kg) | 8.413 TL (147,2 kg) |
| 8,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 7.179 TL (125,6 kg) | 11.218 TL (196,3 kg) |
| 10,00 mm | 57,16 TL | 57.160 TL | 8.974 TL (157,0 kg) | 14.022 TL (245,3 kg) |
| 12,00 mm | 57,65 TL | 57.652 TL | 10.862 TL (188,4 kg) | 16.971 TL (294,4 kg) |
| 15,00 mm | 57,65 TL | 57.652 TL | 13.577 TL (235,5 kg) | 21.214 TL (368,0 kg) |
| 20,00 mm | 60,60 TL | 60.605 TL | 19.030 TL (314,0 kg) | 29.734 TL (490,6 kg) |
| 25,00 mm | 60,60 TL | 60.605 TL | 23.787 TL (392,5 kg) | 37.168 TL (613,3 kg) |
Tüm ölçüler ve sipariş: S700MC sac fiyatları
Fiyat notu: tablo güncel siyah sac liste fiyatından türetilir ve kurla birlikte otomatik yenilenir; KDV hariç, depo teslimdir. Kalınlık, hadde yönü, kenar durumu ve tonaj fiyatı değiştirir; bu kalitede büküm yarıçapı dar olduğu için üretici kılavuzu mutlaka istenmelidir.
Fiyat notu: Tablolardaki değerler Ekim 2026 liste fiyatlarıdır; kur hareketleri ve üretici zamları listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının USD/ton özeti için güncel çelik fiyatları sayfasına bakın.
İlgili Sayfalar
Çelik kaliteleri
- 10CrMo9-10 Sac
- 16Mo3 Sac
- 41Cr4 Çelik: Özellikleri, Muadilleri ve Fiyatı
- AR450 Aşınma Sacı
- ASTM A516 Grade 70 Çelik: Özellikleri ve Fiyatı
- ASTM A572 Sac
- C45 Sac Fiyatları ve Özellikleri
- Elementler için Kullanılan Kısaltmalar
- NM450 Aşınma Sacı
- P355GH Sac: Özellikleri, Kimyasal Bileşimi ve Fiyatı
- S235J2+N Çelik Sac
- S235JR Muadil Kaliteleri Nelerdir?
