EN 10025-6
S690QL, su verilmiş ve temperlenmiş yüksek dayanımlı yapısal levhadır. MC kalitelerinden farklı metalurjik rota izler; kalın levha, darbe tokluğu ve ağır kaynaklı yapı kararlarında ısı girdisi ile çalışma sıcaklığı temel değişkenlerdir.
S690QL Sac Teknik Özellikleri

| Asgari akma dayanımı | 690 MPa sınıfı |
|---|---|
| Teslim durumu | Su verilmiş ve temperlenmiş |
| Yoğunluk | 7,85 kg/dm³ |
| Ana karar | Isı girdisi ve darbe tokluğu |
QL sınıfının anlamı
Kalite eki düşük sıcaklık darbe şartını ve teslim durumunu ifade eder. Sertifikadaki test sıcaklığı proje servis sıcaklığıyla karşılaştırılmalıdır.
Kesim bölgesi
Plazma ve lazer parametreleri sertleşmiş kenar oluşturabilir. Kaynak ağzı açılacak bölgelerde kesim yüzeyi temizlenir ve gerekirse sertlik taraması yapılır.
Kaynak hidrojen kontrolü
Düşük hidrojenli sarf, kuru depolama ve kontrollü ön ısıtma gecikmiş çatlak riskini azaltır. Kaynak sırası kalınlık ve birleşim rijitliğine göre hazırlanır.
Alevle doğrultma sınırı
Temperlenmiş mikro yapı aşırı sıcaklığa duyarlıdır. Noktasal ısıtma üretici sıcaklık limitlerini aşmamalı ve işlem kayıt altına alınmalıdır.
Kalite belgesi
EN 10204 3.1 sertifika, plaka izlenebilirliği ve darbe test sonucu satın alma dosyasının parçasıdır. Kesilmiş parçaların ısı numarası üretim boyunca korunmalıdır.
S690QL Sac Ağırlık Tasarrufu
Yüksek dayanımlı levhanın ekonomik gerekçesi, aynı yükü daha ince kesitle taşımasıdır. Eğilme kapasitesi kalınlığın karesiyle büyüdüğü için S235 yerine S690QL seçildiğinde kalınlık t × √(235 / 690) kadar, yani yaklaşık 0,584 katına düşebilir. Aşağıdaki tablo bu karşılaştırmayı her kalınlık için kilogram ve 100 m² bazında verir.
| S235 kalınlığı | S235 kg/m² | Hesapla gereken kalınlık | En yakın ticari kalınlık | S690QL Sac kg/m² | Ağırlık tasarrufu | 100 m²’de kazanç |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 mm | 47,10 | 3,5 mm | 6 mm | 47,10 | %0,0 | 0 kg |
| 8 mm | 62,80 | 4,7 mm | 6 mm | 47,10 | %25,0 | 1.570 kg |
| 10 mm | 78,50 | 5,8 mm | 6 mm | 47,10 | %40,0 | 3.140 kg |
| 12 mm | 94,20 | 7,0 mm | 8 mm | 62,80 | %33,3 | 3.140 kg |
| 15 mm | 117,75 | 8,8 mm | 10 mm | 78,50 | %33,3 | 3.925 kg |
| 20 mm | 157,00 | 11,7 mm | 12 mm | 94,20 | %40,0 | 6.280 kg |
| 25 mm | 196,25 | 14,6 mm | 15 mm | 117,75 | %40,0 | 7.850 kg |
| 30 mm | 235,50 | 17,5 mm | 20 mm | 157,00 | %33,3 | 7.850 kg |
| 40 mm | 314,00 | 23,3 mm | 25 mm | 196,25 | %37,5 | 11.775 kg |
| 50 mm | 392,50 | 29,2 mm | 30 mm | 235,50 | %40,0 | 15.700 kg |
Tabloda “en yakın ticari kalınlık”, hesaplanan değerden küçük olmayan stok ölçüsüdür; stokta ara ölçü yoksa kazanç teorik değerin altında kalır. Kazanç yalnızca mukavemetin belirleyici olduğu parçalarda gerçekleşir; sehim hesabında elastisite modülü her çelikte aynı olduğundan kesit küçültülemez. Burkulma, yorulma ve kaynak detayı ince cidarda daha erken sınırlayıcı olur, bu yüzden ayrıca kontrol edilmelidir.
S690QL Kimyasal Bileşimi
S690QL, EN 10025-6 kapsamında 1.8928 malzeme numarasıyla anılır. Kısaltmada S yapı çeliğini, 690 asgari akma dayanımını (MPa), Q su verilmiş ve temperlenmiş teslim durumunu, L ise −40 °C’de darbe enerjisinin denendiğini gösterir. Aşağıdaki sınırlar ürün analizi için en çok değerlerdir.
| Element | C | Si | Mn | P | S | N | B | Cr | Mo | Ni | Cu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| En çok, % | 0,20 | 0,80 | 1,70 | 0,020 | 0,010 | 0,015 | 0,005 | 1,50 | 0,70 | 2,00 | 0,50 |
Tipik sertlik 235–295 HB aralığındadır; bu değer bilgi amaçlıdır, yapı çelikleri için bir şart değildir ve deneyle doğrulanmaz. Boyut ve toleranslar EN 10029 ile uyumludur.
S690QL Sac Şekillendirme Sınırları
Yeterli pres gücü varsa S690QL oda sıcaklığında şekillendirilebilir; gereken kuvvet karbonlu yapı çeliğine göre yaklaşık üç kattır. Veri sayfalarında 90° büküm için önerilen iç yarıçap hadde yönüne dik büküm için kalınlığın 3 katı, hadde yönünde büküm için 4 katıdır. Sıcak şekillendirmede sıcaklık 560 °C’yi aşmamalıdır; aşılırsa ilk temperleme bozulur ve mekanik değerler değişir. Veri sayfaları ayrıca damperli kamyon, sondaj kulesi ve yüksek devirli fan gibi uygulamaları kullanım alanı olarak sayar.
S690QL Sac Hakkında Sık Sorulan Sorular
S690QL bükülebilir mi?
Üretici minimum yarıçapı ve yüzey yönü dikkate alınarak bükülebilir; kesilmiş kenarlar ayrıca kontrol edilir.
S690QL ile S700MC farkı nedir?
S690QL su verilmiş-temperlenmiş yapısal levha, S700MC ise termomekanik şekillendirilebilir sacdır.
S690QL fiyatı hangi unsurlara bağlıdır?
Kalınlık, plaka ölçüsü, darbe sınıfı, sertifika, kesim ve sipariş tonajına bağlıdır.
S690QL kaç MPa dayanıma sahiptir?
Asgari akma dayanımı 3–50 mm kalınlıkta 690 MPa, çekme dayanımı 770–940 MPa, uzama en az %14 ve −40 °C’de darbe enerjisi en az 30 J olarak verilir.
S690QL kimyasal bileşimi nedir?
Karbon en çok %0,20, mangan en çok %1,70, krom en çok %1,50, molibden en çok %0,70, nikel en çok %2,00 ve bor en çok %0,005 değerindedir.
S690QL sıcak şekillendirme sıcaklığı kaç derece olmalı?
Sıcaklık 560 °C’yi aşmamalıdır; aşılırsa temperleme etkisi bozulur ve mekanik değerler düşer.
S690QL için önerilen bükme yarıçapı nedir?
90° bükümde hadde yönüne dik bükümde kalınlığın 3 katı, hadde yönünde bükümde 4 katı iç yarıçap önerilir.
S690QL Mekanik Özellikleri
EN 10025-6 su verilmiş ve temperlenmiş (Q&T) yüksek dayanımlı yapı çeliklerini tanımlar. Gösterimde Q su verme + temperleme, L düşük sıcaklık tokluğunu belirtir. Dayanım kalınlıkla düşer; statik hesapta kalınlığa uygun değer kullanılmalıdır.
| Kalınlık | Akma (min) | Çekme | Uzama A5 (min) |
|---|---|---|---|
| 3–50 mm | 690 MPa | 770–940 MPa | %14 |
| 50–100 mm | 650 MPa | 760–930 MPa | %14 |
| 100–150 mm | 630 MPa | 710–900 MPa | %14 |
| Tokluk sınıfı | Darbe testi sıcaklığı | Minimum enerji | Nerede istenir |
|---|---|---|---|
| S690Q | −20 °C | 30 J | Ilıman iklim, kapalı ortam |
| S690QL | −40 °C | 30 J | Dış mekân, mobil ekipman (en yaygın) |
| S690QL1 | −60 °C | 30 J | Kutup koşulları, offshore |
S690QL Sac Kaynağı
S690QL’nin dayanımı ısıl işlemden gelir, tane yapısından değil. Bu tek cümle kaynak kurallarının tamamını belirler: yanlış uygulanan ısı, malzemenin satın alınma sebebini yok eder.
- Ön tav gereklidir. Karbon eşdeğeri yüksektir (tipik %0,55–0,65); kalınlığa, birleşim rijitliğine ve hidrojen seviyesine göre genellikle 100–200 °C ön tav uygulanır. İnce kesitte bile 5 °C altındaki ortamda ön tav atlanmaz.
- Düşük hidrojen şarttır. Bazik elektrot kurutulmuş ve sıcak kutuda tutulmuş olmalı; koruyucu gaz kuru, kaynak ağzı temiz ve yağsız olmalıdır. Hidrojen çatlağı bu kalitede en sık görülen hasardır ve saatler sonra ortaya çıkar.
- Isı girdisi üst sınırı vardır. Aşırı ısı, ısıdan etkilenen bölgeyi aşırı tavlar ve dayanımı düşürür. Üretici veri sayfasındaki kJ/mm sınırına uyulur.
- Kaynak sonrası gerilim giderme tavı risklidir: sıcaklık malzemenin temperleme sıcaklığını aşarsa dayanım kalıcı olarak kaybolur. PWHT gerekiyorsa üretici ile sıcaklık ve süre teyit edilir (tipik üst sınır 580 °C civarıdır).
- Dolgu metali eşdeğer dayanımda (matching) veya bilinçli olarak bir kademe düşük seçilir; seçim birleşimin yük tipine göre yapılır.
S690QL Sac Kesme, Büküm ve Delme
- Termik kesim: kalın kesitte kesim öncesi ön tav uygulanır; kesim kenarında sert ve çatlamaya yatkın bölge oluşur, taşlanarak alınması önerilir.
- Büküm: mümkündür ancak yarıçap büyüktür (tipik 3–4 × kalınlık) ve hadde yönüne dik büküm zorunludur. Kalın kesitlerde soğuk büküm yerine parça birleştirme tercih edilir.
- Delme: zımba delme uygun değildir; matkap veya termik kesim kullanılır, delik kenarı işlenir.
- Doğrultma: alev ile doğrultmada sıcaklık sınırlanmalıdır; yerel aşırı ısıtma o bölgede dayanım kaybı bırakır.
S690QL Plaka Ağırlıkları
| Kalınlık | kg/m² | 1500×6000 | 2000×6000 | 2500×6000 |
|---|---|---|---|---|
| 6 mm | 47,1 | 424 kg | 565 kg | 707 kg |
| 8 mm | 62,8 | 565 kg | 754 kg | 942 kg |
| 10 mm | 78,5 | 707 kg | 942 kg | 1.178 kg |
| 12 mm | 94,2 | 848 kg | 1.130 kg | 1.413 kg |
| 15 mm | 117,8 | 1.060 kg | 1.413 kg | 1.766 kg |
| 20 mm | 157,0 | 1.413 kg | 1.884 kg | 2.355 kg |
| 25 mm | 196,3 | 1.766 kg | 2.355 kg | 2.944 kg |
| 30 mm | 235,5 | 2.120 kg | 2.826 kg | 3.533 kg |
| 40 mm | 314,0 | 2.826 kg | 3.768 kg | 4.710 kg |
| 50 mm | 392,5 | 3.533 kg | 4.710 kg | 5.888 kg |
| 60 mm | 471,0 | 4.239 kg | 5.652 kg | 7.065 kg |
| 80 mm | 628,0 | 5.652 kg | 7.536 kg | 9.420 kg |
Ağırlık hesabı için sac ağırlık hesaplama aracını kullanabilirsiniz.
S690QL Sac Nerede Kullanılır?
- Mobil vinç: bom, kanca bloğu, denge ağırlığı bağlantısı, şasi
- İş makinesi: ekskavatör bomu ve arm, kepçe bağlantı parçaları
- Köprü ve ağır çelik yapı: yüksek yüklü kolon ve birleşim plakaları
- Offshore ve liman ekipmanı: düşük sıcaklık tokluğu gereken taşıyıcılar
- Basınçlı ekipman taşıyıcıları ve ağır makine kaideleri
Aşınma plakası değildir. 690 MPa akma yüksek sertlik anlamına gelmez; abrazyon varsa yüzey AR450 veya NM450 ile astarlanır. İnce kesitte bükülecek parçalar için S700MC daha uygundur.
S690QL Sac Muadilleri ve Sipariş
Yaygın ticari karşılıklar: Strenx 700, Weldox 700, XABO 690, Dillimax 690, Alform 700. ASTM tarafında yaklaşık karşılık A514. Bu adlar ticari markadır, otomatik eşdeğerlik kurulmaz — sertifika üzerinden doğrulanır.
Sipariş tanımına kalite ve tokluk sınıfı (Q, QL, QL1), EN 10025-6, kalınlık, ebat, yüzey durumu, düzlük toleransı ve EN 10204 3.1 sertifikası birlikte yazılır. Kaynaklı imalatta ön tav ve ısı girdisi değerleri standartta değil üreticinin kaynak veri sayfasında bulunur; bu belgeyi sipariş aşamasında isteyin.
S690QL Sac Fiyatları
S690QL, su verme ve temperleme işlemi, alaşım içeriği ve −40 °C tokluk garantisinin gerektirdiği test kapsamı nedeniyle siyah sacın üzerinde fiyatlanır. Güncel TL fiyatları aşağıdaki tabloda yer alır.
| Kalınlık | TL/kg | TL/ton | 1000×2000 plaka | 1250×2500 plaka |
|---|---|---|---|---|
| 1,50 mm | 96,86 TL | 96.862 TL | 2.281 TL (23,6 kg) | 3.564 TL (36,8 kg) |
| 2,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 2.963 TL (31,4 kg) | 4.630 TL (49,1 kg) |
| 3,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 4.445 TL (47,1 kg) | 6.945 TL (73,6 kg) |
| 4,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 5.926 TL (62,8 kg) | 9.260 TL (98,1 kg) |
| 5,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 7.408 TL (78,5 kg) | 11.575 TL (122,7 kg) |
| 6,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 8.889 TL (94,2 kg) | 13.890 TL (147,2 kg) |
| 8,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 11.853 TL (125,6 kg) | 18.520 TL (196,3 kg) |
| 10,00 mm | 94,37 TL | 94.368 TL | 14.816 TL (157,0 kg) | 23.150 TL (245,3 kg) |
| 12,00 mm | 94,87 TL | 94.867 TL | 17.873 TL (188,4 kg) | 27.926 TL (294,4 kg) |
| 15,00 mm | 94,87 TL | 94.867 TL | 22.341 TL (235,5 kg) | 34.908 TL (368,0 kg) |
| 20,00 mm | 97,86 TL | 97.859 TL | 30.728 TL (314,0 kg) | 48.012 TL (490,6 kg) |
| 25,00 mm | 97,86 TL | 97.859 TL | 38.410 TL (392,5 kg) | 60.015 TL (613,3 kg) |
Tüm ölçüler ve sipariş: S690QL sac fiyatları
Fiyat notu: tablodaki fiyatlar güncel toptan listeden otomatik yenilenir; KDV hariç ve depo tesliminedir. Fiyat, tokluk sınıfı, kalınlık, tonaj ve sertifika kapsamına göre değişir.
Fiyat notu: Tablolardaki değerler Kasım 2026 liste fiyatlarıdır; üretici fiyat değişiklikleri listeye henüz yansımamış olabilir. Fiyatlar bilgi amaçlıdır, bağlayıcı teklif değildir; sipariş öncesi güncel fiyat teyidi alınız. Boy kesim, dilme ve ölçüye kesim hizmetleri miktar ve ölçüye göre ayrıca fiyatlandırılır. Tüm ürün gruplarının güncel toptan liste fiyatları için çelik fiyatları sayfasına bakın.
İlgili Sayfalar
Çelik kaliteleri
- 10CrMo9-10 Sac
- 16Mo3 Sac
- 41Cr4 Çelik: Özellikleri, Muadilleri ve Fiyatı
- AR450 Aşınma Sacı
- ASTM A516 Grade 70 Çelik: Özellikleri ve Fiyatı
- ASTM A572 Sac
- C45 Sac Fiyatları ve Özellikleri
- Elementler için Kullanılan Kısaltmalar
- NM450 Aşınma Sacı
- P355GH Sac: Özellikleri, Kimyasal Bileşimi ve Fiyatı
- S235J2+N Çelik Sac
- S235JR Muadil Kaliteleri Nelerdir?
